Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 11:38 Bu haber 1585 kez okundu
 
Karadeniz olmasa Kurtuluş Savaşını kazanamazdık
Kurtuluş Savaşının Kahraman Gemisi Rüsumat No: 4’ isimli panelde konuşan Emekli Amiral Cem Gürdeniz, “Savaş kan ve demirdir. Kurtuluş Savaşı’nda Karadeniz nakliyatı olmasaydı hiçbirimiz burada değildik. Türkiye Cumhuriyeti olmazdı” dedi.
GÜNDEM Haberi
Karadeniz olmasa Kurtuluş Savaşını kazanamazdık

Kurtuluş Savaşı’nda Batum’dan İnebolu’ya cephane taşıyan ancak Ordu’da batırıldıktan sonra çıkarılarak yeniden savaşa katılan Rüsumat No: 4 Gemisi, 98’inci yılında anma ve şenlik etkinlikleriyle kutlandı. Etkinlikler çerçevesinde ilk olarak ‘Kurtuluş Savaşının Kahraman Gemisi Rüsumat No: 4’ isimli panel yapıldı. Gazeteci Zeki Çol yönetiminde Emekli Amiral Cem Gürdeniz, Prof. Dr. Bingür Sönmez ve Prof. Dr. Rahmi Çiçek’in konuşmacı olarak katıldığı Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan panele ilgi de yoğun oldu.

BANA NEDEN ANLATMADINIZ?

Paneli açan gazeteci Zeki Çol, “Bu yıl Rüsumat Destanının 98’inci yılı. İlk kez geçen yıl bir anma yapıldı. Bu yıl biraz daha farklı bir şekilde bunu hatırlamaya çalışıyoruz. Geride kalan 96 yılda onu hatırlamamamız galiba bizim en büyük ayıplarımızdan biri. Burada bizi eğiten kurumların da büyük eksikliği var. Ben eğitimimi Ordu’da aldım. Çocukluğum Ordu’da geçti ama Rüsumat adını duymadım. Mithridates adını duymadım. Kentimizin geçmişiyle buluşmasını sağlamak zorundayız” ifadelerinde bulundu.

RÜSUMAT OLMASAYDI OLMAZDIK!

Emekli Amiral Cem Gürdeniz, savaşın kan ve demir olduğunu belirterek, “Kurtuluş Savaşı’nda Karadeniz nakliyatı olmasaydı hiçbirimiz burada değildik. Türkiye Cumhuriyeti olmazdı. Bu savaşta demiri Karadeniz sağladı. Son iki yılda Kurtuluş Savaşı’nda görev yapan çok önemli gemileri ortaya çıkardık. Bu toplantının asıl gayesi sadece anmak olmamalı. Biz bu gemiyi yeniden yaparak Ordu’nun en güzel yerinde denizden görünecek şekilde sergilemeliyiz. Ben Ordu’ya bunun için geldim.” diye konuştu.

ŞARTLARI DA GENÇLERE ANLATMALIYIZ

Prof. Dr. Rahmi Çiçek de, o dönemin şartlarının çok zor olduğunu ifade ederek, “Rüsumat No: 4 cephaneyi Ordu’nun karşısındaki Tropse’den alıyor. Ancak onu Türkiye’ye getirmek o kadar kolay değil. Çünkü Karadeniz’de o zaman Yunanlıların ve İtilaf Devletlerinin gemileri var. O yüzden daha çok kıyı boyunca geceleri yolculuk yapılıyor. Bizim bunu da gençlere anlatmamız gerekiyor. Üstelik o zaman Rusya’nın Anadolu hareketini Bolşevik harekete döndürmeye çalışmasıyla da mücadele ediliyordu” şeklinde konuştu.      

 

RÜSUMAT NO:4 YENİDEN YAPILACAK

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler ise, “1921’de yaşanan bu kahramanlık öyküsünü gelecek nesillere aktaracağız. Böylece hem kentimiz ve gençlerimiz tarihleriyle buluşacak hem de o dönem büyük zorluklar karşısında büyük fedakarlık yapan kahraman büyüklerimizin hatırasını yaşatacağız. Rüsumat No: 4 gemisini Ordu’da yeniden yaparak ziyarete açacağız. Geminin planlarını bulduk. Bu çok zor bir olaydı. Bu önemli bir aşamaydı. Şimdi artık önümüzde sadece inşası kaldı. Onu da yapacağız” dedi.

 

 

 

KUTU 1

 

ÜNLÜ KALP CERRAHI SÖNMEZ RÜSUMAT KAMPANYASINI 10 BİN TL İLE BAŞLATTI 

 

Panelist Prof. Dr. Bingür Sönmez, zaman zaman gözyaşlarına hâkim olmaya çalışarak yaptığı konuşmada Rüsumat No: 4 gemisinin hikâyesini belgelerle slayt eşliğinde anlattıktan sonra geminin yeniden yapılması gerektiğini belirterek, “Tıpkı Alemdar gemisi, tıpkı Kartal gemisi yeniden yapıldığı gibi Rüsumat No: 4 gemisi de yapılabilir. Dahası yapılması gerekir. Bu gemiz Ordu ile özdeşleşmiştir. Ben bu amaçla oluşturulacak olan platforma 10 bin lira bağışta bulunmayı buradan söz veriyorum” açıklamasında bulundu.

 

 

KUTU 2

 

YARDIM SEVENLER DERNEĞİ BAŞKANI YEŞİLTEPE RÜSUMAT KAMPANYASINA 5 BİN TL İLE KATILDI

 

Türkiye Yardım Sevenler Derneği Ordu Şubesi Başkanı Emine Vildan Yeşiltepe de, “Rüsumat No: 4 gemisinin yapılması Ordu için bulunmaz bir fırsattır. Geminin yeniden yapımı için bütün yükü belediyenin üzerine yıkmak doğru olmaz. Herkes bütçesine göre beş on neyse bir şeyler verebilir. Ben geminin yeniden yapılması için 5 bin lira vereceğimi buradan ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Karadeniz, olmasa, Kurtuluş, Savaşını, kazanamazdık,
Yorumlar
Haber Yazılımı