Haber Detayı
24 Mayıs 2018 - Perşembe 11:59 Bu haber 3192 kez okundu
 
Listelere STK’lardan sert eleştiri!
24 Haziran 2018 Genel Seçimleri için partiler tarafından açıklanan Ordu Milletvekilleri aday sıralaması sivil toplum kuruluşlu temsilcileri ve bürokratları da hayal kırıklığına uğratarak sert eleştirilere neden oldu.
SİYASET Haberi
Listelere STK’lardan sert eleştiri!

Haber: Ünye Kent Gazetesi

 

1950’li yıllardan bu yana her dönem milletvekili çıkartan, son yıllarda da üst düzey bakanlıklarla temsil edilen Ünye’nin, bu dönem açıklanan listeyle “Ne vekili var, ne de bakanı?” yorumunu yaptırdı.

Ünye’nin Ordu’nun en büyük ikinci ilçesine olmasına rağmen temsil noktasında ilk iki sırada yer almamasını eleştiren STK temsilcilerinin yorumları, “Ünye, bu dönem siyasette yok sayıldı” açıklamalarıyla karşılık buldu

Ünye’nin bu kadar boş kalmasını Ünye’nin siyasi tarihinin en kötü günleri olarak değerlendiren STK temsilcileri, açıklanan sıralamayla Ünye’ye ve Ünyelilere haksızlık yapıldığını ve dışlandığını, bu talihsizliğin Ünyelileri üzdüğünü ve kırdığını ifade ettiler.

Partilerin milletvekili aday sıralamasına bakıldığında Ünye’nin adaylarının seçilemeyecek yerlerde olduğunu değerlendiren temsilciler, iktidar partisinin Fatsa bölgesinden 3 aday göstermesini eleştirirken, Ünye’nin adayının ilk 2’de olması gerektiğini belirttiler.

STK temsilcileri ayrıca, Ünyeli seçmenin tavrını koymasını ve açıklanan listelerin iyi okunması gerektiğini vurgulayarak, Ünye’nin TBMM’de 27. Dönem de temsile edilemeyeceğine dikkat çektiler.

Yapılan açıklamalarda ayrıca Ünye’nin kendine tavır alınmış bir liste ile karşı karşıya kaldığı belirtilerek, “Sanki birileri Ünye’ye ayrı özel bir mesaj veriyormuş havası hâkim oldu. Yapılan tercihleri Ünye’ye yapılan bir hamle olarak azlediyoruz. Yanlış yapılıyor. Bizim çıkartmış olduğumuz Bakanlarımız Ordu’nun tamamını kucaklamaya talip olan ve talip olmuş hizmet etmiş bakanlarımızdır. Ancak gelinen bu noktada görünüyor ki Ünye maalesef ve maalesef dikkate alınmamış.” yorumları da geldi.  

İktidar partisi olan AK Parti Ünyeli milletvekili adayı Yavuz Selim Kıran’a 6. sıradan yer verirken; ana muhalefet partisi olan CHP listesinde ilk olarak Ünyeli aday göstermedi, ardından Prof. Dr. Sait Kapıcıoğlu’na 5. sıradan yer verdi, daha sonra Kapıcıoğlu’nun istifasıyla da Ünyeli temsilci listeye girmemiş oldu. MHP’de Fazlı Yüksel 2. sırada, İYİ Parti’de Ferhat Çakıroğlu 3. sırada,  Saadet Partisi’nden Muammer Bilgiç’te 2. sıradan milletvekili adaylığında yer buldu.

 Gazetemize yaptıkları açıklamada Ünye’nin sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri, Belediye eski başkanları, eski STK temsilcileri 24 Haziran 2018 Genel Seçimleri için partilerin Ordu Milletvekilleri aday sıralamasını değerlendirdi.

Ortak kanaat ise Ünye’nin sıralamada beklenen yerde olmadığı, bu dönem Ünye’nin ne bakan, ne de milletvekilliği noktasında temsil edilmesinin zor olduğu yönünde.

-“Ünye siyasi tarihinin en kötü günleri”-

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, partiler tarafından açıklanan milletvekili aday listeleri karşısında üzüldüklerini ifade etti.

Ünye’nin hiç beklemediği bir durumla karşı karşıya kaldığını belirten Uslu, şunları söyledi:

 “Bu bizim için şaşırtıcı bir durum oldu, hiç beklemiyorduk. Ünye’nin siyasi tarihi bakanlarla, vekillerle doluydu. Her dönem bakanımız olmuştu. En son Kültür ve Turizm Bakanımız Numan Kurtulmuş Bey vardı. Şu anda kendisi İstanbul’dan aday. Ünye’nin bu kadar boş kalmasını, Ünye siyasi tarihinin en kötü günleri olarak görüyorum. 6 tane vekil çıkaran Ordu ilimizin en büyük ilçesi Ünye’dir. Ünye’nin de her seçimde 2 vekil çıkarması gerekiyor. Hesaplamalar neye göre yapıldı bilemiyoruz, ama Ünye adına üzülüyoruz.” 

-“Kim bize hizmet ederse onun yanındayız”-

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, kendilerine hizmet edenin yanında olduklarını belirterek, “Biz Ünye Ticaret ve Sanayi Odası olarak siyasetten uzak bir kurum olduğumuz için bu konuda açıklama yapmayı düşünmedim. Bizim siyasete müdahil olmamız çok doğru olmaz diye düşünüyorum. Çünkü siyasi bir kuruluş olmadığımız için bu konuda açıklama yapmamızın da doğru olacağını düşünmüyorum. Kim bize hizmet ederse onun yanındayız.” diye konuştu.

-“Ünye’ye haksızlık, Ünye seçmenine haksızlık”-

Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Ekici, açıklanan listelerin Ünye’ye ve Ünyelilere haksızlık olduğunu söyledi.

Listelerin ön sıralarında Ünyelilerin olmamasını talihsizlik olarak niteleyen Ekici, “Bu durum Ünye’nin seçmenine ve Ünye havzasına bir haksızlıktır. Ünye’nin adayını son sıradan göstermelerindeki amaç; ‘çok çalışın 6 alın, sizin de vekiliniz olsun’ anlamına mı geliyor. Gönül isterdi ki Ünye’den mutlaka 2. ve 3. sıralardan birilerin olması. Hak ettiğimiz bir şey olarak mutlaka bu listelerin ön sıralarında Ünyeli birilerin olmasını isterdik. Olmaması Ünye için bir talihsizlik bana göre. Ünye’nin de bu konuda gerçekten üzgün, kırgın olduğunu hissediyorum. İnşallah insanlarımız bu konuda sağduyulu davranır, siyasette küsme olmaması gerekir düşünüyorum.” dedi. 

-“Numan Beyin İstanbul’dan aday olması Ünye’nin önünü açacak”-

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un İstanbul’dan aday olmasının Ünye’nin menfaatine olacağını belirterek şunları söyledi:

“Burada asıl bakılması gereken konu listelerdeki milletvekillerin sıralaması değil, onların bize ve bölgemize öncelikle Ünye’mize sağlayacağı faydalardır. Bu noktada Numan Beyin Ordu’dan aday olmayıp İstanbul 1. bölgeden 1. sırada olmasını ben Ünye’nin daha ön plana çıkmasının önünü açacak bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Çünkü İstanbul 1. bölge 1. sıra adayı mutlaka gelecek seçimlerin sonucunda Ünye’yi bulunduğu konumdan daha üstün konumlara taşıyacak bir görevde olduğunu göstermekte. Bu manada ben özellikle Numan Bey açısından çok çok iyi bir noktaya geldiğini düşünüyorum. Ordu ili açısında da geçmiş yıllardaki özellikle son dönemdeki hataları, mevcut milletvekillerinin yapmayacağını düşünüyorum. Özellikle Ünye bölgesini kontrol altında bulunduracak adaylarımızın da söylemlerini duymadan kendileriyle ilgili yorum yapmak istemiyorum. İnanıyorum ki Ünye’nin hem siyasi, hem de halk açısından gücünün farkında olduklarını onlarda farkındalar.”

-“Esnafımız, sanatkârımız ve halkımız için üzücü bir olay”-

Ünye Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi ve Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ali Özkan, yaşanan durumun Ünye için üzücü olduğunu belirterek, “Açıklanan listelerde Ünye adaylarını hep son sıralarda gördük. Seçilmeyecek sıralarda gördük. Bu; esnafımız, sanatkârımız, halkımız için üzücü bir olay.” dedi. 

“Ordu Merkez 1., Ünye 2. sırada olmalıydı”-

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı Durmuş Zor, listeler oluşturulurken güzel bir sıralama yapılmadığını ifade ederek, “Bu zamana kadar Anavatan döneminde, Doğruyol döneminde de AK Parti’nin 16 yıllık döneminde de mutlaka Ünye, ya 1. sırada ya da 2. sırada olmuş. Kazanan Milletvekilleri de Bakan olarak Türkiye’ye ve bölgeye hizmet etmiş. Ama maalesef bu dönemde 6. sıra verilmiş. Ünye’nin en kötü 2. sırada olması lazım. Merkeze 1. sırayı verince mutlaka Ünye’ye 2. sıranın verilmesi gerekirken şimdi Fatsa Bölgesinden 3 Milletvekili adayı var. Benim kanaatim güzel bir sıralama yapılmamıştır. Seçmen nasıl bir tavır koyar, nasıl değerlendirir, bunu seçim sonrasında göreceğiz. Mutlaka Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından olumsuz olarak bir tavır olacağı kanaati taşıyorum.” diye konuştu.

-“Belediye başkanımız vekil boşluğunu dolduracak”-

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar’ın vekil boşluğunu dolduracağını söyledi.

Açıklanan listelerin her Ünyeli gibi kendilerini de üzdüğünü belirten Kıroğlu, Ünye’nin adaylarının seçilebilir bir sırada olmadıklarını gördüklerini ifade ederek şunları söyledi:

 “24 Haziran’da yapılacak olan milletvekilliği ile ilgili olarak partilerin Ordu ili için yayınladığı sıralama tabi ki her Ünyeliyi ve bizleri de üzdü. AKP’de 6. sırada görüyoruz, Cumhuriyet Halk Partisi’nde sıralamada yok. Milliyetçi Hareket Partisi’nde 2., İYİ Parti’de 3., Saadet Partisi’nde 2. sırada bir hemşerimizi görüyoruz. Bakıldığında Ünyeli adayların seçilebilir sırada olmadığı görülüyor. En azından göstergeler bunu böyle ifade ediyor. Dolayısıyla 27. dönemde Ünyeliler Türkiye Büyük Millet Meclisinde temsil edilememiş olacaklar. Bu da yıllardır ilk kez ortaya çıkan enteresan bir durum oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde olmanın önemi ne? Bir kere Ünye, Ordu ilinin ikinci büyük ilçesi. Son derece temsili de bu anlamda öne çıkan ve önem kazanan bir ilçe. Ünyeliler adına büyük bir boşluk doğdu bu anlamda. Ben yine olaya şöyle bakmak istiyorum. Ünye siyasi dinamikleri itibariyle tarihi son derece güçlü, tecrübesi ve birikimi son derece ileri seviyede olan bir ilçe. Bu siyasi dinamiklerinden hareketle böyle bir boşluğun 27. dönemde bir şekilde doldurulabileceğini çok da sıkıntı yaşamayacağımızı düşünüyorum ve inanıyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz 26. dönemde Ünye’den bir milletvekilimiz vardı ve o da Bakan göreviyle görevlendirilmişti. Sayın Numan Kurtulmuş bir Bakanın görevleri itibariyle seçilmiş ya da doğmuş olduğu, memleketim demiş olduğu yerdeki sorunların ve hemşerilerinin ona ulaşması kolay değildi. Çünkü bakanlık görevinin getirmiş olduğu yoğunluk nedeniyle. Ama bu boşluğu gördük baktık ki, Sayın Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, hem Belediye Başkanlığı görevini, hem de Ünye’de doğan Milletvekilliği boşluğu doldurma görevini birlikte yürüttü. Bundan sonraki süreçte de Sayın Belediye Başkanımızın bir boşluğu daha dolduracağı bir dönem başlıyor diye düşünüyorum. Sayın Belediye başkanımızın bu görevin altından kalkacağını düşünüyorum.”

-“Listelerde Ünye’yi kazanabilecek sırada görmek isterdik”-

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, listelerde Ünyeli adayların kazanabilir noktalarda olmamasının kendilerini üzdüğünü belirterek, “Biz STK’lar olarak var olan ya da mevcut adaylarla vekillerle çalışmak durumdayız. AKP, CHP, İYİ Parti, MHP olsun bir Ünyeliyi kazanabilecek bir sırada görmek isterdim. 130 bin nüfusu olan, yazında 400 bin nüfusu bulan bir ilçede bu güne kadar Bakanlar seviyesinde vekiller, temsilciler bulduk. İlçede seçilebilir bir vekil adayımızın olmaması biraz bizi üzdü. Ama bu demek değildir ki dünyanın sonu değil. Siyasi otoriteler kendi siyasi partisiyle alakalı düşünmüşlerdir. Bizden şimdiden hayırlı olmasını dilemek düşer.” dedi.

-“Ünye ilk 3’ün içinde olmalıydı”-

Ünye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan, Ünye’nin ilk 3’ün içinde olması gerektiğini ifade ederek, “Biz Ünyelilerin derdini daha iyi anlatabilecek, Ünye’nin halkından birisinin orada olmasını isterdik. Ordu tamam bir olsun, Ünye iki olsun, Fatsa üç olsun. Ünye dediğimiz Cumhuriyet Meydanı’ndan, Atatürk Parkı’ndan, Yüzüncü Yıl’dan ibaret bir yer değil. Dizdar, Nurettin, Pelitliyatak yani pek çok yeri var. Herkes kendi memleketini bilir. Keşke herkesin kendi memleketinden bir milletvekili çıksın. Ordu, Ünye ve Fatsa üçü de eşit değerdedir ve ilk 3’ün içinde olmalıydı.” dedi.

-“Teamüller gereği Ordu 1, Ünye 2, Fatsa 3. sırada olmalıydı”-

Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Odası Başkanı Harun Güdek, sıralamada Ünye’ye haksızlık yapıldığını belirterek,  “Ünye’de siyasetle uğraşanlar şapkalarını önüne koysunlar düşünsünler. Teamüller genellikle Ordu 1, Ünye 2, Fatsa 3 sırada şeklinde iken ver nüfusu yoğun ilçelerden oy potansiyelli yüksek olan ilçeyi 4-5-6 sıraya konur mu? Ünye’ye haksızlık yapılmıştır.” diye konuştu.

-“Bu sıralamada Ünye’yi tamamen dışlamışlar”-

Ünye Terziler, Kuaförler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı İsmet Çat, listelerde Ünye adına yıllarca böyle bir boşluğun yaşanmadığını ifade ederek, “Ben bir AK Partili olarak çok üzgünüm. Ünye’de yıllarca böyle bir boşluk doğmadı. Ünye hep öndeydi, Bakanımız olurdu, Milletvekilimiz olurdu sıralamalar iyi oluyordu. Şimdi sıralamada Ünye’yi tamamen dışlamışlar. Burada bir tepki var bütün partilere. Biz de sivil toplum örgütü olarak buna tepkiliyiz. Ama tepkimizi kime duyuracağız. Ünye’den hiçbir milletvekilimiz olmaz. Mümkün mü altısını birden götürecek.” dedi.

-“Ünye’ye tavır alınmış bir liste”-

Ünye Ticaret Borsası eski Başkanı Osman Atik, açıklanan listelerin kendisini hayretler içerisinde bıraktığını belirterek şunları söyledi:

“Bu listeleri duyduğum an söyleyecek bir şey bulamadım, şaşırdım. Her dönem de Parlamentoya Bakanlar göndermiş bir şehir olan Ünye’nin, seçilecek yerden tek bir adayının bulunmaması beni hayretler içerisinde bıraktı. Sanki birilerin Ünye’ye ayrı özel bir mesaj veriyormuş havası bende hâkim oldu. Ben son derece üzüldüm. Seçilebilir tek bir aday görmüyorum. Yapılan tercihlerin de sanki Ünye’ye yapılan bir hamle olarak azlediyorum. Bu şehir yıllarca bakanlar çıkarmış. Şimdi bugün hiçbir partiden tek bir Ünyeli kardeşimiz seçilebilir bir yerden aday gösterilmedi. Bir Ünyeli olarak listelerin değerlendirilmesi lazım. Bu sanki Ünye’ye tavır alınmış bir liste gibi. Listeler açıklandıktan sonra yaptığım değerlendirme, biri Ünye’ye ceza vermeye çalışıyor diye yorumladım. Hatta bu Ünye’nin ağırlığını ciddiye almamak gibi bir durum. Ünye bunları hak eden bir yer değil, Ünye il düzeyinde olan bir ilçe. Ordu’nun da en büyük ilçesi ve seçmen sayısı da en çok olan ilçelerden biri. Ama listeye dönüp baktığınızda Ünye’nin olması gereken yerde olmadığını görüyoruz. Burada sanki bize bir mesaj veriliyor. Hiçbir partinin Ünye’yi ciddiye almadan liste oluşturması beni değişik duygulara sevk etti. Bizim bu hak etmediğimiz listelere cevabı bir şekilde vermemiz lazım. Burada ben siyasi parti ayrımı yapmıyorum, olay siyasi parti değil, Ünye. Bizim için bütün siyasi partiler geçici ama asıl kalıcı Ünye. Siyasi partilerin bu davranışlarını Ünye olarak hep beraber gözden geçirmek lazım. Tabi ki Ünyeli olarak bizimde eksiklerimiz varsa bunları da gözden geçirmemiz lazım ama en önemlisi bizim bu tabloyu iyi okumamız lazım.”

-“Bu durum Ünye’ye karşı yapılmış büyük bir haksızlıktır”-

Ünye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Bekir Şimşek, listelerde Ünye’ye karşı büyük bir haksızlık yapıldığını ifade ederek, “Benim bildiğim sadece Milliyetçi Hareket Partisi’nde Ünye’nin razı olacağı bir sıralama var. Bu durum Ünye’ye karşı yapılmış büyük bir haksızlıktır. Ünyeliler bunun cevabını verir. Ünye’nin yeri tüm partilerde en azından ikinci veya birinci sırada olması lazım. Bize yakın olan Ergün Taşçı Bey vardı. Kendisi Ünye’ye karşı hakikaten duyarlı bir insandı. Onun seçimlerde ikinci sırada olması bizim için bir nebzede olsa iyi. İnşallah sonu iyi olur. Ünyeliler bazı şeylere tepkisini koymalı. Ünye yeri gelirse partiler üstü bir memlekettir.” diye konuştu.

-“Bütün partilerde Ünye’nin adayları 2. ve 3. sıralarda olmalı”-

Ünye eski Belediye Başkanı Osman Yurt, adayların sıralamalardaki yerlerinin yetersiz olduğunu ifade ederek, “Ünye’yi biraz talihsiz görüyorum bu konuda. Ordu’nun en batı bölgesi bütün partiler için sanki biraz daha boş bırakılmış gibi gözüküyor. Sadece en yakanı MHP den 2. sırada var. İktidar partisiyle, ana muhalefettin bizim bölgemizden adaylarının sıralaması Ünye için çok yeterli değil. Ben her zaman şöyle diyorum; Ünye’nin olarak bütün partiler için söylüyorum ilk 3’ün, 2’nin içinde adayı olmalı. Ünye’nin; Akkuş, Çaybaşı, İkizce, Kumru, Korgan gibi hitap ettiği alan çok büyük. Bütün adaylarımıza başarılar diliyorum. Aday olma cesaretini gösterip de ülke yönetiminde sorumluluk alma isteyen arkadaşlara başarılar diliyorum. Ülkemize hayırlı olsun seçimler. Barış ve huzur içinde geçsin.” dedi.

-“Bölgecilik yapılıyor kanaatindeyim”-

Ünye Belediye eski Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, Ünyeli adayların seçilebilir yerlerde olmamasının kendilerini üzdüğünü ve Ünye’nin birçok vilayetten büyük bir ilçe olduğunu belirterek şu şekilde konuştu:

“Ünye; Akkuş, Çaybaşı, İkizce, Kumru’yu da dâhil edersek Ordu’nun büyük bir kısmını temsil etmekte ve Ordu’nun büyük bir kısmını bünyesinde bulundurmaktadır. Bu havza olarak biz bu dönem bütün partiler tarafından görmezlikten gelinmiş olmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Ünye’miz uzun yıllardır Bakanlarla yönetilmeye de alışmış bir ilçe, siyasi potansiyeli büyük bir ilçe. Ancak gelinen noktada AK Parti başta olmak üzere Ünyeli adayların seçilebilecek bir yerde olmaması biz Ünyelileri üzmüştür. Görmezlikten gelinmiş olması Ünyeli tarafında da dikkate alınacaktır. Ünye’ye bakış son birkaç yıldır değişmiştir. Bunu hizmetlerle de görmekteyiz, anlamaktayız. Biz bu kadar kötü insanların olduğu bir yerde yaşamıyoruz. Ünyeli olmaktan fevkalade mutlu ve onurluyuz. Ancak Ünyeliyiz diye bu kadar görmezden gelinmiş olmamız yani geçmişteki Bakanlar çıkarmış olmanın hırsı bizden bugün alınıyorsa fevkalade yanlış yapılıyor. Bizim çıkartmış olduğumuz Bakanlarımız Ordu’nun tamamını kucaklamaya talip olan ve talip olmuş hizmet etmiş bakanlarımızdır. Ancak gelinen bu noktada görünüyor ki Ünye maalesef ve maalesef dikkate alınmamış. Bugün seçilecek hak ettiği ön sıralarda olmamış olması Ünyeliyi fevkalade rahatsız etmiştir. Ben 2004-2014 arası Belediye Başkanlığı yapmış bir Ünyeli olarak mutlu olmadığımı ifade etmek istiyorum. Milletvekili adayı olmuş Ordu’ya hizmet etmek için yola çıkmış bütün partilerin adaylarına başarılar diliyorum.”

 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Listelere, STK’lardan, sert, eleştiri!,
Yorumlar
Haber Yazılımı