Haber Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 10:49 Bu haber 239 kez okundu
 
Ordu’da maske zorunluluğu yeniden getirildi
Ordu’da son günlerde tırmanış evresinde olan korona virüs vakalarına karşı maske takma zorunluluğu yeniden getirildi. Buna göre, mesken hariç her alanda vatandaşlar maske takacak.
GÜNDEM Haberi
Ordu’da maske zorunluluğu yeniden getirildi

Mesken hariç her yerde takılacak

Sağlık Bakanlığı Korona Virüs Bilim Kurulunun Tavsiye Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine "Covid-19 Tedbirleri" konulu ek genelge gönderildi. Başta fiziki mesafe kuralı olmak üzere alınan tedbirlere yeterince riayet edilmemesinin, hastalığın yayılım hızının artırması ve toplum sağlığını riske atması nedeniyle; önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısında 81 ili kapsayacak şu kararlar alındı:

81 ilde maske takma zorunluluğu

Ülke genelinde (meskenler hariç olmak üzere) tüm alanlarda (kamuya açık alanlar, cadde, sokak, park, bahçe, piknik alanı, sahiller, toplu ulaşım araçları, iş yerleri, fabrikalar gibi) vatandaşlara istisnasız maske takma zorunluluğu getirildi. Restoran, kafe gibi tüm yeme-içme ya da eğlence yerlerinde saat 24.00'ten sonra müzik yayınına (canlı müzik, kayıt dinletilmesi gibi her türlü yayın dahil) hiçbir şartta izin verilmeyecek.

Toplu taşıma araçlarında ayakta yolcu alınmayacak

Minibüs/midibüsler ile koltuk kapasitelerinde herhangi bir seyreltme ve kaldırılma yapılmayan otobüsler gibi iç hacim bakımından fiziki mesafe kurallarının uygulanamayacağı şehir içi toplu ulaşım araçlarında ayakta yolcu alınmasına kesinlikle müsaade edilmeyecek.

Kural ihlaline ceza uygulanacak

Vali/kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar çerçevesinde gerekli kararların Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27'nci ve 72'nci maddeleri uyarınca ivedilikle alınacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak. Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Ordu’da, maske, zorunluluğu, yeniden, getirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı