Haber Detayı
03 Eylül 2019 - Salı 11:01 Bu haber 2501 kez okundu
 
OSB'de 11 Eylül bekleniyor!
Ünye OSB için Killik Mahallesi'ndeki 550 dönüm alanın kamulaştırılması çalışmasında sona gelindi.
GÜNDEM Haberi
OSB'de 11 Eylül bekleniyor!

Kamulaştırma kapsamında son mahkeme 11 Eylül'de. Bu son mahkeme ile birlikte OSB'nin kurulacağı alanın kamulaştırması bitecek, 550 dönüm saha OSB yönetimine geçecek.

Bu zamana kadar biten mahkemelerle kamulaştırılan alanların tümü için 17 milyon ödeme yapıldı. Yer sahipleri paralarını aldı.

11 Eylül'deki son mahkeme ile kamulaştırılacak alanın yaklaşık 4 milyon TL'si hazır, ödemede sorun yok.

OSB alanındaki elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz, arıtma tesisi, yol, haberleşme v.b. altyapı tesislerinin yapım işi için yıl sonuna kadar ihaleye çıkılacak.

Ünye Organize Bölgesi çalışmalarının ilk etabı olan alan kamulaştırması ile ilgili çalışmanın sonuna gelindi.  AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, OSB ile ilgili olarak 550 dönüm alanın kamulaştırmaya tabi tutulduğunu, bunun 450 dönümünün mahkeme kararıyla kamulaştırıldığını belirterek; geri kalan 100 dönüm alanla ilgili mahkemenin ise 11 Eylül'de görüleceğini söyledi.

11 Eylül son tarih...

Kenan Selim Argan, OSB'de kamulaştırma ile ilgili 1. Etap çalışmanın sonuna gelindiğine işaret ederek, "11 Eylül'ü bekliyoruz. Bu tarih kamulaştırma ile ilgili son mahkeme, hiç bir sorun yok, sadece mahkemenin kamulaştırma kararını bekliyoruz." dedi.

450 dönüm alındı, 17 milyon TL parası ödendi

Argan konuyla ilgili açıklamalarında şunları söyledi; 550 dönümlük toplam Ünye OSB alanının bu zamana kadar 450 dönümü mahkeme kararıyla kamulaştırıldı. Bununla ilgili yaklaşık 17 milyonluk ödeme yapıldı. 11 Eylülde geri kalan yaklaşık 100 dönümün kamulaştırılması kararı verilecek. Bunun içinde 4 milyon civarında bir ödeme yapılacak. Bu para da hazır, ödemelerde sıkıntı yok. Bu ödeme de yapıldıktan sonra OSB'nin kurulacağı 550 dönüm saha OSB Müteşebbis Heyeti'ne geçecek. "

Alt yapı çalışması başlatılacak

Alanın OSB Müteşebbis Heyeti'ne geçmesinin ardından sahada çalışmaların başlayacağını ifade eden Argan; "Çalışmaların 2. etabı olan alt yapı ile ilgili elektrik, su, kanalizasyon, doğalgaz, arıtma tesisi, yol, haberleşme v.b. işlerin yapımı bu yıl içinde yılbaşına kadar başlayacak. Bu çalışmalarla ilgili ihale önümüzdeki aylarda yapılacak. Diğer taraftan imar planları ile ilgili süreç başlayacak. Bu süreçle birlikte  parselizasyonların tespiti gerçekleştirilecek. Büyükşehir Belediye Başkanımızla OSB'ye yaptığımız ziyarette, yapılacak bu çalışmalarla ilgili görüş alışverişi yapıldı. Başkanımız OSB çalışmalarında Büyükşehir olarak yapılması gereken ne varsa yapılacağını ifade etti.

Kısacası, OSB'de yer alan ve yatırım yapmak isteyenlere 2020 yılında imkan sağlamak üzere hızlı bir çalışma yürütülüyor. Şu anda her şey yolunda ve hızlı bir biçimde ilerliyor. Herhangi bir sorun yaşanmıyor." dedi.

Ünye'nin çok önemli bir eksiği giderilmiş olacak

Ünye'de 35 yıldır gündemden düşmeyen ancak bir türlü gerçekleşmeyen Organize Sanayi Bölgesi'nin bu dönemde gerçekleşecek olmasından Ünyeliler adına ziyadesiyle memnun ve mutlu olduklarını belirten AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan konuşmasını şöyle sonlandırdı; "Bu iş yakın tarihte bitecek ve Ünye'nin çok önemli bir eksiği giderilmiş olacak. OSB'de yaklaşık beş bin insanımız iş sahibi olacak. Üretim yapılacak hem ülkemiz, hem insanımız kazanacak.

 

OSB çalışmalarına canı gönülden katılan Ünyeli işadamlarımıza, oda, borsa ve STK'larımıza çok teşekkür ediyoruz. Belediye Başkanımıza, İlçe Kaymakamımıza, Valimize gösterdikleri gayret ve desteklerden dolayı müteşekkiriz. Dışişleri Bakan Yardımcımıza, milletvekillerimize, Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanımıza, AK Parti Genel Başkan Vekilimize Ünye OSB için gösterdikleri ilgi, destek ve katkılarından dolayı teşekkürü borç biliyoruz." 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: OSB'de, 11, Eylül, bekleniyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı