Haber Detayı
27 Ocak 2020 - Pazartesi 22:59 Bu haber 457 kez okundu
 
Ordu Depreme Hazır mı ?
Karadeniz Teknik Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Ordu’da kıyının10 kilometre uzağında denizin içinden geçen fay hattı bulunduğunu belerterek, “ O nedenle Ordu’nun gelecek 50 yıl içinde 6.6 büyüklüğünde bir depreme hazır olması gerekiyor.” dedi.
GÜNDEM Haberi
Ordu Depreme Hazır mı ?

ORDU İKİ FAY HATTI ARASINDA!

Ordu’nun deprem riskini değerlendiren Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Bektaş, “Gürcistan açıklarında 2012’de deniz içinde 5.6 büyüklüğünde bir deprem oldu. Yeni yapılan fay haritalarında da Karadeniz’de denizden geçen fay hatları da deprem haritasına dahil edildi. Kısacası bugün Ordu güneyden Kuzey Anadolu Fay Hattının tehdidi altındayken kuzeyden de denizin içinden geçen Karadeniz Fay Hattının tehdidi altında.” diye konuştu.    

 

YIKILMAMAK İÇİN ‘SAĞLAM’ OLMALIYIZ

İki deprem fay hattı arasında olmanın tehlikeyi artırdığını aktaran Prof. Dr. Bektaş, “Denizde yapılan petrol arama çalışmaları sırasında Ordu’da da fay hattı görüldü. Bu fayların deprem üretme kabiliyeti var. Denizdeki fayda önümüzdeki 50 yıl içinde 6.6 büyüklüğünde deprem olma ihtimali yüzde 90. O nedenle biz Ordu önümüzdeki 50 yıl içinde olabilecek 6.6 büyüklüğündeki bir depreme hazır olmalı diyoruz.” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Ordu, Depreme, Hazır, mı, ?, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı