Haber Detayı
21 Kasım 2019 - Perşembe 16:06 Bu haber 832 kez okundu
 
Tarihi Alanda İnşaat yapılması doğru değil
Eski Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, içerisinde tarihi cami ile hamam bulunan Eskipazar Mahallesi’ndeki Botanik Park arazisine şehir hastanesi inşaatının yapılmasının doğru olmayacağını belirterek, “Bu alan betonlaşmamalı” dedi.
GÜNDEM Haberi
Tarihi Alanda İnşaat yapılması doğru değil

AÇIK HAVA MÜZESİ YAPARAK KORUMAMIZ GEREKİR

Eski Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Metin Emiroğlu, “Eskipazar’daki bu alan maalesef bir tartışma konusu olmuş. Daha önce Botanik Park yapılmış. Bu yıkılmış yerine şehir hastanesi yapılacak denmiş. Bu da tepkilere neden olmuş. Burada arkeolojik kazı yapılarak tarihi değerinin ortaya çıkarılması gerekir. Eskipazar, Hacı Emiroğlu Beyliği’nin merkezidir. Burada bir cami bir hamam varsa mutlaka devamı da vardır. O nedenle bu alanı önce arkeolojik kazı yaparak sonra da açık hava müzesi yaparak korumamız gerekir” diye konuştu. 

 

BURASI ŞEHİR HASTANESİ İÇİN UYGUN DEĞİL

Eskipazar’daki caminin aslına uygun olarak yeniden yapılması gerektiğini dile getiren Emiroğlu, “Buradaki camiye çok kötü bir restorasyon yapılmış. Bu da ele alınmalı. Çevresindeki şehitliğe diyeceğimiz bir şey yok ancak herkesin orada mezarlık yapması da doğru değil. Bu alanı korumak lazım. Burası şehir hastanesi için uygun değil. Bu alan betonlaşmamalı. Çevrede yüksek yüksek binalar yapılmış. Görünce üzüldüm. Hiç değilse kalanı koruyalım. Betona kurban vermeyelim. Tarihimizle barışalım” şeklinde konuştu.

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Tarihi, Alanda, İnşaat, yapılması, doğru, değil, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı