Haber Detayı
09 Ağustos 2018 - Perşembe 10:40 Bu haber 4350 kez okundu
 
“Kısa zamanda yaraları saracağız”
Ünye’de sel felaketi sonrası ilçeye gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Vatandaşlarımız rahat olsunlar, devlet olarak ne gerekiyorsa yapacağız." dedi.
GÜNDEM Haberi
“Kısa zamanda yaraları saracağız”

Ünye’de yaşanan sel felaketi sonrası ilçeye gelen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, "Vatandaşlarımız rahat olsunlar, devlet olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Kısa zamanda tüm yaraları saracağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, sel felaketinin yaşandığı Ünye’ye geldi.

Ordu-Giresun Havalimanı'nda Ordu Valisi Seddar Yavuz ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Oktay, Ünye’ye gelerek yıkılan Cevizdere Köprüsü’nde incelemelerde bulunarak bilgi aldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, burada yaptığı açıklamada, "Vatandaşlarımız rahat olsunlar, devlet olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Kısa zamanda tüm yaraları saracağız." dedi.

-“Son yılların en şiddetli yağışı”

Cumhurbaşkanının ve kendilerinin olayı yakinen takip ettiklerini ifade eden Oktay, son yılların en şiddetli yağışının yaşandığını belirterek şöyle konuştu:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın öncelikle geçmiş olsun dileklerini iletmek istiyorum. Biz ilk sel afeti başladığı andan itibaren yakinen takip ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızda çok yakinen takip ediyor, ilgili bakanlarımız ve bizler çok yakinen takip ediyoruz. Böyle bir şey keşke olmasaydı. Olmamasını arzu ettiğimiz bir olay ama çok yoğun bir yağış var. Sayın Valimizden de İçişleri Bakanımızda yine buradalardı. Biraz önce değerlendirmeleri yaptık. Ünye başta olmak üzere Fatsa, Perşembe, Çaybaşı ve İkizce bölgelerini etkileyen yoğun yağış var. Son yılların en şiddetli yağışı. Gerekli tüm tedbirler alınmış durumda. Ama kapasitenin çok üzerinde olması kaynaklı bazı yerlerde mahsur kalan vatandaşlarımız vardı. Bu vatandaşlarımızın tamamını mahsur kaldıkları yerden tamamen kurtarılmış durumda. Yine tekstil fabrikasında 165 çalışanımız vardı. Yine ilgili birimlerimizin sahil güvenlik, jandarma, emniyet, valiliğimiz başta olmak üzere AFAD,112 acil tüm birimlerimiz canla başla tüm bu arkadaşlarımız tahliye edilmiş durumda. Hamdolsun tüm bu olayların içerisinde belki bizi sevindiren olay herhangi bir can kaybımızın olmamasıdır.”

-“Devlet olarak gereğini yapacağız”-

Ön hasar çalışmalarının başladığını belirten Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, devlet olarak gereğini yapacaklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Valiliğimizde ön hasar çalışmaları yoğun bir şekilde devam ediyor. Ev ve işyerleri ile fındık üreticilerimizin hasarları büyük. Sel afetinden zarar gören tüm Ordu’nun, Ünye başta olmak üzere vatandaşlarımız rahat olsunlar, devlet olarak gereğini yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızda konuyu yakinen takip ediyorlar. Kendisi de zaten hepimizi talimatlandırmış durumdalar. Hiçbir vatandaşımız açıkta kalmayacak. Ufak tefek heyelanların olduğu köy yolları var. Orada da çalışmalar devam ediyor. Ama tüm köylerle de iletişim halindeyiz. Valimizden, Kaymakamımızdan ve ilgili tüm yetkililerden aldığımız bilgiler çerçevesinde hiç kimsenin şuan itibariyle bir ihtiyacı kalmamış durumda.”

-“Ne gerekiyorsa yapacağız”-

Yıkılan köprülerle ilgili ne gerekiyorsa acilen yapılacağını ifade eden Oktay, “Sahil yolunun üzerindeki köprümüz tek yön açık, diğer yönde de çalışmalar devam ediyor. Yine derenin içinde yıkılan üç köprümüz daha var. Hasarlı olan köprülerimizde çalışmalar yapılıyor. Ne gerekiyorsa yapacağız. Bölgede önümüzdeki günlerde yağışın devam edeceği söyleniyor. Dolayısıyla yine herkesin tedbirli olmasını arzu ediyoruz. Gerekli tüm birimlerimiz alındı. DSİ’de dahil Ulaşım ve Altyapı Bakanlığımız olsun, Tarım ve Orman Bakanlığımız olsun, İçişleri Bakanlığımız olsun ilgili tüm birimlerimiz Valimizin koordinasyonunda burada, herkes teyakkuz halinde. Tüm hemşerilerimize geçmiş olsun.” diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Kısa, zamanda, yaraları, saracağız”,
Yorumlar
Haber Yazılımı