Haber Detayı
26 Ağustos 2019 - Pazartesi 12:57 Bu haber 1563 kez okundu
 
Sağanak Fındığı Vurdu
Ordu'da etkili olan sağanak yağışla oluşan sel ve heyelanlar, tarım arazilerine hasar verdi, hasadı süren fındık bahçelerinde zarar oluştu. TZOB Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan, “Kısmi bir zarar var” dedi.
GÜNDEM Haberi
Sağanak Fındığı Vurdu

Ordu'da iki gündür etkili olan sağanak yağışla derelerin taşması sonucu sel ve heyelanlar oluştu. Sel ve heyelanlarda, bölgede ekili tarım arazileri zarar görürken, hasadı süren fındık bahçeleri de su altında kaldı. Metrekareye 109 kilogram yağış düşerken, yağışlar en çok; Ünye, İkizce, Perşembe, Çaybaşı, Akkuş, Gölköy, Gürgentepe, Kabataş, Ulubey ve Korgan ilçelerinde etkili oldu. Bölgedeki tarım arazileri de sel sularından nasibini aldı. Yağmurla birlikte bahçelerde olgunlaşan fındıklar, dallarından koparak yere döküldü. Su baskını nedeniyle hasat edilip harmanda kurutma sürecinde olan fındıklar da ıslandı.

YAĞIŞ FINDIĞI ETKİLEDİ

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi Arslan Soydan, fındığın yağmurdan etkilendiğini belirterek, “Özellikle bölgemizde bir haftadır yağan yağmurlar, son günlerde şiddetini arttırdı. Ünye, İkizce, Çaybaşı, Perşembe, Ulubey, Fatsa ilçelerinde dere yataklarında taşmalar meydana geldi. Taşmalardan dolayı da dere yataklarına yakın harmanlarda bir zarar oluştu. Yağmur sularının fındıklara ulaşması engellenemedi. Bunun yanı sıra fındık toplanmayan bahçelerdeki fındıklar yağmur sularıyla birlikte derelere karıştı. Kısmi bir zarar var. Üreticilerimiz bundan dolayı mağdur. Zararı fazla olan üreticilerin bilgi vermesi halinde zararının tespiti yapılacaktır” diye konuşu.

FINDIKLARI İYİ KURUTUN

Üreticilere kurutma uyarısında bulunan Soydan, “Bölgemizde hasat devam ediyor, yağış hasadı olumsuz etkiliyor. Geçen yıl bölgemizde yine sel meydana gelmiş fındık etkilenmişti. Şu anki selde kısmen etkilenme var. Üreticilerimiz özellikle ıslanan fındıkları hava güneşlenince güzelce kurutmalı. Toplanan fındığı mutlaka çuvaldan harmana boşaltmak gerekiyor. Harmandaki fındıkta havalandırılarak kurutulmalı” ifadelerinde bulundu

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Sağanak, Fındığı, Vurdu, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı