Haber Detayı
13 Nisan 2019 - Cumartesi 23:53 Bu haber 396 kez okundu
 
STK'lardan, Ünye'nin yok sayılmasına büyük tepki
Ordu Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacak olan Turizm Haftası etkinlikleri arasında Ünye'nin yok sayılması Ünyeli STK'larda tepkiye yol açtı.
GÜNDEM Haberi
STK'lardan, Ünye'nin yok sayılmasına büyük tepki

Ünye STK Başkanları, bir hafta sürecek programlardan hiç birinin Ünye'de yapılmayacak olmasının Ordu ilinde turizm değerleri ve turizm alt yapısıyla öne çıkan Ünye'ye karşı büyük bir yanlışlık olduğuna işaret ederek yapılan yanlıştan hemen dönülmesi gerektiğini belirttiler.

Ordu merkezde, bugün Altınordu olarak bilinen ilçede Ünye ile ilgili yaşanan ayrımcı anlayış, söylem ve uygulamaların son bir hafta içinde ard arda yaşanması Ünye'de hem üzüntüye hem de tepkiye yol açtı.

Altınordu'da yapılan Ordu ilinin en çok ziyaret edilen turizm noktaları toplantısında Ünyeli temsilci olmaması, TRT Avaz kanalında Ordu ili ilgili bilgi verirken Ordu Valisi Seddar Yavuz'un Ordu'yu, Altınordu ile sınırlı anlatması, hemen ardından Ordu ili turizmi ile ilgili verdiği bir başka mülakatta Altınordu dışındaki turizm merkezlerine pek değinmemesi Ünye kamuoyunda üzüntüyle takip edilirken Valilik İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün Turizm Haftası programında Ünye'ye yer verilmemesi bardağı taşıran son damla oldu. Ordu Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü 15-22 Nisan tarihleri arasında bir hafta boyunca kutlanacak olan Turizm Haftası etkinlikleri arasında Ünye'yi yok saydı.

Ünye'ye karşı ard arda yaşanan bu olumsuz gelişmeler Ünye kamuoyunda ve Ünye STK'ları arasında tepkiye yol açtı.

Gazetemize açıklama yapan STK Başkanları konuyla ilgili olarak şunları söylediler;

  Bu Yapılan Eksiklik Giderilmeli

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, “Turizm Haftası etkinliklerinde Ünye’nin yok sayılması hiç hoş olmadı. Ünye’nin dikkate alınması gereken bir turizm alt yapısı var. Ayrıca son yıllarda Ünye’de çok ciddi turizm yatırımları yapıldı. Bu programda yapılan eksikliğin giderilmesini istiyoruz” dedi.

Ünye Unutulur Ama Tarihsel Olarak Ünye’nin Gücü Yeri Nerede Baksınlar Öyle Karar Versinler

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Çok büyük bir yanlışlık. Belki unutmuşlardır. Bilindiği üzere Ünye, Ordu genelinde biraz unutulur. O yüzden unutmuşlardır diye düşünüyorum. Ünye’yi kültürel ve tarihsel anlamda Turizm Haftasında yok saymak Ordu ilinde Turizm Haftasını yok saymak demektir. Ünye’ye bir baksınlar  Ordu ilinin genelinde Ünye’nin gücü, yeri nerde ona göre karar versinler.”dedi.

Ordu’yu Bir Bütün Olarak Görüyorsak Turizm Haftasında Ünye Göz Ardı Edilmemeliydi

Ünye Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Bekir Şimşek, “Ünye’nin Turizm Haftası etkinliklerine dahil edilmemesi büyük bir yanlışlık. Ünye olarak geçmiş yıllardaki etkinlerde çeşitli aktivitelerde bulunmuştuk. Eğer Ordu’yu bir bütün olarak görüyorsak Ünye’ye yer verilmesi Ünye, Fatsa, Altınordu, Perşembe merkezli bir program düzenlenmeli ve Ünye’ye en az 1 gün verilmeliydi.  Bu çok büyük bir eksiklik bundan sonraki yıllarda bu eksiklik yapılmamalıdır.”dedi.

Ünye Ordu’nun Batıya Açılan Kapısıdır, Yok Sayılamaz

Ünye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefaret Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan, “Turizm Haftası Kutlama programı çok yanlış bir karar. Ordu’nun batıya açılan ilk kapısı Ünye. Yani Ordu’ya gelen bir misafirimiz ilk Ünye’den geçecek. Bu kutlama programına Ünye’nin dahil edilmemesi çok yanlış. Ayrıca Ünye’de turizmle ilgili çok ciddi yatırımlar yapıldı. En güzel plajlar burada, kültür yolu burada. Çok yanlış bir karar. İvedi olarak bu hatadan dönülmesi gerekir” dedi.

Ordu’da Turizminde Ünye’nin Yok Sayılması Kabul Edilemez

Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, “Bu kutlama programını çok sert bir şekilde kınıyoruz. Ordu’da turizmin baş kenti Ünye’dir. Ünye’nin yok sayılması asla kabul edilebilir bir şey değildir. Ünye kendine uygun bir alternatif turizm kutlamasını kendi bünyesinde gerçekleştirmelidir. Bu programı bu şekilde yapanların da gerekli soruşturmayı geçirmesini istiyoruz.  Bu işte ark niyet olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ünye Olmadan Turizm Olmaz

Ünye Terziler ve Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmet Çat, “Ünye bir turizm bölgesi ve Ünye’yi yok sayamazlar. Şirin Ünye’miz turizm noktasında her yerin önünde. Turizm Haftası başta Ünye olmak üzere kutlanmalıdır. Ünye’deki bir STK olarak buna büyük bir tepki gösteriyoruz. Ünye olmadan turizm olmaz” dedi.

Ünye’nin Yok Sayılması Esnaf ve Sanatkarımızı Derinden Üzdü

Ünye Madeni Eşya Esnaf ve Sanatlar Odası ve Ünye Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Ali Özkan, “Büyükşehrimizin Altınordu’dan sonra en büyük ilçesi olan Ünye’yi Turizm Haftasında görmezden gelmeleri, şahsım, esnafım ve sanatkarlarım adına bizi derinden üzdü. Telafi edilmesi açısından yetkililerimiz elini taşın altına koymalıdırlar” dedi.

Bizleri ziyadesiyle üzmüştür

Ünye Kent Konseyi Başkanı Adnan Sobi; Karadeniz Bölgesinin resmi turizm kenti kimliği olan ve aynı zamanda ilimizin giriş kapısı pozisyonunda bulunan kentimizin varlığıdır Ordu'yu Ordu yapan. Dolayısıyla söz konusu turizm ve birliktelik ise Ünye'siz Ordu olamayacağı gibi Karadeniz'de olamaz.

Geçmişte olduğu gibi bugünde artarak devam eden kentimizin yok sayılması tutumu ve bizleri bu anlayışa iten tavır ve gelişmeler ziyadesiyle bizleri üzmektedir.

Programa katılmayacağız

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Genel Sekreteri Minyatür Sanatçısı İlker Çorbacı 15-22 Nisan Turizm Haftası etkinliklerine Ünye’nin dahil edilmemesine tepki göstererek, Hafta ile ilgili programa katılmayacaklarını söyledi.

 

Turizm Haftası kutlama programı hazırlanırken dernek temsilcilerinin toplantıda hazır bulunduğunu ve Ünye’nin programa dahil edildiğini, ancak daha sonra programın değişmesini Ünye’ye yapılmış bir ayıp olarak karşılayan Çorbacı, bu ayıbın giderilmesi gerektiğine dikkat çekti.  

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: STK'lardan,, Ünye'nin, yok, sayılmasına, büyük, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı