Haber Detayı
07 Kasım 2021 - Pazar 17:09 Bu haber 335 kez okundu
 
Tarihi Türbeye Yakışan Çalışma
Şehidin Mezarı Unutulmadı
GÜNDEM Haberi
Tarihi Türbeye Yakışan Çalışma

 

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Akkuş ilçesi Tuzak Mahallesi’nde bulunan ve yaklaşık 900 yıllık olduğu belirtilen Melik Mehemmed Gazi Türbesi’nin çevresini düzenleyerek tarihi mirasa yakışır bir görünüme kavuşturdu.

 

 

 

 

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından hayata geçirilen çalışmalar kapsamında 'Zeytin Dalı Harekatı'nda şehit olan 29 yaşındaki Tankçı Uzman Çavuş Taner Kart için de anıt alan inşa edildi.

 

 

 

 

 

BÜYÜŞEHİRDEN ŞEHİDE VEFA

 

 

 

Çalışmalar kapsamında alan içerisinde mezarı bulunan şehit Taner Kart için de anıt alan inşa edildi. Şehit Taner Kart için oluşturulan anıt alanın zemin ve duvar kaplamasında mermer kullanılırken, anıt alan çalışması kapsamında ayrıca alüminyum dökümünden çeşme de yapıldı.  

 

 

 

 

 

DOĞAYA UYUMLU ÇALIŞMALAR YAPILDI

 

 

 

Geçtiğimiz yıllarda Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Melik Mehemmed Gazi Türbesinin çevresi Büyükşehir Belediyesinin dokunuşlarıyla güzel bir görünüme kavuşturuldu.

 

 

 

 

 

Türbe etrafında hayata geçirilen çalışmalarda giriş tagı, WC, şadırvan, oturma alanları ve yürüyüş yolu yapılırken ana yoldan türbeye iniş yolunda ise doğal taş duvar çalışması hayata geçirildi. Yapılan çalışmalar vatandaşlardan da tam not aldı.

 

 

 

 

 

Anadolu’nun kapılarının Türklere açılmasında büyük rol oynayan Danişmentliler Beyliği’nin kurucusu Danişment Gazi’nin oğlu Melik Mehemmed Gazi’ye ait olan türbe de Melik Mehemmed Gazi’nin yanı sıra koruması ve komutanlarının definleri de yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tarihi, Türbeye, Yakışan, Çalışma, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı