Haber Detayı
03 Mayıs 2018 - Perşembe 09:54 Bu haber 2895 kez okundu
 
Seçim Güvenliği Toplantısı Yapıldı
24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin, Ordu'da huzur ve güven ortamında geçmesi için alınacak tedbirlerin ve yapılacak çalışmaların görüşüldüğü Seçim Güvenliği Toplantısı yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Seçim Güvenliği Toplantısı Yapıldı

Vali Seddar Yavuz başkanlığında, Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Ordu Adalet Komisyonu Başkanı Mesut Bilen, Vali Yardımcıları Ekrem Yaman, Ekrem Ballı, Adem Öztürk, Turgut Subaşı, Bayram Gale, Ahmet Arık, İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, ilçe kaymakamları, daire müdürleri, güvenlik birimlerinin yetkilileri katıldı.

 

“Türk Milleti, Demokratik Olgunluk İçinde Seçim Yapma Konusunda Büyük Bir Tecrübe ve Birikime Sahiptir”

Seçimlerin, Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve seçilecek olanlara hayırlı olmasını dileyerek konuşmasına başlayan Vali Seddar Yavuz, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Aziz Milletimiz, demokratik olgunluk içinde seçim yapma konusunda büyük bir tecrübeye ve birikime sahiptir. Bu durum, Aziz Milletimiz açısından gerçekten gurur duyulacak bir özelliktir. Demokratik toplumlarda olmazsa olmaz konulardan bir tanesi seçimdir. Seçim ve seçim sandığı, aynı zamanda bizim açımızdan namustur.  Yargı denetiminde gerçekleştirilen seçimler, her türlü tartışmanın dışında, objektif, Aziz Milletimizin iradesinin sandığa yansıdığı ve gerçekleştiği seçimler olmuştur. Bu yönüyle de 24 Haziran seçimleri konusunda herhangi bir tereddüdümüz söz konusu değildir” dedi.  

 

 “Seçimin, Huzur ve Güven Ortamı İçinde Gerçekleştirilmesi İçin Gereken Tedbirleri Alacağız”

Seçimlerin hiçbir olaya meydan verilmeden tamamlanması için seçimler öncesinde ve sonrasında alınması gereken tedbirlerle ilgili hem vatandaşlara, hem de kamu yöneticilerine büyük görev düştüğünü ifade eden Vali Yavuz, “Bizim görevimiz, seçimin güvenli ortamda gerçekleştirilmesi ve seçmen iradesinin herhangi bir etki altında kalmaksızın sandığa yansıtılmasını sağlamaktır. Bu konuda gereken tüm tedbirleri alacağız. Ordu’da seçimin huzur ve güven ortamı içinde gerçekleşmesini sağlayacağız”  diye konuştu.

 

“Seçim Kurullarına Her Konuda Yardımcı Olacağız”

Seçim kurullarının çalışmalarını kolaylaştırmak için her konuda kendilerine yardımcı olunacağını ifade eden Vali Yavuz, “Seçim kurullarımızın bu dönemde talep edecekleri başta personel ve araç-gereç olmak üzere ihtiyaç ve sorunları olacaktır. Bu konuda tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızın azami gayret göstermeleri, mazeret üretmeksizin seçim kurullarımızın taleplerini yerine getirme doğrultusunda istekli ve arzulu olmalarını istiyorum.  Seçim hizmetlerinde herhangi bir aksaklık olmaması, seçim hizmetlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için devletin imkânlarını azami ölçüde seçim kurullarımızın emrine verilmesinin fayda olduğunu değerlendiriyorum” şeklinde konuştu. 

 

“Askıya Çıkan Seçmen Listelerini Koruyun”

Muhtarlık bölgelerinde askıya çıkarılan seçmen listelerinin korunması konusunda kaymakamlardan gereken hassasiyeti göstermelerini isteyen Vali Yavuz, kaymakamların bu konuda ilçelerindeki güvenlik birimlerini talimatlandırmalarını istedi. 

 

“Engelli ve Yatalak Hastaların Oy Kullanmalarına Yardımcı Olun” 

Evde yatalak hasta ve engellilerin oy kullanmalarının sağlanması amacıyla yakınları tarafından 2-12 Mayıs 2018 tarihleri arasında seçim kurullarına müracaat edebileceklerini hatırlatan Vali Yavuz, evde yatalak hasta ve engelli vatandaşların oyunu kullanmaları konusunda kendilerine yardımcı olunmasını istedi.

 

“Sandık Kurullarında, Tecrübeli, Deneyimli Kamu Personellerinin Görev Yapması Sağlanacak”

Seçim öncesi, seçim sırası ve sonrasında alınacak tedbirlere de değinen Vali Yavuz, "il ve ilçe seçim kurulları, sandık kurullarında görev vereceği kamu personelinin listesini bizden talep etmektedir. Daha önce yapılan seçimlerde yaşanan aksaklıkları da dikkate almak suretiyle hem seçim kurullarının, hem de idarenin işini kolaylaştırmak amacıyla seçim konusunda tecrübesi, deneyimi olan personellerin isimlerini seçim kurullarına bildireceğiz" diye konuştu.

 

Vali Yavuz, toplantıda seçim sürecinde tüm kurumların gerekli tedbirleri almaları, eksikliklerin hızlı bir şekilde giderilmesi ve gerek vatandaşların, gerekse kamu çalışanlarının seçim süreci ve takvimi konusunda bilgilendirilmeleri hususunda gerekli talimatları da verdi.

 

Vali Yavuz, “Özellikle güvenlik konusunda çok şükür ki Ordu çok huzurlu bir şehir. Bu arada da özellikle emniyet ve jandarma birimlerimize sahil güvenliğimize teşekkür ediyoruz. Onlarda gerçekten fedakârca bu şehrin güvenliği için uğraşıyorlar. Ayrıca, Ordulu kardeşlerimize teşekkür borçluyuz. Ordu hakikaten şu anda Türkiye’de en huzurlu ve güvenli şehirlerden bir tanesi. Bütün bunlara rağmen bizim sıfır risk mantığıyla güvenlik tedbirlerimizi alacağız” diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Seçim, Güvenliği, Toplantısı, Yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı