Haber Detayı
09 Temmuz 2018 - Pazartesi 14:08 Bu haber 2847 kez okundu
 
Limanın işlem hacmi büyüdü
Ünye Liman Başkanı Serkan İnce, ağırlıklı olarak kömür, sunta, çimento ve kil taşımacılığı yapılan Ünye Limanı’nda işlem hacminin büyüdüğünü söyledi.
GÜNDEM Haberi
Limanın işlem hacmi büyüdü

Ünye Liman Başkanı Serkan İnce, Ünye Limanı’nda işlem hacminin büyüdüğünü söyledi.

Ünye Limanı’nda, kış mevsiminin hafif çekmesinden dolayı kömür taşımacılığında azalma olmasına rağmen, 2018 yılının ilk 6 ayında 2017 yılının ilk 6 ayına göre işlem hacminde artış olduğunu ifade eden İnce, 2017 yılının ilk 6 ayında Ünye Limanı’ndan 492 bin yon yük taşınırken, 2018 yılının ilk 6 ayında 543 bin ton yük taşındığını belirtti.

-“Limanda yüklerimiz standart”-

Gemi trafiği ve yük açısından artış yaşadıklarını ifade eden İnce, “2017 yılının ilk altı ayı içerisinde limanımıza yaklaşık olarak yükleme ve boşaltma 492 bin ton gerçekleştirildi. Bu sene 543 bin ton oldu yaklaşık 50 bine yakın bir artış oranımız var.  Gemi trafiği olarak da geçen sene ilk altı ay içerisinde 150 gemi, şimdi ise 170 gemi kadar limanda bir artış oldu.  Aslında bu artış normal ancak bu sene kömürde biraz sıkıntı oldu çünkü doların yükselmesi ve geçen sene kış olmaması da gümrük maliyetini biraz düşürdü. Muhtemelen ağustos ayı içerisinde kömür faaliyetleri tekrar başlayacağını ve bizim geçen seneye oranla yükleme ve boşaltma oranımızın artacağını düşünüyoruz.  Zaten limanda yüklerimiz standart. Geçen seneye oranla bir artış var bunun da en temel nedeni çimentonun piyasaya giriş çıkış yapması, suntanın Suriye’ye sürekli satış yapması, Türkmenistan’a gemi göndermesi artışı gösteriyor. Kömürün düşmesine rağmen iyi artışımız var. Eğer kömür eski durumuna kavuşursa limanda yükleme ve boşaltma faaliyetleri artacaktır.” dedi.

-“Liman büyüdüğü zaman insanların çalışma hacmi artacak”-

Limanın bir şehrin kalkınması için çok önemli olduğunu belirten İnce, limanın büyüdüğünde çalışma hacmini arttıracağını ifade ederek şöyle konuştu:

“Liman şehri kalkındırma konusunda çok önemlidir.  Çünkü buraya fazla gemi gelmesi sanayi özellikle de kumanya gibi malzeme artışı oranında burada ki insanlara çok büyük istihdam sağlar. Liman büyüdüğü zaman insanların çalışma hacmi artacak. Limana sık sık gemi geleceği için gemilerde bakım sıkıntısı olacak. Böylece tersane canlanacak. Bu sefer tersanede insan istihdamı olacak. Limanın büyümesi Ünye’ye hem maddi hem de manevi olarak katkı sağlayacak. İnşallah amacına ulaşır çünkü liman ilçenin kısa zamanda büyümesi konusunda çok büyük aşama kaydedeceğini düşünüyorum. Ünye limanı çok korunaklı bir liman. Fatsa Limanı iskeledir hava rüzgarlı olduğunda gemi orada durmaz. Ancak Ünye’de hava ne kadar kötü olursa olsun gemi limanda durur. Eğer ulaşım ağı da yapılıp limana giden yollar düzenlenirse limanın çok daha fazla gelişeceğini düşünüyorum. Ancak bunun için bir atılım gerekli.  Buraya artık müşteri çekmek gerekiyor. İnşallah bunu yapacakların da düşünüyoruz.”

Ünye Tersanesi’nin yeniden canlanması gerektiğini ifade eden Serkan İnce, “Tersanenin şuanda durumları bayağı düştü. Eğer tersane kendini yenilerse çok büyük iş yapacak. Şuanda da bir hareketlilik var. Tersanede şuan balıkçılar var. Bu tersane gemi tersanesi. Yani bakım, onarım ve yeni inşa tersanesi. Tersanede bazı maddi olaylar aşılırsa eskisinden daha iyi bir hareketlilik olacağını düşünüyorum. Maddi konu ya da kredi konularında ki durumlar hakkında pek bilgim yok. Temennimiz inşallah ya atılım yaparlar ya da başka biri tersaneyi devralır.  Çünkü Karadeniz Bölgesi’nde böyle alanı açık bir tersane yok.” diye konuştu. 

 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Limanın, işlem, hacmi, büyüdü,
Yorumlar
Haber Yazılımı