Haber Detayı
02 Mayıs 2019 - Perşembe 14:20 Bu haber 1126 kez okundu
 
İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii Dualarla Açıldı
Ünye Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii bugün düzenlenen törenle ibadete açıldı.
GÜNDEM Haberi
İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii Dualarla Açıldı

Ünye Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi Koruma ve Geliştirme Derneği tarafından, hayırsever vatandaşların katkılarıyla inşa edilen Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camisinin açılışı dualarla gerçekleşti.

İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camisi hem vatandaşlara hizmet verecek hem de Ünye Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinin uygulamalı eğitimlerinde kullanılacak.

Açılış programında konuşan Okul Müdürü Muhammet Öztürk, Cami’nin yapımında maddi ve manevi emeği olan herkese teşekkür etti.

Açılış törenine Ordu Valisi Seddar Yavuz, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Adem Atik, Ordu Müftüsü Mürsel Öztürk, Ünye Müftüsü Ali Işık, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılışta konuşma yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş; “Bundan yıllar önce saçılan tohumlar Elhamdülillah meyvesini veriyor. İşte bu okulda Allah rızası için hafız çocuklarımızın mihrabı, minberi, kürsü daha nitelikli bir şekilde değerlendirmesi için atılan bir tohum idi. Bu tohumda meyvesini verdi.

İlk yıl sanırım 130 civarında öğrenci ile başlamıştık. Denizli İmam Hatip Lisesi’nde 2 sınıf, İstanbul Abdurrahman Gürses İmam Hatip Lisesi’nde 2 sınıftık. Görüyorum ki bugün 25 okul ve 1600 öğrenci olmuş. İstiyoruz ki bu hafız öğrencilerimiz mihraplarımızı minberlerimizi süslesinler. İmam Hatip Liselerinde hafız öğretmenlerimiz olsun. İlahiyat fakültelerinde hafız akademisyenler olsun, doçentlerimiz profesörlerimiz olsun. Çünkü hafızlık yeryüzünde bir insana verilebilecek peygamberlikten sonra en büyük nimettir. Peygamber Efendimiz “Hamileyi Kur’an olanlar ümmetimin en şereflileri” buyuruyor. Ümmetin en şereflileri ne hizmet etmekte bir şereftir. Bu şerefi hepimize nasip eden Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun.” dedi.

Ordu Valisi Seddar Yavuz;

Biz İmam Hatip Liselilerine sadece kurumsal sebeplerle desteklemiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti kendisinden beklenen davranışlara ve politikalara uyabilmesi  ve yeniden İslam dünyasıyla bütünleşebilmesi İmam Hatip nesillerinin iyi yetişmesinden geçmektedir. Dolaysıyla bu sebeplerdeki bir devlet politikası olarak biz İmam Hatipleri destekliyor ve İmam Hatiplerin gelişmesinde katkı sunmaya gayret sarf ediyoruz. Bunun toplum tarafından iyi şekilde anlaşılması ve iyi anlatması gerekmektedir. Bu yüzdende farklı programlar uyguluyoruz. Özellikle yabancı dil bilen, birkaç dili konuşabilen imam hatipli istiyoruz.

İmam Hatipler vahiyi esas alan aklı kullanan ve medeniyet tasavvufu olan bir nesildir ve bu nesil desteklenmesi geren bir nesildir. Bu vesileyle camimizin yapım aşamasında, şimdiki belediye başkanımızın heyecanla bana geldiği günü çok net hatırlıyorum. Allah hepsinden razı olsun ki büyük emek ve gayret sarf ettiler. Bizlerde elimizden geldiği kadar destekte bulunduk. Bu gün itibariyle bit de namaz kılma fırsatımız oldu. Dolayısıyla burada adı sanı bilinen veya bilinmeyen kim desteklemiş ise, kim güzel bir söz söylemiş ise,  kim bir katkı sunmuş ise hepsinden Allah razı olsun. Bu gün bizleri onurlandıran, şereflendiren çok kıymetli Diyanet İşleri Başkanımıza ve Milli Eğitim Genel Müdürümüze sevgilerimi sunuyor ve hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz;

“2 yıl kadar önce camimizin projesi sunulduğunda gerçekten mutlu olmuştum. O dönemde Dernek Başkanı olan Değerli Belediye Başkanımız “biz inşallah bu eseri buraya kazandıracağız” diye kararlıklarını ifade ediyordu. Burada şimdi çok güzel bir cami inşa edilmiş oldu. Bu cami buraya aslında bir taç oldu.

Hafız öğrencilerimizin hafızlıklarını muhafaza için bir okur çalışması, program açılması 2011 yılında sizlerin ve önceki genel müdürümüz gayretiyle başlamıştı. Bizimde vazifemiz bunu en güzel şekilde devam ettirmek. Şimdi 1600 kadar hafız öğrencimiz Diyanet Vakfımızın kurs yerinde hafızlıklarını pekiştirerek ileri doğru hazırlanıyorlar. Bu hayra vesile olduğunuz için size canı gönülden teşekkür ediyorum. Çocuklarımız bu camimizlee manevi değerde eğitim göreceklerdir. Bu cami yapılışında Belediye Başkanımıza, Dernek Başkanımıza ismi bilinen veya bilinmeyen bütün hayırseverlerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı;

“1 milyon TL’ye var olan bu caminin yapımında önce Diyanet İşlerin Başkanlığımızın, Sayın Valimizin, Samsun Valimizin ve çok değerli hayırsever kardeşlerimizin destekleri ile 2 yıl gibi bir zaman zarfında hayata geçmesine inşallah hep birlikte şahitlik etmiş olacağız. Bu mutlu günümüzde siz değerli Sayın Diyanet Başkanımızı, Sayın Valimizi, çok değerli Protokolü ve Din İşleri Genel Müdürlüğümüzü de aramızda görmekten mutluluk duydum. Kıymetli misafirleri de bu açılışa şahitlik edecekleri olmaktan dolayı hepinizi teşekkür ediyor tekrardan hoş geldiniz diyorum. Gençliğin bu güzel camide dinimize hizmet edecek ve aynı zamanda da emin ellerde yetişerek burada hizmet alacak olmasının bizleri mutlu ettiğini ifade etmek istiyorum.” Dedi.

Okul Müdürü Muhammet Öztürk;

“Okulumuz Yusuf Bahri Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak böyle hayırlı bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan onur, gurur, ve şeref duyduğumuz özellikle belirtmek istiyorum. Bugün ülkemizde imanlı ve inançlı bir nesil yetiştirmekten bahsedildiğinde akla ilk gelen İmam Hatip Okullarının kuruluşunda ve bu okulların devam etmesinde emeği geçen mümtaz şahsiyetlerden başta Mahmut Celalettin Ökten, Ahmet Tevfik İleri ve Nurettin Topcu olmak üzere herkese teşekkürü bir borç biliyor, onları hayır ve rahmetle yad ediyorum.

Tatbikat Camimizin okulumuza kazandırılmasında öncülük eden o zamanki dernek başkanımız ve şimdiki Ünye Belediye başkanımız sayın Hüseyin Tavlı’ya, dernek yönetimi ve üyelerine maddi ve manevi desteklerinin bizden esirgemeyen adını sayamadığım hayır sahiplerine, sivil toplum örgütlerine, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, öğretmenlerime, öğrencilerime ve çalışan personelime, yardım ve desteklerinden dolayı Diyanet İşleri Başkanlığımıza, İl ve İlçe Müftülüklerimize ve din görevlilerimiz, sürecin yürütülmesinde bizden yardım ve desteklerini esirgemeyen İlçe Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin Güney’e, her daim yanımızda olan genel müdürümüz Nazif Yılmaz’a, bugün okulumuzu ve ilçemizi onurlandıran valimiz Sayın Seddar Yavuz’a ve diyanet işleri başkanımız Profesör Doktor Ali Erbaş’a teşekkürlerimi arz ediyorum. Özellikle dindar nesiller yetiştireceğimiz sloganı ile İmam hatip okullarını yeniden şaha kaldıran sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendiye de şükranlarımı sunuyorum. Hayırlara vesile olması temennisiyle saygılarımı arz ederim.” Dedi.

Kaynak: (Ünye Net) - Ünye Net Haber Editör:
Etiketler: İmam, Hatip, Lisesi, Tatbikat, Camii, Dualarla, Açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı