Haber Detayı
12 Kasım 2019 - Salı 08:57 Bu haber 775 kez okundu
 
TMO, İlgi Olmayınca Alım Merkezini Kapattı
Gölköy Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik, serbest piyasa TMO rakamlarını geçtiği için TMO’nun Gölköy’de alım merkezini kapattığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
TMO, İlgi Olmayınca Alım Merkezini Kapattı

Bu sene Gölköy genelinde rekoltenin düşük olduğunu ifade eden Gölköy Ziraat Odası Başkanı Murat Çelik, “Her zaman olan fındık olmadı. Yani az fındık oldu. Ben kendi bahçemden örnek verirsem 12 tonluk bahçeden 3 ton fındık aldım. Bunu göre diğer bahçeleri de kıyas yapabilirsiniz. Fındık az oldu ama kaliteli oldu. Şöyle diyebilirim ki Gölköy’de 54 randımanın altında fındık olmadı.” dedi.

             

ÜRETİCİ 20 LİRAYI BEKLİYOR

Tüccarın fiyatının TMO’yu geçtiği için üreticinin ürününü tüccara götürdüğünü aktaran Gölköy Ziraat Odası Başkanı Çelik, “Şu anda Gölköy’de fındık fiyatı 18-19 arasında değişiyor. O nedenle üretici TMO’ya fındık götürmeyince TMO da buradaki birimini kapattı. Hala da 20 lirayı yada daha da üstünü bekleyen üreticiler var. Bazı üreticiler de ürün az olduğu için TMO yerine tüccara verdi ancak yine düşük fiyattan vermedi.” diye konuştu.  

 

İYİ Kİ VARSIN TMO

TMO’nun bu sene çok iyi biri görev gördüğünü belirten Çelik, “TMO, fiyatı sezon öncesi açıkladı ve alıma başladı. Bu müthiş bir şey oldu. Bu nedenle Gölköy’de hiç kimse fındığını 16,5 liranın altında satmadı. Ben TMO’ya teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonraki yılların da böyle devam etmeli. O zaman üretici ezilmez. Hiç kimse mağduriyet yaşamaz. Ya da üretici çaresiz kaldığı için birilerinin sömürüsüne açık kalmaz.” şeklinde konuştu.

 

EMANET YOK SÖMÜRÜ YOK

Bu yılın bir başka özelliğinin de emanet olduğunu belirten Çelik, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu yıl üreticimiz emanete fındık vermemeyi öğrendi. Böylece bir ziraat odası başkanı olarak bana büyük bir memnuniyet yaşattılar. Önceden emanete fındık veren üretici kendi ürünüyle rezil duruma düşüyordu. Bu sene bu olmadı. İnşallah bundan sonraki sene de böyle devam eder. Hatta Gölköy’de emanet fındık alamadığı için 5-6 tüccar hiç fındık alım yapamayacak duruma geldi.”

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: TMO,, İlgi, Olmayınca, Alım, Merkezini, Kapattı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı