Haber Detayı
19 Mayıs 2019 - Pazar 13:03 Bu haber 765 kez okundu
 
Soruşturma başlatıldı
Altınordu ilçesindeki Ensar Camisi'nden kimliği belirsiz bir kişinin merkezi sisteme girip ezanı 10 dakika erken okunmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.
GÜNDEM Haberi
Soruşturma başlatıldı

Karşıyaka Mahallesi’nde oruçlar 10 dakika erken açıldı

İlçeye bağlı Karşıyaka Mahallesi'nde bulunan Ensar Camisi’nden dün akşam iftar saati 19.46'dan 10 dakika önce ezan okunmaya başlandı. Durumu fark eden görevliler merkezi sistemi kapatarak ezanı yarıda kesti. Erken ezan sesi üzerine orucunu açanlar, ikinci ezanın okunmasıyla şaşkına döndü.

'Orucu bozduk'

Mahalle sakini Köksal Arayan, erken okunan ezanla orucunu açtığını belirterek, “Kul olarak insan hatasız olmaz. Orucumuzu erken okunan ezanla biz de bozduk. Fakat bunu kasıtlı olarak yapmadık. Bilmeyerek ezanla yaptık. Sonucu Allah biliyor. Allah neye karar verirse o kadirdir. Bunu kim yapar, niye yapar?” diye konuştu.

Sait Biber ise, “Ezanı biz duyduk fakat daha erken olduğunu anladık. Zaten ezan da yarı da kesildi. Biz durumu fark ettiğimiz için orucumuzu açmadık" diye konuştu.

'1 gün oruç tutacağız mecbur'

Yörede oturan Osman Türkmen, "Eşime 'ezan okundu' dedim. Hemen yemeği yedim ben. İnandım 'ezan okundu' diye orucumu açtım. İkinci ezanla şaşkına döndük. Söylenenlere göre 1 gün oruç tutacağız mecbur" dedi.

'Sistem kazası olmuş'

Öte yandan Altınordu İlçe Müftüsü Mustafa Düzgüney, merkezi sisteme birinin girerek ezanı erken okumaya çalıştığını, görevlilerin duruma müdahale ettiğini söyledi. Yaşanan durumla ilgili soruşturmanın sürdüğünü kaydeden Düzgüney, "Caminin sistemine özel olarak bir ses giriyor ve ezan okuyor. Caminin görevlisi, profesyonel olarak ezan okuyan bir kişi bile olmadığını söylüyor. Ezanın baş kısmını okuduğu sırada arkadaşlar yetişip sistemi kapatıyorlar. Böyle bir sistem kazası olmuş. Nereden girdi, kimdi bilmiyoruz? Diğer camilerimizde bu ses yok" dedi.

Cami görevlileri ise, olayı araştırdıklarını belirterek camide ilk kez böyle bir durumla karşılaşıldığını söyledi.

Öte yandan İl Müftülüğü ezanın erken okunmasına neden olan kişi veya kişilerin bulunmasıyla ilgili soruşturma başlattı.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Soruşturma, başlatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı