Haber Detayı
24 Mart 2019 - Pazar 23:47 Bu haber 1581 kez okundu
 
Ordu'ya 6 yeni Ambulans
Sağlık Bakanlığı tarafından ilimize gönderilen tam donanımlı 6 adet yeni ambulans ilçelere dağıtılırken, biri de Çaybaşı’na gönderildi
SAĞLIK Haberi
Ordu'ya 6 yeni Ambulans

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, 2002'de Ordu ilinde sadece 2 ambulans verilen 112 Acil Sağlık Hizmeti,  dağıtımı yapılan  6 yeni ambulans ile birlikte toplamda  63 tam donanımlı ambulansla sağlık hizmeti verdiği bildirildi.

Bakanlık tarafından Ordu iline tahsis edilen ve dağıtılan 6 adet ambulans; Gürgentepe 01 Nolu, Kabataş 01 Nolu, Kabataş 02 Nolu (Alankent) , Aybastı 01 Nolu, Çaybaşı 01 Nolu ve Gölköy 02 Nolu (Aydoğan) istasyonlarına ulaştırıldı.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, ambulansların teslim edilmesi ve hizmete girmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, ilimize tahsis edilmiş olan yeni ambulanslarla birlikte ambulans başına düşen nüfusun 13 bin 542 iken 12 bin 252 ye kadar düştüğünü söyledi.

İl Sağlık Müdürü Yanmaz, il genelinde sağlık hizmetinin son durumuna ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“2002 yılında Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu sayımız 2 iken 2019 yılında ise 29 tanesi A tipi, 9 tanesi B tipi ve 3 tanesi C tipi olmak üzere toplam 41 adet Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ile hizmet verilmektedir. 2002 yılından günümüze kadar olan gelişmeler de gösteriyor ki, İl Sağlık Müdürlüğü olarak acil durumlarda sunulan sağlık hizmetlerini uluslararası standartların üzerine taşımak ve uluslararası düzeyde örnek alınacak yapıya ulaşmak amacıyla, acil sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliği, etkinliği, verimliliği, hizmet alan vatandaşlarımızın memnuniyeti için çalışanlarımızın eğitim düzeylerini sürekli artırıyor ve teknolojik yeniliklerden faydalanarak  hizmetin toplumun her kesimine aynı standartta ulaştırılmasını sağlıyoruz. Ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde afet ve olağan dışı durumlara yönelik gerekli hazırlıkları yaparak, afet durumunda tam donanımlı ekip ve ekipmanlarla afet bölgesine en hızlı şekilde ulaşarak etkin sağlık hizmetlerini sunabiliyoruz. Acil sağlık sisteminin güçlendirilmesi amacıyla ülkemizde olduğu gibi ilimizde de 112 acil sağlık hizmetlerini tüm yerleşim bölgelerini kapsayacak şekilde yaygınlaştırıyoruz. Yaygın istasyon ağı ve profesyonel ekiplerle vakalara; kent merkezinde 10, kırsalda 30 dakikada ulaşma oranları yüzde 95’in üzerine çıkarılarak gelişmiş ülkelerdeki ulaşma süreleri geride bırakılmıştır.”  

 

İl Sağlık Müdürü Dr. Yanmaz, ambulansların hizmete girmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ordu'ya, 6, yeni, Ambulans,
Yorumlar
Haber Yazılımı