Haber Detayı
14 Kasım 2021 - Pazar 00:30 Bu haber 291 kez okundu
 
“Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri Programı” Başladı
Ordu Valiliği himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde ve Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu Üniversitesinin katkılarıyla, Ordu’da eğitim gören 12. sınıf öğrencilerine yönelik “Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri Programı” düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
“Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri Programı” Başladı

 

 

 

 

Ordu Kültür Sanat Merkezi(OKSM)’nde 11-13 Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri Programı”nın bugün açılış töreni yapıldı.

 

Törene, Vali Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Ordu Baro Başkanı Sibel Torun, Vali Yardımcıları Zafer Karamehmetoğlu, Gökhan İkitemur, Altınordu Kaymakamı Erkan Karahan, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargeloğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, İŞKUR İl Müdürü İsa Kaymak’ın yanı sıra diğer protokol üyeleri ile Ordu’da öğrenim gören 12. sınıf öğrencileri ve öğretmenler katıldı.

 

Programın açılış töreninde bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel öğrencilere seslenerek, yapacakları işte mutlu oldukları takdirde başarının da beraberinde geleceğini ifade etti.

 

Hangi mesleği seçerlerse seçsinler, bu toprakları vatan yapan ecdadın unutulmaması gerektiğinin altını çizen Vali Tuncay Sonel, “Hangi işi yaparsanız yapın, hangi meslek sahibi olursanız olun, severek yapın. Sevin, sevdiğiniz işten mutlu olun. Sizler pırıl pırıl gençlerimizsiniz. Buraya gelmeniz, burada olmanız, zaten bu konuya önem verdiğiniz gösteriyor. İnşallah herkes gönlünden geçen yeri kazanır ve kendisine, ailesine, vatanına, milletine hayırlı ve güzel işler yapacak hale gelir. Yolunuz bahtınız açık olsun” diye konuştu.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler ise Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri Programına katılan öğrencilere seçecekleri mesleği sevmeleri konusunda tavsiyede bulunarak, sözlerini şöyle tamamladı: “Öncelikle kendinizi tanımanız lazım. Ne istediğinizi bilmeniz lazım. Ne istediğini bilmeyen bir yere ulaşamaz. Öncelikle kendinizi keşfedin. Şartlar değişiyor, dünya değişiyor, insanlar değişiyor, değerler değişiyor. Onun için önce kendinizi tanıyın.”

 

Programda Ordu üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan da bir konuşma yaparak, “Kariyer yaparken büyükleri de örnek almanın gerekli olduğuna inanıyorum. Kariyer insanın kendisini gerçekleştirmesi içerisindeki o potansiyelleri gün yüzüne çıkarması adeta toprağın işlenmesi durumudur. Sizler ailenizin, bu ülkenin, bu devletin bu milletin insanlığın geleceğinde çok büyük başarılar ortaya koyacak, gelişmekte, büyümekte yetişmektesiniz. Her birinizin içerisinde bir dünya var. Bu dünyayı açığa çıkarabilmek için her şeyden önce hedefe odaklanmak gerekir.” diye konuştu.

 

İl Milli Eğitim Müdür Mehmet Fatih Vargeloğlu ise, hayatın en önemli dönüm noktası olan mesleği seçerken bireyin öncelikle kendisini iyi tanıması gerektiğine vurgu yaparak, kişinin yeteneklerinin farkında olması gerektiğini ifade etti.

 

Konuşmasında öğrencilere ilgi duydukları mesleği seçmeleri ve o yönde çalışma yapmaları konusunda tavsiyede bulunan Vargeloğlu sözlerini şöyle tamamladı: “Kurumlarımızda planlanan ve gerçekleştirilen mesleğe yöneltme çalışmalarında öğrencilere mesleki karar verme yeteneği bilgi ve becerilerini kazandırmayı hedefliyoruz. Bundan sonraki süreçte de gerçekleştirmeyi planladığımız çalışmalarımız ve projelerimizle yanlarında olmayı sürdüreceğiz.” 

 

Konuşmaların ardından Vali Tuncay Sonel ve diğer protokol üyeleri programın açılış kurdelesini kesti ve Ordu Kültür Sanat Merkezi Fuayesinde programa katılım gösteren üniversitelerin stantlarını gezerek bilgi aldı. 

 

3 gün boyunca devam edecek “Ordu Rehberlik ve Kariyer Günleri Programı”nda 15’e yakın devlet ve vakıf üniversitenin tanıtım standı, 15’e yakın meslek masası ve tercih danışmanlığı hizmeti bilgilendirme köşesi oluşturularak Ordu’da eğitim gören resmi/özel lise 12. sınıf öğrencilerine rehberlik ve kariyer danışmanlığı hizmeti verecek. 

 

Programda 20’ye yakın kariyer eğitimi, seminer, söyleşi ve konferanslar ile ayrıca öğrencilerin gelişiminin desteklenmesi hedeflenmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Ordu, Rehberlik, ve, Kariyer, Günleri, Programı”, Başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı