Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 10:25 Bu haber 2002 kez okundu
 
Sözünü Tutuyor !
Ulubey ilçesinde Aktaş Fırını sahibi Abdullah Aktaş, 1 yıl önce verdiği sözü tuttuğunu belirterek, girdi fiyatlarında büyük çaplı bir artış olmaması durumunda 2 yıl daha Ulubey’de ekmeği 80 kuruştan satacağını söyledi. Aktaş pide fiyatının ise 1,5 lira olacağını açıkladı.
GÜNDEM Haberi
Sözünü Tutuyor !

Ulubey’de 2017’nın ocak ayında ekmek fiyatında bir mücadele başladı. Bir grup fırın ortak bir karar alarak fiyatı 50 kuruşa çekti. Bu durumun kendisine karşı bir hareket olduğunu savunan Aktaş Fırını sahibi Abdullah Aktaş ise önce fiyatlarda oynanmamasını istedi. Bu olmayınca sonrasında kendisi ekmek fiyatını 1 lira 25 kuruştan 80 kuruşa düşürdü. Aktaş ekonomide çok büyük bir fiyat artışı olmaması durumunda 1 yıl boyunca da bu fiyatı değiştirmeyeceğini açıkladı. Bir yıl önce verdiği sözü tutan Aktaş Fırını sahibi Abdullah Aktaş, şimdi yeni bir söz verdi. O ekonomide çok ciddi bir fiyat artışı olmaması durumunda 2 yıl boyunca ekmeği 80 kuruştan satacak.

Yanlışım olursa şikayet edin

Ordu Olay’a konuşan Abdullah Aktaş, 35 yıllık fırıncı olduğunu belirterek, “Kişi hem çalıştırdığı elemanın sigortasını ödemeyecek hem devlete istediğini fiyata ekmek verecek hem de halka. Böyle bir şey yok. Esnaf esnaf gibi olacak. Ben ekmeği 80 Kuruşa satmaya devem edeceğim. Benim sözüm vardı. Bu sözümü yemedim. Una afaki bir zam gelmediği sürece ekmeği 2 yılda 80 Kuruş’tan satacağım. Bu fiyat beni kurtarıyor. Ancak belirtiyorum una, mayaya afaki bir zam gelmediği sürece böyle olacak.  Şimdi mesela ramazan pidesine zam geliyor. Pide 2,5 Liradan satılacak. Ancak bende en fazla 1,5 Lira olacak. Ben hiç kimseyle uğraşmıyorum. Benim kimseyle derdim yok. Eğer benim ekmeğimin gramajı noksan çıkarsa beni istedikleri yere de şikayet edebilirler. Bir tane sigortasız işçim varsa beni istedikleri yere şikayet edebilirler.” dedi.

1 lira borcum yok

Kendisinin 1958 yılından itibaren vergi mükellefi olduğunu ifade eden Aktaş, “ Ben Ulubey’de GA 11 numaralı vergi mükellefiyim. Ben de o günden bu tarafa belediyenin 1 Lira su parası, 1 lira emlak parası, 1 lira çöp parası, sigortanın bir kuruşu ya da vergimden yarına bıraktığım 1 lira varsa bana devletim istediği cezayı versin. Hem de malımı elimden alıncaya kadar ceza versin.  Ben bu şekilde çalıştım, çalışıyorum. Ben bu işi namusumla şerefimle yapıyorum. Ancak azıcık da namussuzlara sahip çıkılmasın. Bunlara esnaf denemesin. Vergisini vermeyene esnaf denmesin. Ben kimseye bir şey diyemem ama devletten uzun kolu olan var mı? Araştırsın bulsun. Ben bu şekilde çalışıyorum. Ekmeği de 80 Kuruşa veriyorum. Bina benim yer benim. Gerekirse yapmam 15 kişiyi sokağa salarım.” diye konuştu.  

Ekmek 50 kuruş olacak

Ordu’ya yeni bir yatırım yapmanın peşinde olduğunu dile getiren Aktaş, “İtalyanlarla görüştüm, anlaştım. Eğer bu olursa 100 bin üretim kapasiteli fırın kuracağım. O zaman ekmeği bu insanlara 50 kuruşa ekmek yedireceğim. Ben bu yatırımı bu sene düşünüyorum. Sadece yer sorunu var. Bu çözüldüğü takdirde bu yatırımı bu sene yapacağım.  Ben fakirin yanandayım. Zengin zaten ekmeğini özel yaptırıyor. Ben farklı yerlere de gidip bakıyorum. İstanbul’da insanlar ekmeği kendisi eliyle alıyor. Ekmek ucuz olmasa böyle olur mu? Ben de insanlara böyle ekmek yedireceğim. Ancak beni vuracaklarmış, öldüreceklermiş hiç umurumda değil. Bu millet için canımızı ortaya koyduk.” şeklinde konuştu.    

Ekmeğe bir hafta garanti

Kendisinin ekmeği ile iftihar ettiğini dile getiren Aktaş, sözlerini şöyle bitirdi: “Benim ekmeğim iki gün üç gün değil bir hafta sonra bile bozulursa, sertleşirse, katı hale gelirse fırınımı teslim edeceğim.  Bu garantiyi veriyorum. Üç dört kişiye Ulubey’in rantını yediriliyor, millete de fiyat basılıyor. Var mı böyle bir şey. Bu esnafçılık ya yapılacak ya yapılacak ya yapılacak. Burada pansiyon gibi, jandarma gibi bazı yerlerin ekmek ihalesine girip bir ekmek fiyatını 65 Kuruş yazanlar var. Bu ekmek 65 Kuruşa çalmadan çırpmadan yapıldığında kurtarıyorsa burada bir gariplik var. Halka satılan fiyatta gariplik var. Elimde belgeler var. Bunu ispatlayamazsam beni Ulubey meydanında as. Onlara 65 Kuruşa kurtarıyorsa bana 80 Kuruşa hayli hayli kurtarıyor.”               

 

Kuttu… kutu.. kutu

Antalya’nın ekmek kararına tepki

Antalya’da 1 liralık ekmeğin 75 kuruşa satılmasına mahkemenin yasaklamasını da değerlendiren Abdullah Atkaş, “Mahkemenin verdiği karara hepimiz saygılıyız. Bunda kimsenin tereddüdü olamaz.  Ancak birinin yaptığı yanlışlığın cezasını çekecek halimiz yok. Örneğin Ordu- Devlet Hastanesi’ne ya da diğer devlet kuruluşlarının ekmek ihalesine bakın. Kimsenin belgesi yok. Bu Ordu’da hiçbir fırıncıda da yok. Yani ekmeği yüksek fiyata verebilmesi için belgesi yok. Bunun dışında halk ekmeğin fiyatı belli, belediyenin fiyatı belli, esnaf derneklerinin fiyatı belli. Ama birisi geliyor jandarmanın ekmek ihalesine giriyor 70 kuruşa ekmek vereceğini söylüyor. Bununla ilgili elimde belgeler de var. O zaman 70 kuruşa ekmek satılabiliyorsa ben niye topluma 80 kuruşa ekmek satamayayım?” diye konuştu.

 

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Sözünü, Tutuyor, !, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı