Haber Detayı
26 Eylül 2018 - Çarşamba 08:59 Bu haber 3416 kez okundu
 
Sakin'lik Elden Gidiyor
Dünyanın 161’inci Sakin Şehri olan Perşembe’nin bu unvanı 1 yıl süre ile askıya alındı. Buna gerekçe ise yıllık aidatların ödenmemesi gösterildi. Ordu Vali Yardımcısı ve Perşembe Kaymakamı Ahmet Arık, söz konusu olan ödemenin yapılacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Sakin'lik Elden Gidiyor

Dünyada 25 ülkeden 160 il ve ilçenin almaya hak kazandığı ''sakin şehir'' (Cittaslow) belgesine 2012 yılında kavuşan Perşembe’ye yaklaşık 6 yıl sonra kötü haber geldi. Geçtiğimiz günlerde Sinop’ta yapılan “Cittaslow Türkiye Sakin Şehirler” toplantısında alınan karara göre; Perşembe’nin Sakin Şehir unvanı bir yıl süreyle askıya alındı. Eski Perşembe Belediye Başkanı Selami Çarkçı da, kendisinin başkanlık döneminde alınan unvanın askıya alınmasından duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

YAZIK OLDU PERŞEMBE’MİZE

Çarkçı, ilçede Sakin Şehir kriterlerine uyulmadığını belirterek, “Bu askıya alma sürecinde hem aidat borcu hem de kriterlerin yerine getirilmediği meselesi var. Citta Slow Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İrfan Arıkan Perşembe’ye geldi ve üç gün burada bizim misafirimiz oldu. İrfan Bey, burada Sakin Şehir adına hiçbir şey yapılmadığını görünce çok şaşırdı ve “Yazık etmişler Perşembe’ye” diyerek şaşkınlığını dile getirdi. Kendisine yerel seçimlere 6 ay kaldığını söyledim ve açıkça bizi idare etmeleri yönünde talepte bulundu. Yaklaşık 25 bin lira kadar borcumuz olduğu söyleniyor. Şimdi hem böyle bir unvana sahip olacaksınız hem de borcunuzu ödemeyeceksiniz. Her şeyin bir bedeli var ama bence asıl mesele bu işe önem vermemek, değer vermemek. Ben bu askıya alınma işini paradan dolayı olduğuna pek inanmıyorum. Asıl konu uygulanmayan kriterlerdir diye düşünüyorum. Çünkü biz bu kriterleri yerine getireceğimize dair taahhütte bulunmuştuk ama bu arkadaşımız ilçenin girişindeki tabelaları bile bizim zorumuzla yazdırdı. Yine bizim ilçenin sokaklarını süslediğimiz aydınlatma lambalarının ampullerini bile değiştirmedi. Tek tek söylemeye gerek yok, mahalleleri gezin hiçbir kritere uyulmadığını göreceksiniz. Bütün bu olanlar karşısında ne diyebilirim ki, yazık oldu Perşembe’mize yazık oldu. Biz bu unvanı kolay elde etmedik” dedi.

BUNLAR KÜÇÜK ŞEYLER

Ordu Vali Yardımcısı ve Perşembe Kaymakamı Ahmet Arık ise askıya alınma süreci ile ilgili açıklamalarda bulunarak; “Sakin Şehir bir konsepttir. Bu konsepte uygun yapılaşmalar, bu konsepte uygun yatırımların, hizmetlerin, turizmin, yaşam şeklinin bu konsepte uygun olması gerekiyor.  Askıya alma süreci ile ilgili ödenecek miktar belki unutulmuş olabilir. Bunlar önemli değil, küçük şeyler ve halledilir. Asıl olan Sakin Şehri bizim kurum ve kuruluşlarımızın, yatırımcılarımızın bütün toplumumuzun Sakin Şehir konseptini iyi öğrenip azami ona uygun hareket tarzı geliştirmeleri gerekiyor. Bu noktada biz bazı toplantılar bazı görüşmeler yaptık ama tabi tam anlamıyla bunları yapabildiğimizi söyleyemem. Yapılacak imar planların da, belediyenin çalışmalarında uygulanacak imar planlarının da ona göre hazırlanması gerekiyor. Bu konsept Perşembe’ye uyan bir konsept. İnşallah Perşembe’nin daha iyi yerlere gelmesini sağlayacaktır” diye konuştu.

DÖRT YILDAN BU YANA HİÇBİR ŞEY YAPILMADI

Perşembe Sakin Şehir Derneği Başkanı Oktay Köken de, askıya alınma sürecinden sonra çeşitli girişimlerde bulunduklarını ifade ederek, şöyle konuştu: “Yaşanan gelişmenin ardından Sakin Şehirler Genel Sekreteri Bülent Beyle bir görüşme sağladık. Bülent Bey bize, “Para önemli değil ancak bu işi ciddiye almıyorsunuz. Önemli olan kriterlerin yerine getirilmesi… Hiç bir sosyal faaliyetiniz yok, hiçbir çalışmanız yok. Parayı da yatırsanız bu kriterleri yerine getirmediğiniz takdirde bir sene sonra bu karar iptale dönüşebilir” dedi. Haklılar. Son 4 yıldan beri ilçemizde Sakin Şehir kriterleri açısından hiçbir uygulama yok. Her yer, her şey iç içe girmiş durumda…  Yurtiçi ve yurtdışı toplantılara katılmalarına rağmen gördüklerini, yaşadıklarını hiçbir zaman bu ilçede uygulamaya kalkmadılar. Çünkü görevde işin ehli olmayan insanlar vardı. Bütün sorun bundan kaynakladı. Sakin Şehir ile ilçemize kazandıracaklarına kendileri de inanmadılar. İlçemizin Sakin Şehir unvanı mevcut belediyenin bugüne kadar Sakin Şehir ile ilgili bir adım bile atmamasından dolayı bir yıllığına hem aidat borcu olması hem de kriterlerin bugüne kadar uygulamaya geçirmediklerinden dolayı askıya alınmıştır. Bu Perşembe’miz için bir talihsizliktir. Bu fırsatı değerlendiremeyen başta belediye başkanı olmak üzere konu ile ilgili hiçbir çaba sarf etmeyen insanları esefle kınıyorum.”

AİDAT ÖDENDİĞİNDE SORUN YAŞAMAYACAĞIZ

Perşembe Belediyesi AK Parti Meclis Üyesi ve Sakin Şehir Perşembe Sorumlusu Nedim Saka, toplantıda alınan kararlarla ilgili bilgi vererek, “Sinop’ta düzenlenen toplantıda önce davet bana geliyor, daha sonra belediyeye resmi yazı geliyor ve belediyeden sadece Kültür Müdür olarak Bülent Çakmak bey toplantı için görevlendiriliyor. Ne hikmetse bu toplantıda beni görevlendirmediler.  Ben de o toplantıya kendi imkanlarımla gittim.  Kendi iç çekişmelerimizi orada kimseye yansıtmadım. Bu toplantıda Perşembe’nin üyeliği ile konuşulan konu geçen yıl da dillendirilmişti. Perşembe’nin Sakin Şehir olarak iki yıllık aidat borcumuz görünüyor. Borcumuz ödenene kadar Eylül 2018 itibariyle bir yıllığına tüm işlemlerimiz askıya alındı. Ancak yapılacak toplantılara katılmamıza bir engel yok. Aslında bize bir nevi ihtar verdiler diyebiliriz. Kesinlikte sertifikanızı elinizden alırız diye böyle yaptırım yok. Yani biz aidat borcumuzu ödediğimizde üyelik konusunda hiçbir sorun yaşamayacağız” ifadelerinde bulundu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sakin'lik, Elden, Gidiyor, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı