Haber Detayı
16 Temmuz 2019 - Salı 13:34 Bu haber 1498 kez okundu
 
Ordu neden canına kıyıyor
Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Karadeniz’de neden en fazla intihar vakasının ve cinsel istismar olaylarının sıkça Ordu’da yaşanmasının nedenleri üzerine bir çalışma yapacaklarını açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Ordu neden canına kıyıyor

KDK araştırılmasını sağlayacak

Kamu Denetçiliği Kurumunca, “İnsan Haklarının Korunması ve Tanıtımında Kamu Denetçiliği Kurumunun Rolünün Güçlendirilmesi İçin Teknik Destek Projesi” kapsamında Ordu’da gerçekleştirilecek “Ombudsman Ordulularla Buluşuyor” temalı toplantıya katılmak üzere Ordu’ya gelen Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, kahvaltı programında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Programda, kurumun çalışma sistemi, faydaları, işleyişi gibi konular hakkında basın mensuplarına bilgilendirmelerde bulunan Malkoç, ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı, sorunlarını not aldı.

ORDU’NUN ÖZEL DURUMUNA BAKACAĞIZ

Ordu Olay’ın sorusu üzerine Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) Kamu Başdenetçisi Malkoç, “Ordu’nun  intihar vakalarında ve cinsel istismar konusunda özel durumu ile ilgili ilgileneceğiz. İntihar olaylarında özellikle Avrupa ülkelerinde intihar vakalarını uzmanlar eli alır inceler. Çözüm önerileri sunar. Biz de öyle değil. Biz buna bakacağız. Ordu’da intihar bu kadar yaygın mı yaygınsa nedenleri nedir bakacağız. Cinsel istismar konusu da öyle.” dedi.

ORDU’DAN 452 BAŞVURU

Ordu’dan Kamu Denetçiliği Kurumu’na kuruluşundan bugüne kadar 452 başvuru geldiğini aktaran Malkoç, “6 yılda gelen şikayet sayısı 452. Bu Türkiye ortalamasının altında. 2019’un ilk 6 ayında da 86 şikayet gelmiş. Bunların konusu aşağı yukarı Türkiye ile aynı eğitim, kamu personeli, yerel yönetimler gibi. Biz bu ziyaretlerle kurumu tanıtıyoruz, anlatıyoruz. Diyoruz ki mahkemeye gitmene, harç parası pul parası ödemene gerek yok, idareden şikâyetin varsa bize gel. Geçen yıl kamu denetçiliği kurumuna 17 bin 575 başvuru olmuştu, biz çok hızlı çalışıyoruz, bu 17 bin 575 başvurunun 17 bin 507’sini karara bağlamışız.” diye konuştu.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Ordu, neden, canına, kıyıyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı