Haber Detayı
10 Ekim 2021 - Pazar 21:30 Bu haber 377 kez okundu
 
Prof. Dr. Aşkın; Fındık bitkisi ürün vermese dahi desteklenmelidir
Ordu Üniversitesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi Ana Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Aşkın’dan Ordu, Giresun ve Trabzon’daki fındık bahçeleri için çok önemli uyarı geldi.
GÜNDEM Haberi
Prof. Dr. Aşkın; Fındık bitkisi ürün vermese dahi desteklenmelidir

Profesör Aşkın,” Fındık bitkisi, hiç ürün vermese dahi desteklenmelidir” dedi.

 

 


Ordu, Giresun ve Trabzon’da fındık bitkisinin heyelan ve erozyonu önlediğini belirten Prof.Dr. Tayfun Aşkın, konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

 

 


Aşkın, “Ordu, Giresun ve Trabzon'da tarım arazilerinin neredeyse tamamına yakınını oluşturan dik ve çok dik eğimli alanlarında yetiştirilen Fındık bitkisi, hiç ürün vermese dahi; desteklenmelidir. Çünkü dik ve çok dik eğimli alanlarda yer alan toprakların, su erozyonuna karşı her daim bekçisi fındıktır. Fındık bitkisini tarım ürünü gibi değil de bir orman bitkisi olarak düşündüğünüzde bile toprakları koruma yönünden büyük hizmet eden bir bitki olduğunu görürüz. Fındık bitkisi milli bir bitkidir. Fındık bitkisi bölgenin toprağına bir yerde koruyucu kalkan görevi yapıyor. Fındık bitkisi Allah'ın Karadeniz'e sunduğu bir nimettir." “şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prof., Dr., Aşkın;, Fındık, bitkisi, ürün, vermese, dahi, desteklenmelidir,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X