Haber Detayı
03 Temmuz 2018 - Salı 15:11 Bu haber 7997 kez okundu
 
Ordu Müzesi Ordu'ya değer katacak
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un talimatlarıyla, şehrin en büyük konferans salonuna da ev sahipliği yapacak olan yeni müze ile birlikte Ordu’da 8 ayrı yatırım projesi hayata geçiriliyor.
KÜLTÜR Haberi
Ordu Müzesi Ordu'ya değer katacak

Gün ışığına kavuşan arkeolojik zenginlikleri her geçen gün biraz daha artan Ordu, deniz manzarası ve merkezi konumuyla adeta bir cazibe merkezine dönüşecek yeni müzesine kavuşuyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un bizzat takip ettiği ve ihalesi ile proje çalışmaları tamamlanan Ordu Yeni Müzesi’nde artık uygulama çalışmaları başlıyor.

Ordu Valisi Seddar Yavuz ile Bakanlık Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’un tanıtımını bugün yaptığı 8 projeden birisi olan yeni müze kompleksi şehrin en gözde kültürel mekânı haline gelecek.

Çağdaş müzecilik anlayışına uygun sergileme, depo ve sosyal alanların yer alacağı ‘Ordu Yeni Müzesi’ Altınordu’da 7 bin 590 metrekarelik bir arsa üzerine inşa edilecek ve 6 bin 520 metrekare kapalı alana sahip olacak.

Ordu’nun en büyük konferans salonuna da ev sahipliği yapacak olan yeni müze 2 bin metrekare sergileme alanı, bin metrekare kütüphane, 600 metrekare depo alanı, 400 metrekare dinlenme, yeme içme alanları ile çocuk eğitim atölyeleri, geçici sergi salonu, canlandırma alanları, atölyeler, laboratuvar ve idari birimleri barındıracak.

Spor yapılarının hemen yanında, yeşil alanı, deniz manzarası, gerekli bütün kentsel donatılara yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile ziyaretçilerin ilk durağı olacak yeni müze, Orduluların da vazgeçilmezi haline gelecek. 

 

 

Kaynak: (Ordu Gazete) - Ordu Gazete Editör:
Etiketler: Ordu, Müzesi, Ordu'ya, değer, katacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı