Haber Detayı
13 Şubat 2020 - Perşembe 22:44 Bu haber 581 kez okundu
 
Sağlık Müdürlüğü vatandaşın tepkisini haklı çıkarttı
Çaybaşı ilçesine bağlı İlküvez Mahallesi Göksu Mevki’indeki Ordu Büyük Belediyesi Katık Atık Düzenli Depola Sahası’nı inceleyen Ordu Sağlık Müdürlüğü ekipleri, Büyükşehir Belediyesi’nin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’na aykırı davrandığını rapor etti. Raporda; atıkların düzensiz depolandığı, çöplerin konteynır yerine kamyonlarla taşındığı ve tesis çevresinde gerekli önlemlerin alınmadığı belirtildi.
GÜNDEM Haberi
Sağlık Müdürlüğü vatandaşın tepkisini haklı çıkarttı

ÇED RAPORUNA UYULMUYOR

KAYMAKLIK EYLEMİ ÇEVRECİ BULDU

Öte yandan Büyükşehir Belediyesi’nin bölgede eylem yapan vatandaşlarla ilgili talebine ilişkin karar Çaybaşı Kaymakamlığı, eylemin çevre ve insan sağlığı ile ilgili husus olduğuna dikkat çekti.

 

Çaybaşı’nda Büyükşehir’in başvurusu reddedildi

KAYMAKLIK EYLEMİ ÇEVRECİ BULDU

  • Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi’ndeki Göksu Katık Atık Düzenli Depola Sahası’nda yapılan eylem için Çaybaşı Kaymakamlığı’na yapılan başvuru reddedildi. Halkın katı atık düzenli depolama tesisinin bulunduğu yerden kaldırılmasını istediği belirtilen kararda, “Çevre ve insan sağlığı ile ilgili husus” denildi.

Çaybaşı ilçesine bağlı İlküvez Mahallesi Göksu Mevki’indeki Ordu Büyük Belediyesi Katık Atık Düzenli Depola Sahası’na vatandaşların tepkisi devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi, bölgede tesise tepki gösteren 37 vatandaşın katı atık taşıyan araçlara ve tesise girişleri engellemesi ile ilgili Çaybaşı Kaymakamlığı’na başvuru yaparak, vatandaşların tesis çevresinden men edilmesi talebinde bulunmuştu. Konuyu değerlendiren Kaymakamlık, kararını açıkladı. Halkın eylemini çevreye ve insan sağlığına yönelik olduğunu tespit eden Kaymakamlık, Büyükşehir’in talebini reddetti.

‘İŞLEM YAPILMASINA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ’

Alınan kararda şu ifadelere yer verildi: “3091 sayılı Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanun ile bu kanun Uygulama Şekli ve Esaslarına Dair Yönetmelikte belirtilen; Kanunun ve Yönetmeliğin Amaç ve Kapsamı, Tecavüz ve Müdahale, Tecavüz ve Müdahale Sayılacak Haller ile birlikte dosyanın tamamı üzerinde yapılan genel bir değerlendirmede; anlaşmazlığın bir zilyetlik ve bu zilyetliğe yapılan tecavüz ve müdahale konusundan ziyade, çevre ve insan sağlığı ile ilgili bir husus olduğu, mahiyeti ve boyutu açısından 3091 sayılı Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanunun Uygulama Şekli ve Esaslarına Dair Yönetmeliğin 21’inci maddesinde belirtilen, ‘anlaşmazlık konusunun, 3091 sayılı kanunla çözümlenmesi mümkün olmayan hukuki mahiyette bulunması,….. anlaşılan hallerde, …….. reddedilebilir’ hükmü kapsamında bulunduğu anlaşılmıştır. Anlaşmazlık konusu hakkında Kaymakamlığımızca işlem yapılmasına yer olmadığına karar verildi.”

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ’NDE DE KRTİK UYARI

Öte yandan Ordu Sağlık İl Müdürlüğü de bölgedeki su kaynakları üzerinde inceleme gerçekleştirdi. Yapılan incelemenin ardından hazırlanan raporda ise şu ifadelere yer verildi:

‘ÇED KARARINA UYULMAMI’

Büyükşehir Belediyesi tarafından getirilen atıkların düzensiz olarak depolandığı görülmüştür. ÇED raporunda belirtilmesine rağmen depolama alanına dökülen günlük çöpün üzeri 15-20 santim toprak örtüsü ile kapatılarak düzenli depolama yapılması gerektiği ancak bu hususa uyulmadığı görülmüştür.

‘KAMYONLARLA ÇÖP TAŞINIYOR’

ÇED Raporunda çöp nakli sırasında konteynır ile taşıma yapılacağı, ancak taşımanın kamyonlarla yapıldığı, mekanik ayrıştırma tesisi ve çöp toplama istasyonlarından nakliye sırasında özellikle yerleşim yeri olan Çaybaşı ilçesi ve İlküvez Mahallesi’nden geçen kamyonların kasa üzerlerinin açık olduğu, yine taşıma sırasında bazı kamyonların  sıvı atık sızdırdığı da tarafımızdan görülmüştür.

‘TESİS ÇEVRESİNDE GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI’

Tesisten kaynaklı açık alana dökülen atıkların rüzgarın savurması ile çevrede pis koku ve kirliliğe neden olduğu, oluşan kötü kokuların çevrede yaşayan insanları rahatsız ettiği, depolama sahasının giriş kapısının açık ve kontrolsüz olduğu, çöp sahasına giren hayvanlar bulaşıcı hastalık taşıyıcısı ve bulaştırıcısı olabileceği hususunda gerekli önlemlerin alınmalı.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Sağlık, Müdürlüğü, vatandaşın, tepkisini, haklı, çıkarttı,
Yorumlar
Haber Yazılımı