Haber Detayı
18 Haziran 2020 - Perşembe 14:08 Bu haber 506 kez okundu
 
Orta ve Doğu Karadeniz'de deprem olabilir mi?
Bingöl'ün Karlıova ilçesinde meydana gelen 5.8'lik depremin ardından Deprem Uzmanı Prof.Dr. Naci Görür'den endişe verici bir açıklama geldi. Prof. Görür, meydana gelen depremin Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fayının kesim noktası yakınlarından meydana geldiğini açıkladı. Peki Orta ve Doğu Karadeniz'i de kapsayan Kuzey Anadolu Fay Hattı bu depremden etkilenecek mi? İşte detaylar...
GÜNDEM Haberi
Orta ve Doğu Karadeniz'de deprem olabilir mi?

Bingöl depreminin ardından Deprem Uzmanı Prof.Dr.Naci Görür, CNN Türk'e konuştu. Depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın en doğu ucunda yaşandığını belirten Görür, "Bu depremin iki önemi var" dedi açıklamalarını şu şekilde sürdürdü:

"Erzincan ile Karlıova arasını bir noktada biraz daha hassas hale getirdi. Neden getirdi? Biz bu bölgede Yedisu Fayı üzerinde daha büyük bir deprem bekliyorduk. Dolayısıyla bu bölgede olabilecek depremi öne çekmiş olabilir, hızlındırmış olabilir. Dikkatli olmak lazım. Bu deprem orta büyüklükte bir deprem Karlıova'ya çok yakın. Karlıova'nın önemi, Kuzey Anadolu Fayı ile Doğu Anadolu Fayı'nın kesim noktası. O nedenle burada olabilicek bir hareket, enerji transferi Doğu Anadolu Fayı'nı da etkileyebilir. Doğu Anadolu Fayı'nın oradaki kısmı, Karlıova-Bingöl arası. Karlıova-Bingöl arasında da bir deprem bekliyoruz. Yani Türkiye'de bu deprem olmadan önce bize sorsaydınız, yer bilimcilere biz Erzincan-Karlıova derdik, yani bugünkü depremin olduğu hattı derdik.  Karlıova-Bingöl Doğu Anadolu Fayı üzerinde, bu deprem dediğim gibi Kuzey Anadolu üzerinde ama bu iki fayın kesim noktasına yakın."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Orta, ve, Doğu, Karadeniz'de, deprem, olabilir, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X