Haber Detayı
13 Temmuz 2018 - Cuma 21:11 Bu haber 3221 kez okundu
 
Patpatların yaptığına bak !!!
Ünye’de güvenli ‘patpat’ kullanımına ilişkin verilen seminerde, il genelinde meydana gelen trafik kazalarının 3’te 1’inin patpat kazası olduğuna dikkat çekildi.
ASAYİŞ Haberi
Patpatların yaptığına bak !!!

Patpatların amacı dışında kullanılarak tehlike oluşturduğunu belirten Tarım Müdürlüğü’nde görevli Makine Mühendisi Tarık Yıldırım, “Karadeniz genelinde 100 bin, Ordu ilinde 12 bin, Ünye’de ise 750 civarında patpat olduğunu düşünüyoruz ve bunların hepsi şuan trafikte tehlike oluşturuyor.”dedi.

Jandarma Kıdemli Başçavuş Mehmet Aslan, “Patpat tarım aletidir, kesinlikle ulaşım aracı değildir.”diyerek uyarı yaparken, Ünye İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amiri İbrahim Yıldız, patpatın sadece tarım aleti olarak kullanılsa bile çok dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, patpatla asfalta çıkıldığında caydırıcı olması amacıyal cezai işlem uyguladıklarını söyledi. 

Ünye Tarım İlçe Müdürlüğü, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından güvenli patpat kullanımı konusunda Ünye Ziraat Odası toplantı salonunda seminer verildi. Seminerde Tarım Müdürlüğü’nde görevli Makine Mühendisi Tarık Yıldırım, katılımcılara patpatın kullanım amaçları ile alınacak tedbirler hakkında bilgiler verdi.

Katılımcılara, Ordu genelinde meydana gelen trafik kazalarının 3'te 1'inin patpat adı verilen tarım aletinden kaynaklandığını söyleyen Yıldırım, patpatların trafik değil, tarım aracı olduğunu hatırlattı.

Patpattan kaynaklanan ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının en aza indirilmesi için güvenli kullanımdan bahseden Yıldırım, il genelinde kayıtlı yaklaşık 12 bin civarında patpat olduğunu aktardı.

Karadeniz sahilinde ise bu sayının 100 bine kadar ulaştığına dikkat çeken Yıldırım, "Zirai olarak verilen patpatların ulaşım aracı olarak kullanılması yanlıştır. Olası bir kaza anında sürücüyü ve yolcuyu koruyacak bir kafes olmadığından yaralanma olasılığı oldukça yüksektir. Patpatlar, bahçelerde çapa yapmak için üretildi, ancak vatandaşlarımız bunu amacı dışında kullanıp, aşırı hızlar yaptığı için kazalar da kaçınılmaz olmaya başladı. Ordu genelinde ilk 6 ayda kayıtlı olarak yaklaşık 65 patpat kazası meydana geldi." dedi.

-“Trafiğe çıkma gibi bir yetki vermiyoruz”-

Tarık Yıldırım, trafiğe çıkartılan patpatların tehlike yarattığını belirterek, şunları söyledi:

“2007-2014 yılları arasında Tarım Bakanlığı çiftçilere yüzde 50 oranında yardımla ekipman desteği sağladı, 45 makineye destek verildi . Ordu ilinde iki ya da üç kalem makineye başvuru yapıldı; ağırlıklı olarak da patpat desteği talebinde bulunuldu. Son 20 yıl içerisinde Tarım Müdürlüğü eliyle destekli 3 bin tane patpat vermişiz.  Ancak biz sadece makinenin kelle kısmı için destek verdik. İmzalanan taahhütnamede ise makinenin amacı dışında kullanılmayacağı, çapalama amaçlı kullanılacağı yer alıyordu. Hiç kimse makineyi kelle olarak evine götürmedi, herkes aracına kasasını yaptırdı, öyle evine götürdü ve sonuç ortada. Biz patpat plakalarını sadece ilçede kaç kayıtlı patpat var bunu bilmek amacıyla takıyoruz, onun dışında trafiğe çıkma gibi bir yetki vermiyoruz. Biz şuan da Karadeniz genelinde 100 bin, Ordu ilinde 12 bin, Ünye’de ise 750 civarında patpat olduğunu düşünüyoruz ve bunların hepsi şuan trafikte tehlike oluşturuyor. “

-“Çiftçilerden yeterli katılımı alamıyoruz”-

“Patpatın” ilk olarak 1981 yılında İtalyan bir firma tarafından tarım amacıyla üretildiğini ve 1984 yılında da ithal edildiğini açıklayan Yıldırım, sözlerine şöyle devam etti:

“Biz patpat konusunda Ordu ilinde 19 ilçeyi gezerek eğitim veriyoruz ama çiftçilerden yeterli katılımı alamıyoruz. Asıl konu patpat kullananların yaş ortalaması. Şu anda salonda hep yaşlı arkadaşlar var, ancak bizim konuyu gençlere anlatmamız lazım. Çünkü tarım aracını sık sık ve süratli olarak onlar kullanıyor. Patpat kazalarının yüzde 80’i aşırı hızdan meydana gelmektedir. Bu araç yapısı itibariyle kazaya açık bir araç, yani bindiğiniz andan itibaren kazaya açık bir birey haline geliyorsunuz. Yani ölüm oranı çok yüksek.”

-“Patpat tarım aletidir, kesinlikle ulaşım aracı değildir”-

Toplantıya konuşmacı olarak katılan Jandarma Kıdemli Başçavuş Mehmet Aslan, “Patpatın” bir tarım aleti olduğunu ve kesinlikle trafikte kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

“Patpatın” yolcu taşıma amacıyla da kullanıldığına dikkat çeken Aslan, “Geçtiğimiz günlerde yakaladığımız bir patpattan 18 kişi indirdik. Şu bir gerçek, bunu ticari amaçla da yapanlar var. Eğer yük taşıyacaksanız bununla ilgilenen kişi ve araçlar var, bir yere gidecekseniz dolmuşlar var her köyden yolcu araçları kalkıyor bunlarla geleceksiniz. Patpatla kesinlikle trafiğe çıkmayacaksınız. Vatandaş tüm köylüleri toplayıp, patpata bindirip Ünye’ye geliyor bu neyin özgüvenidir. Ceza hiçbir zaman çözüm değildir. Siz köyün ileri gelenleri olarak gençleri bu konuda aydınlatın, biz de üzerimize düşen görevi yerine getirelim. Yazdığımız cezalar amacına ulaşmadı, birbirimizi kandırmayalım. Sizden isteğim bu tarım aletlerini ev ve tarla arasında başka hiç bir yerde kullanmayalım. Kanunlara uyalım ve yolcu alarak iyilik yaptığımızı düşünürken başkalarının ölümüne sebep olmayalım.” dedi.

-“Tarımda bile dikkatli kullanılmalı”-

Ünye İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Büro Amiri İbrahim Yıldız, patpatın sadece tarım aleti olarak kullanılsa bile çok dikkat edilmesi gerektiğini  de belirterek, “Kullanan kişinin bayılması ve ya başka bir şey olması durumunda etrafında olan insanları öldürebileceği söz konusudur. Bunun örnekleri vardır. Patpatla asfalta çıkıldığında tabi ki cezai işlem uygulanacak ve bu şekilde kullanımını daha aza indirmeye çalışacağız.” diye konuştu.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, jandarma ve emniyet personellerine seminere katıldıkları için teşekkür etti. 

Her yıl onlarca kişinin ölümüne neden olan “Patpatlara” ilişkin yapılan bilgilendirme toplantısına katılımın az olması dikkat çekti.

 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Patpatların, yaptığına, bak, !!!,
Yorumlar
Haber Yazılımı