Haber Detayı
15 Ekim 2019 - Salı 15:20 Bu haber 1209 kez okundu
 
Korgan'da Çok Katlı Dolgu Tartışması
Korgan Belediyesi’nde hazırlanan kat artışı ve okul alanının konut alanına dönüştürülmesi teklif edilen 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı, Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu tarafından uygun görülmedi. Komisyonun kararı Belediye Başkanı Tuncay Kiraz’ın tepkisine neden oldu.
GÜNDEM Haberi
Korgan'da Çok Katlı Dolgu Tartışması

Korgan Belediyesi Meclisi’nce 4 Haziran 2018 tarihinde kabul edilen 1/1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planı değişikliği talebi, Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından 12 Şubat 2019 tarihinde onaylandı. Söz konusu imar planına askı süresi içerisinde 15 itiraz yapıldı. Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonu, imar değişikliğine yönelik yapılan itirazları incelemeye aldı. Yapılan incelemenin ardından komisyon, plan genelinde bölgesel nüfus artışına, sosyal-teknik altyapı dengesinde düzensizliğe neden olacağından itirazları uygun bularak, imar değişikliğini uygun görmedi.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİ İLE TELAFİ EDİLEMEZ SORUNLAR YAŞANABİLİR

Komisyon yapılan incelemelerin ardından hazırladığı raporunda; “Bölgesel istenen kat artışları tekliflerinin ileriye dönük telafi edilemez şekilde nüfus yoğunluğunda artışa neden olacağı ve bu nedenle kişi başına ayrılan okul alanı, sağlık alanı, ibadet alanı gibi kullanımların yetersiz kalacağı, ilçe merkezinde arazi üzerinde yapılan incelemelerde yol genişliklerinin çok dar olduğu, kat artışları ile iki bina arasındaki mesafenin ilgili yönetmelikte belirlenen hükümlere uygun olmayacağı, binaların güneşlenmelerinin etkileneceği ve şehir merkezinde otopark sıkıntısının çok fazla olduğu anlaşıldığından komisyonumuzca uygun görülmemiştir” denildi.

KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ YOLU KUZEYE KAYDIRILACAK

Komisyon, ilçe belediyesinin küçük sanayi sitesinin kuzeyindeki yolun kaydırılması teklifine ise uygun bularak, “İnşaatı devam eden küçük sanayi sitesi alanının kuzeyindeki yolun küçük sanayi sitesi alanını büyütecek şekilde kuzeye kaldırılması teklifi kamu yararı amacı taşıdığından komisyonumuzca uygun görülmüştür” ifadelerine yer verdi.

BÜYÜK ÖLÇÜDE HEYELAN TEHLİKESİ BULUNUYOR

Ayrıca komisyon üyeleri, ilçedeki heyelan tehlikesine dikkat çekerek, raporunda şu ifadelerde bulundu: “Komisyonumuzca arazi üzerinde yapılan incelemelerde; Korgan ilçemizde jeolojik açıdan aktif heyelan bölgelerinin olduğu bu nedenle büyük ölçüde heyelan tehlikesi bulunduğu ve ilçenin birinci derece deprem bölgesi olduğu anlaşılmıştır. Tüm bunlar dikkate alındığında, Korgan ilçesinde jeolojik açıdan risk analizinin uygun olacağı ve kent dönüşüm projeleri için çalışmalara başlanması gerektiği komisyonumuzca değerlendirilmektedir.”

İLÇE BAŞKANI VE MECLİS ÜYESİNDEN KARARA TEPKİ

Komisyonun hazırladığı rapor Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz ile Büyük Birlik Partisi (BPP) Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Zeki Korgan’ın tepkisine neden oldu. Karara katılmadıklarını belirten Başkan Kiraz ile BBP’li meclis üyesi Zeki Korgan, kararın geri çekilmesini talep etti.

KİRAZ: ÇÖZÜM ÜRETMEK YERİNE SORUNLU BİR HALE GETİRİLMİŞ

Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz, komisyonda belirtilen otopark, sağlık gibi sorunların ilçede olmadığını belirterek, “Geçmişte ilçemizde öğrenci sayısı 7 binken, bugün 3 binlere düşmüş durumda.  Rapor, çözüm üretmek yerine sorunlu bir hale getirilmiş. Teknik arkadaşlarımızdan ben, daha çok sorun çözen konulara değinmelerini beklerdim. Bizim ilçemizde siyaset yaparak çözüm üretmeye çalıştığımız konu sanki çok büyük bir şey varmış gibi bunu tartışıyoruz. Benim amacımız insanların doğduğu şehirde yaşamalarıdır. Biz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Komisyonun raporu olumsuzsa ben de olumsuzum ama şehrimizi yaşanabilir bir hale getirmek için gayret gösteriyoruz” dedi.

KORGAN: KOMİSYON KARARINA KATILMIYORUM

BPP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Zeki Korgan, komisyon raporunu eleştirerek, “Korgan Belediyesi’nin 2018 yılının 6’ncı ayında aldığı imar değişikliği kat artışı konusu Büyükşehir Belediyemizin komisyonu tarafından reddedildiği anlaşılmıştır. Yüksek taşra ilçelerde olduğu gibi ilçemizde de çok miktarda göç olayı vardır. Bunun bir kısmı da Fatsa ilçesine kaymıştır. Fatsa’da 14 bin civarında nüfusuz olduğu tahmin edilmektedir. Bu nüfusun Korgan’ı terk ederek, ilçe dışına çıkmasının sebebi arsa ve ev darlığından kaynaklanmaktadır. Şimdi bu komisyondaki değerli arkadaşlarımız keşke gelip bunu yerinde görselerdi. Ben bu arkadaşların hiç Korgan’a gelmediklerini düşünüyorum. Bu komisyon kararına katılmıyorum” diye konuştu.

BAŞ: BÜTÜN KORGAN’I GEZDİK

İmar Komisyonu Başkanı Aşkın Baş da raporla ilgili yapılan eleştirilere cevap vererek, “Biz komisyon üyelerimizle birlikte Korgan’a gittik, başkan yardımcısı arkadaşlar da bize eşlik ettiler. Korgan’ın bütün bölgesini gezdik, vatandaşlarla da sohbet ettik ve bu şekilde bir rapor hazırladık” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından oylamaya sunulan komisyon raporu, oy birliği ile geri çekildi.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Korgan'da, Çok, Katlı, Dolgu, Tartışması, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı