Haber Detayı
24 Mayıs 2018 - Perşembe 12:14 Bu haber 3319 kez okundu
 
İİBF’li öğrenciler eğitim için Dışişleri Bakanlığı turu yaptı
Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi tarafından düzenlenen “Bakanlığın İşleyişi ve Diplomasi Süreci Hakkındaki Bilgilendirilme Semineri”ne Ordu Üniversitesi Ünye İİBF Diplomasi Kulübü üyeleri katıldı.
EĞİTİM Haberi
İİBF’li öğrenciler eğitim için Dışişleri Bakanlığı turu yaptı

Fakültenin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetim Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç Dr. Figen Taşkın Özgülşen ve aynı fakültenin öğrencileri olan Ordu Üniversitesi Diplomasi Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından düzenlenen eğitim gezisine Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve Kaymakam Ümit Hüseyin Güney’in de destek vermesiyle 23 öğrenci Ankara’ya seminer için gitti.

Figen Taşkın Özgülşen, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, eğitim seminerinin bakanlığın İnsan Kaynakları Bölümü’nde görevli diplomatlar tarafından verildiğini söyledi.

Eğitim gezisinde, diplomasinin merkezindeki işleyişini birebir görmeyi amaçladıklarını vurgulayan Özgülşen, “Ayrıca özellikle Kamu Yönetimi öğrencilerinin kamu idareciliğinin merkezi olan Ankara’da bürokrasinin havasını hmek bu gezinin önemli amaçlarındandı.” dedi.

Üniversiteli gençler için verimli geçen eğitim semineri ve gezisine ilişkin Özgülşen şunları söyledi:

“Maslahatgüzar ve üçüncü katip olan diplomatlar, öncelikle ülkemizdeki diplomatlık mesleğinin tarihi anlatarak seminere giriş yaptılar. Girişin arkasından öğrencilerimizin öğrenmek istediği ve merak ettiği mesleğin avantaj ve dezavantajlarından söz ettiler. Seminerin sonunda mesleğe giriş şartlarını söz ederek bu mesleğin onurlu bir meslek olduğunu anlattılar. Seminer programımızda olmamasına rağmen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Sayın Metin Karaman’dan kurum hakkında bilgi aldık. Sadece üç yıllık geçmişi olan söz konusu kurumun ülkemizde önemli bir hizmeti yerine getirdiğini, bu kurumun İktisadi ve İdari Bilimler mezunları için çalışma imkanı olduğunu özellikle vurguladı. Gezi sonrası öğrenciler kamu idarecisi olmak için kat etmek zorunda oldukları yolun ve yüklenmek zorunda oldukları fedakarlıkların buna değeceğini htiler. Gezimizin en başında Anıtkabir ve Etnografya Müzelerini gezerek kültürel açıdan da doydular.” 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İİBF’li, öğrenciler, eğitim, için, Dışişleri, Bakanlığı, turu, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı