Haber Detayı
05 Nisan 2018 - Perşembe 00:14 Bu haber 2932 kez okundu
 
Kafalar Karıştı
Ünye Cevizdere Platformu Avukatı İrfan Yıldız Beşlioğlu, 27 Mart 2018 tarihinde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Cevizlere Havzasına kurulma çalışmaları başlayan çöp ayrıştırma tesisi için Ordu İdare Mahkemesi’nin iptal kararı verdiğini ve karar doğrultusunda Cevizdere’ye çöp ayrıştırma tesisinin kurulamayacağını söylemişti.
GÜNDEM Haberi
Kafalar Karıştı

 

- TESİS NİSAN SONUNDA FAALİYETE GİRECEK -

Ünye’ye çalışmaları incelemek için gelen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise, bu açıklamanın tam tersi bir açıklama yaparak, “Cevizdere’de hiçbir hukuki sorunumuz yok. Açılan tüm mahkemeler yerelde bizim lehimize sonuçlandı. Şu anda yürümekte olan aktif bir davada da yok. Cevizdere çöp ayrıştırma tesis Nisan ayının sonunda faaliyete geçecek.” dedi.

Ünye Cevizdere Platformu Avukatı İrfan Yıldız Beşlioğlu, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Cevizlere Havzasına kurulma çalışmaları başlayan çöp ayrıştırma tesisi için Ordu İdare Mahkemesi’nin iptal kararı verdiğini ve karar doğrultusunda Cevizdere’ye çöp ayrıştırma tesisinin kurulamayacağını söylemişti.

Bir dizi program için Ünye’de bulunan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz ise, Cevizdere de yürütmeyi durdurma kararı alındığı açıklamalarının doğru olmadığını söyledi.

Cevizere’ye çöp ayrıştırma tesisi yapılacağını belirten Yılmaz, “Biz Cevizdere’ye çöp dökmeyeceğiz. Cevizdere aynı Altınordu ilçesinde olduğu gibi ilçelerimizin çöp ayrıştırma merkezi olacak. Çöp oraya gelecek, kamyondan inecek, inen çöp ayrıştırılarak Ünye Çimento Fabrikasına gidecek. Orada iki günden fazla stok çöpte olmayacak. Çöp oraya gelecek, ayrışacak ve evsel atıklar dahil kalan çöp yanacak ve Ünye Çimento’ya Türkiye’de evsel atıklardan enerji üreten tek sistemi biz bu bölgede kurdurduk. Çimento fabrikası Fatsa’da olsaydı, Fatsa’ya yapacaktı.” dedi.

- “Yürütmeyi durdurma veya iptal kararı yok”-

Cevizdere’de yürütmeyi durdurma veya iptali konusunda bir karar olmadığını ifade eden Enver Yılmaz, “Sabrettik, mahkemeler bizim lehimize karar verdi. Çaybaşı ilküvez’deki düzenli depolama alanı iptali için dava açtılar, kaybettiler. Çaybaşı İlküvez’deki düzenli depolama alanı ile ilgili mahkeme kararlarımızın tamamı bitti. Geçen hafta duydum ki Cevizdere de yürütmeyi durdurma kararı almışlar. Cevizdere’de hiçbir hukuki sorunumuz yok. Açılan tüm mahkemeler yerelde bizim lehimize sonuçlandı. Şu anda yürümekte olan aktif bir davada da yok. Biz hizmet yapıyoruz. Bizim taraf olduğumuz ne böyle bir dava var, ne de böyle bir karar var” diye konuştu.

- Cevizdere Çöp Ayrıştırma Tesisi nisanın sonunda faaliyete geçecek -

Çaybaşı İlküvez’deki düzenli depolama alanı ile Cevizdere Ayrıştırma Tesisinin eş güdümlü olarak Nisan ayının sonunda faaliyete geçeceğini açıklayan Yılmaz, şunları söyledi:

 “Nisan ayı sonunda sistemi aktif hale getireceğiz demiştik. Çok şükür yargı da bu anlamda bizim elimizi kolaylaştırdı. Hem İlküvez’deki düzenleme alanı, hem de Ünye Cevizdere ve Ünye Çimento bağlantılı işler bitecek. Biz 12 ilçenin çöp ayrıştırma işlemini Altınordu ilçemizde yapıyoruz. Biz Ünye’deki arkadaşlarımız, basın mensuplarımızı Altınordu’daki tesiste 1 gün gezdireyim. Gelin görün, biz görmediğimize düşmanız.

Ünye Çimento’nun enerjiye ihtiyacı var, bizde de enerji var. Türkiye’de evsel atıkları yakan tek tesis Ünye’de, Ünye Çimento’nun kurmuş olduğu 30 milyon liralık tesistir. Ünye Çimento burada kömür yakıyordu ama senin ‘çöpü yakabilirim’ dedi ve bu tesisi kurdu. Kamuoyunda Cevizdere çöplük olacakmış gibi algı var. Arkadaşlar Altınordu’da belediye binasına 700 metre mesafede çöp ayrıştırma istasyonu var, bunun aynısını biz Ünye Cevizdere’ye yapıyoruz. Kimsede bir rahatsızlık söz konusu değil. Komşusu bile burada aktarma istasyonu olduğunu bilmiyor. Kamyonlar çöpü götürüyor, sistemden çöp geçiyor ayrıştırılıyor. Metali, kağıdı, şişeyi ve geri kalanı yakacak olarak ayrıştırarak Ünye Çimento’ya götürüyoruz.”

Kamuoyu, Belediye Başkanı Enver Yılmaz’ın Ünye’de katı atık ayrıştırma tesisine ilişkin yaptığı açıklamalar üzerine Ünye Cevizdere Platformu’nun yapacağı açıklamayı bekliyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kafalar, Karıştı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı