Haber Detayı
03 Temmuz 2018 - Salı 15:17 Bu haber 7345 kez okundu
 
İşte ‘pat pat ölüm’e reçete
Çaybaşı Kaymakamı Ahmet Gülderen, muhtarlar, ziraat odası, esnaf odası gibi konun bütün tarafları ile geniş kapsamlı bir toplantı yaparak pat pat kazalarını önlemek için sıra dışı ve Ordu’ya örnek olacak bir uygulamayı hayata geçirdi.
GÜNDEM Haberi
İşte ‘pat pat ölüm’e reçete

Ramazan Bayramının hemen öncesinde iki kişinin pat pat tabir edilen tarım aracıyla yaptıkları kazada hayatını kaybetmesinin kendilerini derinden üzdüğünü ifade ederek yapılan çalışmalar hakkında Ordu Olay’a bilgi veren Çaybaşı Kaymakamı Ahmet Gülderen, “Pat pat aslında tarla çapalamak için yapılan bir araç. Ancak bu araç yoğun olarak yük ve eşya taşımak için kullanılmaya başlanmış. Biz kaza öncesinde de çeşitli uyarılar yapmıştık. Bu araçların yük ve eşya taşımakta kullanılmaması, hız sınırlarına mutlaka uyulması gerektiğini, ana yollara çıkılmaması gerektiğini ifade etmiştik. Aslında biraz etkili olmuştu. Ancak gördük ki zaman geçtikçe bu konuda bir gevşeme oluyor. Bu son kazanın ardından daha kapsamlı ve kalıcı çözümler üzerinde durduk.” dedi.

 

Kararlar heyet tarafından alındı  

Soruna çözüm bulmak amacıyla belediye başkanı, esnaf odası, 26 mahalle muhtarı, ziraat odası gibi konunu bütün taraflarının katıldığı bir toplantı yaptıklarını aktaran Çaybaşı Kaymakamı Gülderen, “Hata bu toplantıya pat pat tamircileri de yer aldı. Toplantıda ortak bir dizi karar alarak bunları talimatlandırdık. Buna göre bu araçlar tek kişi tarafından kullanılacak. Her bir araç kayıt altına alınacak. Araçların motor-şasi numaraların TC kimlik numarası ile irtibatlandırılmasını sağlayacağız. Böylece hangi aracın kime ait olduğunu bilebileceğiz. Kesinlikle insan taşıması yapılmayacak. Şehir merkezlerine girişleri gürültü ve görüntü kirliliği sebebiyle engelledik. Sadece şehrin dört bir yanında park yerleri belirledik. Buralara park yapılacak ondan sonra insanımız gedeceği yere yürüyerek gidecek.” diye konuştu.

Yaş ve hız sınırı getirildi

Sadece pazarların kurulacağı zaman beli saatler arasında araçların girişine izin verdiklerini dile getiren Çaybaşı Kaymakamı Gülderen, “Bunu da zaman ile sınırlandırdık. Saat 10:00 ile saat 15:00 arası girişleri yasak ancak. Bu saatlerden önce gelebilecekler. Bunun dışında reflektör takmalarını zorunlu kıldık. Ayrıca 15 ila 75 yaş arasında olanların bu araçları kullanmasını izin verdik. Kronik hastalığı olanların ve ruhsal engeli olanların araç kullanımını engelledik. Patpatların gece 20:00’den sonra bulunduğu yerde de olsa çalıştırılmasını yasakladık. Çünkü müthiş bir gürültü yapıyor. Bunun dışında hız sınırı olarak da en fazla 20 kilometre hız sınırı koyduk.” şeklinde konuştu.

Sürücülere tek tek tebliğ edildi

Her bir kararın toplantıya katılan kişilerin ortak kararı ile alındığını belirten Çaybaşı Kaymakamı Gülderen,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Pat pat ile ilgili olarak Zonguldak Alaplı ve Mersin Göksu gibi yerlerde çalışma yapılmış ancak alınan kararlar tam olarak uygulama geçmemiş. Biz şimdi aldığımız bu kararları elden imza karşılığı pat pat sahiplerine tebliğ edeceğiz. Eğer bir gün bu kuralları çiğneyen tespit edildiğinde hiç kimse ‘benim haberim yoktu’ diyemeyecek. Bizim ilçemizde bin kadar pat pat var. Bunların sadece 100 kadarı kayıtlı. Biz diğerlerini de kayıt altına alıyoruz. Böylece can ve mal kayıplarını önlemek istiyoruz. Biz kurallara uymayanlara 256 Lira para cezası kesebiliyoruz. Tekrarı durumunda pat pata el koyacağız.”  

 

İnsanımızın can ve mal güvenliği önemli

Pat pat kazalarının kanayan bir yara olduğunu vurgulayan Çaybaşı Kaymakamı Gülderen, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz bu araçlarda devrildiğinde en azından sürücüyü koruyabilecek bir aparat takabilir miyiz diye de bazı çalışmalar yaptık. Özellikle şunu ifade etmek istiyorum: Devletimizin gözünde vatandaşımız çok kıymetli. Onun canı ve malı bize emanet. Biz devlet olarak onları onlardan daha çok düşünüyoruz ki böyle tedbirler aldık. Almazsak iş daha kötüye gidiyor. Bir şeylerin yapılması gerekiyor. Biz de elimizi taşın altını soktuk. Yetki sınırlarımızda karar aldık. Onların güvenliği bizim olmaz ise olmazımız.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşte, ‘pat, pat, ölüm’e, reçete,
Yorumlar
Haber Yazılımı