Haber Detayı
12 Ağustos 2020 - Çarşamba 10:17 Bu haber 404 kez okundu
 
Korona virüs tedbirleri diğer hastalıklardan da korudu!
Ordu Tabipler Odası Başkanı Uzman Dr. Ali Coşkun, korona virüs salgını nedeniyle alınan tedbirlere uyulmasıyla birlikte bu mevsimlerde sıklıkla görülen grip, soğuk algınlığı, bademcik, alerjik gibi hastalıkların oranında diğer yıllara oranla ciddi derecede düşüş yaşandığını açıkladı.
SAĞLIK Haberi
Korona virüs tedbirleri diğer hastalıklardan da korudu!

Ordu Tabipler Odası Başkanı Ali Coşkun, artış eğiliminde olan korona virüs salgınına ilişkin uyarılarda bulundu. Virüsün artık çocukları da etkilediğine dikkat çeken Coşkun, “Korona virüs salgını ilk başlarda yaşlı nüfusu etkiliyordu, çocuklarda daha az görülüyordu. Artık her yaş grubunda bu virüs görülebiliyor. Bu virüs, insanların hangi organizmasına etki yaptığının bilinmemesi nedeniyle herkesin korktuğu bir virüs haline geldi. Eğer bir bilseydik ki, bu virüs belli bir yaş grubunu etkiliyor, sadece o yaş grupları arasında önlem alınırdı. Fakat öyle değil. Çocuklarda da bu virüs çok etkili oluyor. Bazen yaşlı insanların bu virüsten kendini kurtardığı da oluyor. Dolayısıyla bilimsel olarak tek bir gerçek var; virüsün nereye tam olarak etki etiği bilinemiyor. Benim şahsi fikrime göre; virüsün etki ettiği insana ait DNA’ya takılı olan telomer var. Bence burayı etkiliyor virüs. Çünkü telomer bilindiği gibi insanlarda ömrün ne kadar uzun ya da kısa olacağını belirten bir molekül. Bu telomer ne kadar uzun olursa uzun yaşayan insanlarda telomerin uzun olduğu, kısa yaşayan insanlarda da telomerin kısa olduğu gösterilmiş. Maalesef vefat eden kişiler telomeri kısa olan kişilerdir” dedi.

“İnsan vücudunda ne kadar kaldığı tespit edilemedi”

Coşkun, korona virüsün insan vücudundaki M ve G antikorlarını birlikte yükseltmeye başladığını belirterek, “Virüs enfeksiyonlarında öncelikle akut durumu antikorları yükselir yani bağışıklık için savaşan antikorlar yükselir. Daha sonra o antikorlar sönmeye yakın vücutta uzun uzadıya bağışıklığı sağlayacak antikorlar ortaya çıkar ve devam eder. Ömür boyu bağışıklık sağlanır. Bu virüste ise yapılan çalışmalarda gösterildi ki; her iki antikor hastalığın yaklaşık 10’uncu ve 14’üncü günde her ikisi beraber yükselmeye başlıyor. Birbirine çok yakın aralıklarla yükselmeye başlıyorlar ve uzun süre pozitiflik devam ediyor. Daha sonra bu virüs bir müddet 6-7 ay iki antikor birlikte pozitif devam ettiği halde M antikorlarında biraz azalma, G antikorlarında da devam ettiği görülüyor. G antikorlarının ne kadar süre insanlarda pozitif kalacağı tespit edilemedi. Bu virüs ilk olarak Çin’de ortaya çıktığı için bu antikorun insanda ne kadar süre kaldığını tespit edebilmişlerdir. Bunlar yayınlanınca bizler de göreceğiz ve kendi ellerimizdeki verilerle karşılaştıracağız” diye konuştu.

“Tedbirlere uyun”

Vatandaşların korona virüs salgınına yönelik alınan tedbirlere uyması gerektiğini kaydeden Ali Coşkun, “Virüslerle bu ilk mücadelemiz olmayacaktır. Bu ve benzeri virüslerle muhtemelen önümüzdeki yıllarda da karşılaşacağımızı düşünüyorum. Her ne olursa olsun vatandaşlar olarak maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat etmemiz gerekiyor. En önemli nokta bu. İnanın bu kurallara uyulduğu takdirde hiçbir virüs toplumumuz için tehlike olmayacaktır” ifadelerinde bulundu.

“Tedbirler diğer hastalıkların oranını düşürdü”

Salgına karşı alınan tedbirlerle mevsimsel hastalıkların oranında düşün yaşandığına dikkat çeken Coşkun, şöyle konuştu: “Biz kendi arkadaşlarımızla yaptığımız konuşmalarda bu mevsimlerde görülecek olan diğer grip, soğuk algınlığı, bademcik, alerjik gibi bir takım hastalıklarda, geçen yıllardaki gibi görülmüyor. Bunun da en büyük nedeni korona virüs nedeniyle alınan tedbirlerin bunları da engellemiş olması. Şu an başımıza bir musibet geldi ama bu musibete karşı aldığımız tedbirler diğer hastalıklardan bizi korumuş oldu. Bundan sonraki süreçlerde de tedbirlere uyulduğunda korumaya devam edecektir.”

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Korona, virüs, tedbirleri, diğer, hastalıklardan, da, korudu!,
Yorumlar
Haber Yazılımı