Haber Detayı
09 Ağustos 2018 - Perşembe 10:37 Bu haber 2899 kez okundu
 
Sel mağduru Ünye
Ünye’de etkili olan sağanak yağış dolayısıyla Karadeniz Sahil yolu çöktü, ulaşım uzun bir süre trafiğe kapandı.
GÜNDEM Haberi
Sel mağduru Ünye

Cevizdere’nin taşması sonucu havzada ev ve işyerlerini  su basarken, mahsur kalanlar olay yerine gelen AFAD, UMKE, Ordu Büyükşehir, Ünye Belediyesi ekiplerince kurtarıldı.

Ünye’nin bazı mahallelerinde göçük meydana gelirken, Yiğitler Mahallesi’nde heyelan altında kalan 5 kişi kurtarıldı.

Metrekareye yer yer yaklaşık 80 kg yağışın düştüğü Ünye'de çok sayıda heyelan, toprak kayması, su baskını ve dere-ırmak taşması yaşandı.

 

-Ünye’de bir ayda 3. sez sel yaşandı-

Ünye’de ilk kez 14 Temmuz’da yaşanan sağanak yağmurun ardından yaşanan sel sonrası bölgede arttırılan tedbirlerle 2 Ağustos tarihinde ikinci kez etkili olan sağanak yağmur küçük hasarlarla atlatılırken; Ünye, 9 Ağustos tarihinde 3. kez sağanak yağmura teslim oldu.

Ünye’de şiddetli yağış dün sabah saatlerinden itibaren etkisini sürdürdü. Sağanak dolayısıyla yağış en çok Yiğitler, Tekkiraz, Cevizdere, Yeşilkent ve İnkur Mahallelerini etkiledi.

-Yiğitler’de 5 kişi toprak altında kadı -

Yiğitler Mahallesi Kuzköy Mevki Başköy yolu üzerinde derenin taşmaması için yol açmaya çalışan aynı aileden 5 kişi heyelan nedeniyle toprak altında kaldı. Hasan Aslan (40), Hayati Yeşilyurt (45), Fatih Yeşilyurt (40), Fatma Yeşilyurt (64) ve Çiçek Arslan (64) komşularının yardımıyla toprak altından çıkartılırken, olay yerine 112 Acil sağlık ekipleri, AFAD ve UMKE ekipleri gitti. Mahalle yoluna gelen köprünün uçması ve yolların çeşitli göçükler nedeniyle kapalı olması sonucu yaralılar UMKE, AFAD ve 112 acil sağlık ekipleri tarafından yaklaşık 1 km. sedyeyle taşınarak ambulansların olduğu alana getirildi.

Ayrıca olay yerine gitmekte olan sağlık ekiplerini taşıyan ambulans da sel nedeniyle mahsur kaldı.

-Dere taştı, Cevizdere Havzası sular altında kaldı -

Diğer taraftan Ünye’nin Cevizdere Mahallesi’nden geçen Cevizdere taştı. Derenin taşması sonucu etrafında bahçeler sular altında kaldı, ev ve işyerlerini su bastı.

Ünye Tabakhane Deresi’nde yukarı mahallerden gelen aşırı yağmur dolayısıyla debisi yükseldi. 

-Vatandaşlar iş makineleri ve havadan destekle kurtarıldı -

İlçe merkezi dışında birçok kişi evlerinde ve işyerlerinde mahsur kaldı.

Samsun ve Ordu’dan gelen Sahil Güvenlik ekipleri hava desteğiyle bölgede keşif uçuşları yaptı.

AFAD, UMKE, Ünye Belediyesi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi ekipleri vatandaşları mahsur kaldıkları işyerlerinden ve evlerinden iş makineleri yardımıyla ve helikopterlerinin desteğiyle kurtarıldı.

-Tekstil işçileri mahsur kaldı -

Sel olduğu sırada Cevizdere Havzası’nda bulunan Tera Tekstil’de çalışan 165 işçi mahsur kaldı. İşçiler tekstil fabrikasından tahliye edilerek önce aynı mahallede 100 metre ileride bulunan camiye alındı, daha sonra bölgeye hareket eden kurtarma ekipleriyle birlikte güvenli şekilde tahliye edildi.

-Tekkiraz’da fındık bahçeleri, tarlalar hasar gördü -

Tekkiraz Mahallesi’nde elektrik direkleri devrildi, enerji hatları zarar gördü, ağaçlar yıkıldı.

Fındık hasadında olan bölgemiz selin etkisinde kalırken, fındık bahçeleri, seralar ve mısır tarlaları sular altında kalarak büyük hasar gördü. Tekkiraz Mahalle merkezinde binaların giriş ve zemin katlarında bulunan bazı ev ve iş yerlerini su bastı, cadde ve sokaklarda araçlar sular altında kaldı.

 

Ünye genelinde yaşanan fırtına ve kopan enerji hatları nedeniyle birçok yere elektrik verilemedi.

Sel nedeniyle üreticilerin harmana serdiği fındık sel sularına kapıldı.

Tekkiraz mahallesinde fındık toplamak için bölgeye gelen mevsimlik tarım işçilerinin kaldığı alan su altında kalırken, çadırları yıkılan işçiler geçici olarak halı sahaya yerleştirildi.

- İnkur’da bazı yollar çöktü -
İlçenin İnkur Mahallesi'nde sel suları nedeniyle bazı mevkilerde çökme yaşanırken, araçlar yolda kontrollü olarak ulaşıma devam etti. 
-Türkiye’nin Karadeniz bağlantı yolu koptu -

Karadeniz Sahil Yolu üzerinde bulunan ve 1960 yılında yapılan Cevizdere köprüsü yüksek yerlerden gelen yoğun yağmur suyuna dayanamadı, köprünün ayaklarının kırılması sonucu köprü çöktü. 

Samsun Ordu yönüne araçlar çift yönlü olarak trafiği kapatılırken; Karadeniz Sahil Yolu bağlantısı kesildi, ulaşım tamamen durdu. Yol boyunca 10 km.yi aşan araç kuyruğu oluştu.

Karadeniz Sahil Yolu üzerinde bulunan köprüyle birlikte Cevizdere havzasında 4 köprünün yıkıldığı öğrenildi.

-Sahil yolu kontrollü olarak ulaşıma açıldı -

Samsun-Ordu karayolu Karayolları Samsun Bölge Müdürlüğü ekiplerince yapılan teknik inceleme sonrası kontrollü olarak ulaşıma açıldı.

-Ünye’nin yüksek mahallelerinde dereler taştı-

Ünye’nin yüksek mahallelerinde de dere taşkınları meydana gelirken, çeşitli noktalarda yağışa bağlı heyelanlar meydana geldi.

Karayolları ekipleri kapanan yerlerde gün boyunca yol açma çalışmalarını sürdürdü.

-Yetkililer gün boyunca sahada-

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, Belediye Başkanı Ahmet Çamyar ve beraberindekiler gün boyunca selin etkilediği bölgelerde incelemeler yaptı. Evlerinde ve işyerlerinde mahsur kalanların kurtarılması için ekiplerle birlikte sahada yer aldılar.

Başkan Ahmet Çamyar, Ünye’nin çok ciddi bir afet yaşadığını, Cevizdere Havzası’nın bu afetten büyük oranda etkilendiğini söyledi.

Çamyar, tüm hemşehrilerine geçmiş olsun dileklerini ileterek, “14 Temmuz'da metrekareye 151 kilogramlık yağış düştü. Bazı evlerimizi, iş yerlerimizi su bastı. Hızlıca 2 gün içerisinde bütün şehirden bunun yaralarını sarıp görüntüleri silmişken 2 Ağustos’ta aynı durumu yaşadık. Aradan geçen bir haftanın ardandan 9 Ağustos’ta yaşadığımız sel felaketi Cevizdere Havzası’nı etkiledi. Can kaybımızın olmaması bizim için teselli vesilesi diyebilirim. İlgili birimlerle çözüm üretiyoruz. Vatandaşların yarasının sarılmasıyla ilgili de adımlar attığımızı ifade edelim." dedi.

-“Tek tesellimiz can kaybının olmaması”-

Kaymakam Ümit Hüseyin Güney, yoğun yağışlar neticesinde sel ve su taşkınlarının meydana geldiğini, ilçenin bazı mahallelerinde heyelan ve göçüklerin oluştuğunu söyledi.

Tek tesellinin can kaybının yaşanmaması olduğunu ifade eden Kaymakam Güney, şunları söyledi:

“Ünye’nin Yiğitler Mahallesi’nde heyelan neticesinde vatandaşlar yaralı olarak kurtarıldı. Ambulans ulaşmadığı için 112 ekiplerimizin elemanları yürüyerek getirdiler. Hayati tehlikeleri olmadı. İlçemizde sıkıntının yaşandığı bölgelerde açabildiğimiz yerlerde yolları açtık. Cevizdere’nin taşması neticesinde su baskınları oluştu. İşletmelerimiz sular altında kaldı, vatandaşlarımız mahsur kaldı. Tüm ekiplerle vatandaşları kurtarmak için yoğun gayret içindeyiz. Can kaybı olmadan afeti atlatacağız. Tüm bölge halkına geçmiş olsun diyorum.”

-Vali Yavuz: “Devletin tüm imkanları seferber edildi” -

Ordu Valisi Seddar Yavuz, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyararak, "Valiliğimiz koordinesinde kriz merkezi oluşturuldu, devletin tüm imkanları seferber edildi.

Vali Yavuz, şu değerlendirmede bulundu:

"Özellikle köprüdeki tehlikeyi öngörerek önceden trafiğe kapatmak suretiyle meydana gelebilecek can kayıplarının önüne geçtik. Bunun dışında çok sayıda köprü, menfez maalesef şu an için yıkılmış durumda. İlçeler ve köy yollarını ulaşıma açma çalışmalarımız halen devam ediyor. Özellikle riskli alanlarda yetkili makamların uyarılarına, ikazlarına vatandaşlarımızın riayet etmelerini bekliyoruz. Vatandaşlarımızın duyarlı ve dikkatli olmaları kendi menfaatleri icabıdır. Valiliğimiz koordinesinde kriz merkezi oluşturuldu, devletin tüm imkanları seferber edildi."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sel, mağduru, Ünye,
Yorumlar
Haber Yazılımı