Haber Detayı
07 Ağustos 2018 - Salı 09:05 Bu haber 1697 kez okundu
 
Kıran, bakan yardımcısı oldu
24 Haziran Genel Seçimleri’nde Ordu Milletvekili Adayı olan Yavuz Selim Kıran, Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atandı.
- Haberi
Kıran, bakan yardımcısı oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Dışişleri Bakan Yardımcılıklarına Faruk Kaymakcı, Sedat Önal ve Ünyeli hemşehrimiz Yavuz Selim Kıran atandı. Bilindiği üzerine Kıran, 24 Haziran Genel Seçimleri’nde AK Parti Ordu 6. Sıra Milletvekili Adayı olmuştu. Yavuz Selim Kıran’ın Dışişleri Bakan Yardımcısı olarak atanması Ünye’de büyük sevinç yaşattı.

Yavuz Selim Kıran kimdir?

1 Ocak 1985 Ünye doğumlu olan Yavuz Selim Kıran, Anafarta İlkokulu’nun ardından ortaokul ve lise öğrenimini Ünye Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü kazanarak eğitimine Ankara’da devam etti. Bölümünü 1 yıl erken şekilde şeref derecesiyle bitiren Kıran, bu süre zarfında farklı sertifika ve eğitim programlarına katıldı.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekibi içinde yer aldı -

Yavuz Selim Kıran, lisans eğitiminin hemen ardından Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği’ne atanarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde konuşmalarını hazırlayan ekibin içerisinde yer aldı.

- Genç yaşına rağmen üst düzey görevlerde yer aldı -

Daha sonra Avrupa Birliği Genel Sekreterliği Genel Sekreterlik Müşavirliği, Avrupa Birliği Bakanlığı Bakanlık Müşavirliği, TÜBİTAK Başkan Danışmanlığı, TÜSSİDE Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunan Yavuz Selim Kıran, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte uzun yıllar devam eden birlikteliğini Dışişleri Bakanı Başdanışmanlığı ile sürdürdü.

- Tek Türk katılımcı oldu –

Yavuz Selim Kıran, 2008 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen “Geleceğin Liderleri” eğitim programına seçildi.

Temmuz 2008-Nisan 2009 arasında Bosch Vakfı sponsorluğunda Transfuse Derneği ve Avrupa Koleji tarafından düzenlenen “Liderlik Geliştirme Programı”na seçilen tek Türk katılımcı oldu.

Kıran, 2012 yılında Harvard Üniversitesi tarafından düzenlenen “Güneydoğu Avrupa’da Liderlik Programı”nın da katılımcıları arasında yer aldı.

İyi derecede İngilizce bilen Kıran, evli ve 1 çocuk babası.

 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Kıran,, bakan, yardımcısı, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı