Haber Detayı
04 Haziran 2018 - Pazartesi 23:45 Bu haber 3331 kez okundu
 
İftardan artan yemekleri Hayvan Barınağına götürmek için destek istiyor
Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) kurucu üyesi ve ANADOLUFED Ünye Temsilcisi Ayten Karaşın, hayvanlar konusunda daha duyarlı olunmasını istedi.
GÜNDEM Haberi
İftardan artan yemekleri Hayvan Barınağına götürmek için destek istiyor

Ünye’de ki hayvanlarla ilgili konularda yetkililerin Ordu’ya yönlendirme yaptığını belirten Ayten Karaşın, Ünye’nin hayvanlara karşı duyarsız olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Ünye büyük bir ilçe. Bu büyüklüğe rağmen insanımıza ve hayvanımıza sahip çıkmamız lazım. Ama Ünye hep Ordu’ya yönlendiriliyor. Bir şey söylediğimiz zaman ‘Ordu ilgileniyor’ deniyor, peki biz neyiz burada. Buradaki veterinerler ne iş yapıyor? Ünye’de sokaktaki hayvana bir parça ekmek vermek insanların zoruna gidiyor. Kapılarından hiç bir hayvanı barındırmak istemiyorlar. Ünye’de hayvanlara karşı sevgi ve destek göremiyorum. Kaç kere belediyeye gittim, mama istedim, biz döküyoruz diyorlar.”

-“Belediye’den istediğimiz tek şey bize araba ayarlaması”-

Hayvanların yiyecek ihtiyaçlarını karşılamak için Ünye Devlet Hastanesi ve Ünye iftar alanından artan yemeklerin barınaklardaki hayvanlara ulaştırılabilmesi noktasında üniversite öğrencileri ve Ünye Belediye’sinden yardım isteyen Karaşın, “Ünye Devlet Hastanesi’nde çok fazla yemek artığı olduğunu görüyorum. Konuyu görüşmek için randevu istiyorum, kimse vermiyor. Ünye’de bir işe hayır diyen yok, hep tamam diyorlar, fakat bir icraat yok. Şimdi ramazan ayındayız, hayvanlara daha çok zaman ayrılması lazım. Biz de üniversitedeki hayvan sever öğrencilerden yardım almak istedik.  Öğrencilerimizi gönüllü olarak yönlendiren birisi olsa, hastanelerden, toplama noktalarından yiyecekleri alıp barınağa götürecek bir sürü insan var. Ünye Belediyesi’nden istediğimiz tek şey ise bize bir araba ayarlaması.” dedi.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) kurucu üyesi ve ANADOLUFED Ünye Temsilcisi Ayten Karaşın, son olarak hayvanlarla ilgili başından geçen bir olayı anlatarak, soruna dikkat çekti:

“Ben Sahilköy’de oturuyorum. Evim fındık bahçesinin içerisinde. Aç hayvanlar geliyor kapıma, bende onlara mama ve ekmek veriyorum. 2 ay önce ise bir köpek geldi kapıma, açlıktan ölmek üzereydi. 2 ay boyunca baktım besledim, 2 ayın sonun hamile olduğunu öğrendim. 13 Mayıs Pazar yani Anneler Gününde sancı çekmeye başladı. Ünye Belediyesi’nin barınağını aradım, biz bakmıyoruz Ordu’ya gidin dediler. Veterinerleri aradım pazar olduğu için gelmedi. O arada bir tane doğum yaptı ama ölüydü. Köpeğe evin altında bir yer yaptık ama sabaha kadar doğuramadı. Ardından Samsun’u aradık, kızım ile beraber köpeği alıp Samsun’a hayvan hastanesine götürdük. Muayene ettikten sonra ‘ameliyat etmemiz lazım’ dediler. ‘9 yavrusu var 4 tanesi anne karnında ölmüş’ dediler. Ameliyat öncesi faturayı ödememizi söylediler, fakat faturada belirtilen 650 lira. O an üzerimde bulunmadığı için, bir miktarını ödeyip bir miktarını ise getireceğimizi söyledim, kabul etmediler. Hastanede bölüm başkanının yanına çıktım, yalvardım.  Yapamayacaklarını söyleyerek köpeği Samsun Hayvan Barınağına götürmemizi söylediler. Orasında dağın başına bir yere taşınmış. Biz hayvanı götürdüğümüzde yaşıyordu. Ameliyata alıp bizim gitmemizi söylediler. Bizde gitmedik. Sabah aradığımızda ise anne köpek ve yavrularının öldüğünü söylediler. Yavrular ve köpek göz göre göre öldü. Kim bilir bunun gibi bilmediğimiz birçok hayvan sahipsizlikten ölüyor.”

 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: İftardan, artan, yemekleri, Hayvan, Barınağına, götürmek, için, destek, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı