Haber Detayı
11 Aralık 2019 - Çarşamba 11:35 Bu haber 1516 kez okundu
 
Hızlı Tren Projesi ihale aşamasında
Geçtiğimiz hafta proje ihalesine çıkılan Samsun-Ünye-Ordu Hızlı Tren Hattı, sevinçle karşılandı.
GÜNDEM Haberi
Hızlı Tren Projesi ihale aşamasında

Samsun-Çarşamba-Terme-Ünye-Fatsa-Ordu güzergâhında hizmet verecek olan hızlı demiryolu hattı 25 Aralık'ta ihale edilecek.

İhale ile hattın ekonomik açıdan yapılabilir olup olmadığının tespitine yönelik Ekonomik Analiz, finansman açısından yapılabilir olup olmadığının tespitine yönelik Mali Analizi de içerecek olan Fizibilite Etüdünün teknik detaylarının belirlenmesi amaçlanıyor.

 

Samsun-Ordu Demiryolu (Altyapı, Üstyapı, Elektromekanik) Etüt, Proje, Mühendislik ve Danışmanlık Hizmet Alımı İşi danışmanlık hizmeti işi için, yeterli tecrübeye sahip adaylar teklif vermek üzere ön yeterlik başvurusuna davet edildi. Ön yeterlik değerlendirmesi sonucu yeterliği tespit edilenler arasından ön yeterlik şartnamesinde belirtilen kriterlere göre sıralanmak suretiyle kısa listeye alınarak teklif vermeye davet edilecek isteklilerin katılımıyla 4734 sayılı Kanunun 5’inci bölümünde yer alan hükümlere uygun olarak belli istekliler arasında ihale usulü ile ihale edilecek. İhale 25 Aralık 2019 tarihinde yapılacak.

 Fizibilite etüdü yapılacak

TCDD, Samsun-Çarşamba-Ünye-Fatsa-Ordu arasında çift hatlı ve EST’li olarak yapılması planlanan demiryolu hattının alternatif işletme senaryolarına (işletme hızı, yolcu, yük, karma trafik vb.) göre değerlendirilerek fizibilite çalışması yapılmasını öngörüyor. Bu teknik şartname ile Samsun-Çarşamba-Ünye-Fatsa-Ordu güzergâhında mevcut ulaşım sistemine ek olarak bir Demiryolu inşa edilmesi durumunun ekonomik ve finansal (Mali) açıdan değerlendirilerek projenin; ekonomik açıdan yapılabilir olup olmadığının tespitine yönelik Ekonomik Analiz, finansman açısından yapılabilir olup olmadığının tespitine yönelik Mali Analizi de içerecek olan Fizibilite Etüdünün teknik detaylarının belirlenmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hızlı, Tren, Projesi, ihale, aşamasında,
Yorumlar
Haber Yazılımı