Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 23:00 Bu haber 5594 kez okundu
 
“İyi tarım uygulamalarında Ordu’nun en iyisiyiz”
Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Odanın faaliyetlerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, iyi tarım uygulamasında Ordu ilinin en iyisi olduklarını söyledi.
EKONOMİ Haberi
“İyi tarım uygulamalarında Ordu’nun en iyisiyiz”

Sarıkaraman, “Ziraat Odası’nda 3 tarım danışmanıyla 180 üreticiye tarım danışmanlığı hizmeti veriyoruz.  120 üreticiyle iyi tarım uygulaması yapıyoruz. Ünye Ziraat Odası’na 2 arsa kazandırdık. Küllenmeyle mücadele konusunda büyük yol kat ettik, üreticiyi teşvik edici çalışmalar yaptık.” dedi.

Fındık konusunda tüm paydaşların bir araya gelmesi gerektiğini ifade eden Sarıkahraman, Ünye İlçe Gıda ve Tarım Müdürlüğü binasının yıkılmasının söz konusu olduğunu, yıkılması durumunda İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Ziraat Odasının 4. 5. ve 6. katlarında hizmet vereceğini söyledi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkaraman ve yönetim kurulu üyeleri düzenledikleri kahvaltı programında basın mensupları ile bir araya geldi.

Oda Başkanı Osman Sarıkahraman, odanın çalışmaları hakkında basın mensuplarını bilgilendirdi.

-“Fiziki yapımızı daha ulaşılabilir hale getirdik”-

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman toplantıda yaptığı konuşmada, “Seçildiğimizden bu yana 3. yılımız bitiyor. Bu 3 yıl içerisinde odanın fiziki yapı ve iç dizaynında çalışmayı kolaylaştırıcı, çiftçilerimize daha rahat hizmet verebilmek adına bir takım değişikler yaptık. Yukarıdaki çalışma ofislerimizi aşağıya indirdik. Üreticimizin çok daha rahat ettiğini gördük. Yukarıyı aşağıya indirdikten sonra, yukarıda çiftçinin olmazsa olmazı olarak gördüğümüz tarım danışmanı birimi oluşturduk. Bu yıl itibariyle 3 arkadaşımız tarım danışmanlığı hizmeti veriyor.” dedi.

-“180 üreticiye tarım danışmanlığı, 120 üreticiyle iyi tarım yapılıyor”-

180 üreticiye tarım danışmanlığı hizmeti verdiklerini, 120 üreticiyle de iyi tarım uygulaması yaptıklarını ifade eden Osman Sarıkahraman, “Tarım danışmanlarımız arazide bire bir üreticilerimizle istişare yapıyorlar. Ayrıca her tarım danışmanı arkadaşımızın 60 adet danışmanlık hizmeti verdiği çiftçisi var. Dolayısıyla biz 180 üreticimize danışmanlık hizmeti veriyoruz. Bunun yanı sıra kadrolu personelimiz Ziraat Mühendisi, bitki korumacı arkadaşımız Fatih Cınbırtoğlu’nun koordinatörlüğünde tarım danışmanlarımız çiftçilerle iyi tarım yapıyor. 20 çiftçiyle başladığımız iyi tarım uygulamasını 120 çiftçiye kadar çıkarttık. İyi tarım uygulamalarında çok ciddi başarılar elde ettik. Hatta iyi tarım uygulamalarında Ordu ilinin en iyisiyiz” dedi.

-“Ziraat Odasına 2 arsa kazandırdık, 3.’sü yolda”-

Ziraat Odasına 2 adet arsa kazandırdıklarını ifade eden Osman Sarıkahraman, “Ziraat Odamızın karşısında bulunan 2 adet arsayı odamıza kazandırdık. Bir arsa daha var, eğer anlaşabilirsek üçüncüyü de kazandıracağız. Bu arsalara yaklaşık 300-345 metrekare. Bu binanın giriş katı ve asma katını tamamen üreticimizin bahçesinde kullanabileceği alet ve metalyallerle dolduracağız.  Burada üreticilerimizin tarımda kullanacakları tüm ilaç, gübre gibi ürünlerin satışını yapacağız. Elimizden geldiğince üreticiyi koruyup kollamayı hedefliyoruz. Biz Ünye’de bu işi yapan esnaf arkadaşlarımızı da düşünerek bunu hayata geçirmek istiyoruz.” dedi.

“Küllemeyle mücadelede 1 üretici dahi olsa gitmeye, eğitim vermeye hazırız”

Bölge olarak son 4 yıldır külleme hastalığıyla mücadele ettiklerini ifade eden Sarıkaraman, “Son yıllarda fındıkta külleme hastalığı ile mücadele ediyoruz. Üreticilerimiz yeter ki sorsunlar bir kişi de olsa biz o bahçeye gider gösteririz, bir kişi dahi olsa biz o eğitimi veririz. Külleme ile mücadelede ise Beylerce Mahallesi’nin emsal teşkil etmesini istiyorum. Beylerce Mahallemizde 1-2 yıl önce eğitimler yapmıştık. Geçtiğimiz günlerde bu mahallemizden küllemeyle mücadele eden çok sayıda üreticimizin motorlarının, kablo ve hortumlarının bakım ve onarımını yaptıklarını gördüm. Hatta bazı arkadaşlarımızın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ruhsatlandırdığı bahçede külleme ilacı attığını gördüm.” diye konuştu.

-“Küllemeyle mücadele için kolları sıvadık”-

Külleme ile mücadelede üreticiyi teşvik etmek amacıyla yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi veren Sarıkaraman, “Küllenmeyle mücadele için kolları sıvadık. Odamıza 2 adet külleme hastalığı mücadele motoru aldık. Bu motorları çok cüzi miktarda, günlük 20 liraya kiraya vereceğiz. Bu rakam sembolik bir rakam. Buradaki amacımız külleme ile mücadeleyi teşvik etmek. Bizim verdiğimiz motoru üreticilerimiz görerek, 2-3 kişinin bir araya gelerek almalarını sağlamak. Bu zamana kadar gayet iyi gidiyor. Üreticilerimiz kullandı getirdi. Bu şekilde bu hastalıkla mücadele etmeye çalışıyoruz. Sabah 08.00 itibariyle mesaiye başlayıp akşam 17.00-17.30’da buradan çıkıyoruz.  Ama zaman yetmiyor” dedi. 

-“Fındığın tüm paydaşları bir masanın etrafında toplanmalı”-

Fındık konusundaki tüm paydaşların bir masa etrafında toplanması gerektiğini ifade eden Osman Sarıkahraman, fındığın bölgemiz için çok önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Fındık üreticisinin maliyet girdileri çok fazla olduğu için biz maliyeti en aşağı çekmek için neler yaparız  gerek odamızda arkadaşlarımızla gerekse İl koordinasyonunda arkadaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Biz geçtiğimiz yıl belki de bir ilk yaptık. Ticaret ve Sanayi Odasını ve Ticaret Borsasını kahvaltıya davet ettik. ÜTSO ve Borsa kongreler gerçekleştirdi. Yönetimde değişiklikler oldu. Bu arkadaşlarımızla tekrar gidip konuşacağız. Biz fındığın paydaşlarıyız. Bizler Ziraat Odası, Borsa, manav, fabrikacı bir masanın etrafında toplanırsak hem fındığın maliyetini aşağı düşürmenin yolların ararız hem de fındık üreticisi fındığını sattığında alın terinin karşılığını alır diye düşünüyorum. Bu fikirlerimizi zaman zaman iktidar ve muhalefet Milletvekillerine ifade ediyoruz. Fındık üreticisinin sağcısı solcusu olmaz. Odanın da öyle. Biz burada bir mozaiğiz. Ortak bir hedefimiz var fındık tarımı ile uğraşan çiftçi arkadaşımızın maliyetini aşağıya düşürmek, alın terinin karşılığını almak. Hem de bu işten para kazanan, yatırım yapan arkadaşlarımıza da destek olmak.  Çünkü bir fabrikada ne kadar çok kişi çalışırsa o kadar çok eve ekmek gider. Bunun da ülke kalkınmasına yararı olur.”

Sarıkahraman, son olarak Ünye İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü binasının yıkılmasının söz konusu olduğunu, yıkılması durumunda İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün Ziraat Odasının 4. 5. ve 6. katlarında hizmet vereceğini söyledi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “İyi, tarım, uygulamalarında, Ordu’nun, en, iyisiyiz”,
Yorumlar
Haber Yazılımı