Haber Detayı
07 Eylül 2020 - Pazartesi 13:30 Bu haber 243 kez okundu
 
Soydan: Pazara az fındık gelirse fiyat yükselir
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, üreticilere TMO’nun altındaki fiyattan fındık satmaması çağrısında bulundu.
GÜNDEM Haberi
Soydan: Pazara az fındık gelirse fiyat yükselir

 

 


 TMO’nun fiyatının taban fiyat olduğunu belirten Soydan, “Üreticilerimiz için 50 kuruşluk fark bile çok önemlidir. Şu anda TMO’da fındık fiyatları 22 lirayken, serbest piyasada fındık fiyatları 21 lira ile 21 lira 50 kuruş arasında işlem görüyor. TMO’nun açıkladığı fiyat fındıkta tavan değil, taban fiyattır. Bu fiyatın altında fındığın değer bulmasını biz kabul etmiyoruz. Paraya ihtiyacı olan üreticilerimiz panik yapmadan ihtiyacı kadarını satsın ki, fındık fiyatı daha da aşağıya düşmesin. Fındığını TMO şartlarına göre hazırlayarak devlete teslim etsin. Hiçbir üreticimiz TMO’nun fiyatının altında ürününü satmasın” diye konuştu.

 


“Fındığın kontrolü üreticide”

 


Serbest piyasa fiyatını üreticilerin belirleyeceğine de dikkat çeken Soydan, “Üreticilerimiz serbest piyasada fiyatların aşağıya düşmesi halinde TMO’nun kapısına gitsin. Kimse emeğinin sömürülmesine, hakkının yenilmesine göz yummasın. Eğer üretici fındığına sahip çıkarsa serbest piyasada fiyatlar artacaktır. Şu an görüyoruz ki, pazara geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bir fındık inişi yok. Piyasa dengeli bir şekilde devam ediyor. Şu an fındığı satmak zorunda olan vatandaşlarımız mahsulünü pazara indirdi. Ben üreticilerimizin sabırlı olması halinde fiyatların daha da artacağını düşünüyorum. Fındıkta kontrol artık üreticinin elinde. Üreticilerimiz serbest piyasanın fiyatını belirleyecek” şeklinde konuştu

Kaynak: Editör:
Etiketler: Soydan:, Pazara, az, fındık, gelirse, fiyat, yükselir,
Yorumlar
Haber Yazılımı