Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 10:24 Bu haber 727 kez okundu
 
“Sondaja ve ağır metalli suyu içmeye devam”
Fatsa-Ünye arasında maden aramaları için yapılan sondajlar halkın tepkilerine rağmen devam ettiriliyor.
GÜNDEM Haberi
“Sondaja ve ağır metalli suyu içmeye devam”

6 Temmuz 2019’da Ünye Şenyurt Mahallesi Tepe Sokakta köy sakinlerinin ve özellikle kadınların direnmesi sonucu ağaçların sökülerek yeni sondaj alanlarının açılması engellenmişti.Sürdürülen sondaj çalışmaları sonucunda mahallelinin içme suyunun kirlendiği ve içilemez olduğu Ordu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından tespit edilmişti.
Sondaj ısrarı neden?
Ünye Şenyurt Mahallesi’ndenİTÜ İşletme Mühendisliği mezunu olan Çağdaş Çelebi, “Sondaj nedeniyle sularımıza“içilemez” raporu verilmesine rağmen ısrarla sondaj yapılmasına anlam veremiyorum.” diyerek şunları söyledi. “Sondaj çalışmalarını köylülerin engellemesinin ardından, Ünye Kaymakamlığı hukuki itirazlar sonuçlanana kadar sondaj çalışmalarının durdurulacağını bildirmişti.Ancak, sondaj çalışmalarının 27 Temmuz 2019 Cumartesi günü yeniden başlatıldı.MTA’nın saha mühendisinin verdiği bilgiye göre Ünye Kaymakamlığı ağaçların kesildiği mevcut sondaj alanlarında çalışmaların devam etmesine izin vermiş durumda.Ünye Kaymakamlığı böylece MTA’ya, köylünün suyunu kirletmeye devam edebilirsiniz diyor. Bu kabul edilemez.”
Susuz mu kalacağız?
Çelebi, “Yapılan tahlil sonunda bu sular kullanılmayacak. Bu suları yalnızca insanlar içmiyor. İnekler, köpekler, kediler, kuşlar içiyor. Meyvelerimiz, sebzelerimiz bu sudan besleniyor. Sağlığımıza zararlı mı bilmiyoruz. Bu su kaynaktan çıkıyor, dereye katılıyor ve aynı zamanda da toprağa karışıyor. Oysa köylünün temiz su içmesine çözüm bulmaları gerekiyor. Kaynak su kendi kendini temizleyene kadar sondaj işlemlerinin durdurulması ve köylüye temiz su temin edilmeli ama nedense sondaja devam ettiriliyor.” dedi.

Kaynak: (Ünye Net) - Ünye Net Haber Editör:
Etiketler: “Sondaja, ve, ağır, metalli, suyu, içmeye, devam”,
Yorumlar
Haber Yazılımı