Haber Detayı
22 Ağustos 2019 - Perşembe 11:10 Bu haber 1644 kez okundu
 
TMO ilk fındığı aldı
Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), Ünye depolarında 21 Ağustos Çarşamba günü fındık alımına başladı.
GÜNDEM Haberi
TMO ilk fındığı aldı

TMO'nun, sezon boyunca 200 bin ton fındık alacak şekilde depolarını hazırladığı, 33 noktada 60 ekip ile alım yapacağı belirtildi.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın da katıldığı TMO Ünye Fındık Alım Ofisi'ne ilk fındığı Perşembeli üretici Erdal Gündoğdu verdi.

Gündoğdu’nun fındığının nem oranı yüzde 5, randımanı 54 geldi. Üreticinin fındığı 16,5 TL taban fiyatına 1,35 lira randıman farkı da eklenince 17,85 liraya yükseldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 26 Temmuz tarihinde fındık fiyatını açıklarken, TMO’nun fındık alımı yapacağını söylemesinin ardından hazırlıklarını kısa sürede tamamlayan TMO, Ünye'nin Yüceler Mahallesi’nde bulunan depolarında 21 Ağustos Çarşamba günü fındık alımlarına başladı.

TMO'da 54 randıman gelen fındık 17.85 TL

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın da katıldığı TMO Ünye Fındık Alım Ofisi'ne ilk fındığı Perşembeli üretici Erdal Gündoğdu verdi.

Gündoğdu’nun, fındığının nem oranı yüzde 5, randımanı 54 geldi. Üreticinin fındığı 16,5 TL taban fiyatına 1,35 lira randıman farkı da eklenince 17,85 liraya yükseldi.

Alımlara ilk Ünye'de başladık

Bu yıl TMO’nun 7. Defa fındık alımı yaptığını ve alımlara Ünye’den başlandığını ifade eden TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, “Sezonun ilk fındık alımını yaptığımız Ünye’de alım dönemini besmele ile başlatıyoruz. İnşallah tüm üreticilerimiz için, ülkemiz için ve bölgemiz için hayırlara vesile olur. TMO olarak 7. defa fındık alımı için sayın Cumhurbaşkanımız tarafından görevlendirildik. Bu sene verilen fiyat çok değerli, üreticilerimizi mutlu ve memnun eden, fındığın geleceği için ümit veren fiyat oldu. Üreticilerimizin kazancının bol ve bereketli olmasını diliyorum.”dedi.

33 noktada 60 ekip ile alım yapacağız

200 bin ton fındık alacak şekilde depolarını hazırladıklarını ve 33 noktada 60 ekip ile alım yaptıklarını ifade eden Güldal, “Elbette Toprak Mahsulleri Ofisi olarak Kurban Bayramından önce bütün hazırlıklarımızı bitirmiştik. Hasadın başlamasından önce 200 bin ton civarında ürün alacak depo hazırlığımızı yaptık. 33 noktada, 60 ekip ile alım yapacağız. Personelimizi eğittik, bütçemizi hazırladık. Bütün hazırlıklarımızı tamamladık ve çiftçilerimizi beklemeye başladık.”diye konuştu.

Üreticinin zorluk çekmesini istemiyoruz

TMO kapısında üreticilerin zorluk çekmesini istemeklerini ifade eden Güldal, “TMO olarak üreticilerimizin sıra beklemelerini veya zorluk çekmelerini istemiyoruz. Bunun için randevu sistemini uygulamaya başladık. Üreticilerimiz randevu sisteminde internet üzerinden veya şubelerimize başvurarak gününü ve saatini alabilir. Bunu aldıktan sonra da mutlaka Tarım İlçe Müdürlüklerinde ÇKS güncellemelerini yapmalarını istiyoruz. Daha sonra da fındıklarını bize getirecekler. Ama havalar yağışlı gidiyor. Bu yüzden muhtemelen randevu sistemi birkaç gün gecikecektir.” dedi.

Getirilen fındık geri dönmesin istiyoruz

TMO’ya gelen fındığın geri dönmemesi için gerekli kriterlerle ilgili bilgi veren Ahmet Güldal, “Fındığın geri dönmemesi için üreticilerimizin TMO’nun alım kriterlerine çok dikkat etmesi gerekiyor. En başta yüzde 40 ve üzerinde iç fındık oranı istiyoruz, yüzde 6’nın altında rutubet oranı istiyoruz. Yani kurutmayı iyi yapmaları lazım. Yağmur yağıyor, ortam rutubetli. Eğer fındık rutubetli gelirse biz bunu alamıyoruz. Aldığımız zaman bekletemiyoruz, stoklayamıyoruz. Ayrıca kırık ve çatlak oranı yüzde 5, buruşuk oranı yüzde 10’un altında olması gerekiyor. Çiftçilerimiz bu kriterlere uygun ürün arz ederlerse hiçbir sorun yaşamazlar. Ayrıca randımanı yüzde 50’nin üzerinde olursa artı randıman farkı da alıyorlar.” diye konuştu.

Fındık geldiği sürece alımlar devam edecek

Alımların fındık arzı bitene kadar devam edeceğini ifade eden Güldal şunları kaydetti, “Üreticilerimiz merak etmesinler bizim alım noktalarımız fındık arzı bitene kadar devam edecek. Bu kriterlerde fındığı rahatlıkla TMO ofislerine getirebilirler. Her hangi bir sorun ile karşılaştıkları zaman alım noktalarında koordinatör arkadaşlarımız kendilerine yardımcı olacaklar. Bu yıl rekolte 700 bin tonun üzerinde görülüyor.  Biz bütün hazırlıklarımızı bize arz edilecek fındıklarımızı almak üzere yaptık. Ümit ediyorum ki serbest piyasada TMO’nun rakamları bir referans yapsın.” dedi.

Fındık henüz bahçedeyken alımın başlaması memnuniyet verici

Ziraat Odaları Birliği Yönetin Kurulu Üyesi Aslan Soydan programda yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan fındık fiyatları özellikle hasattan önce yapılması üreticilerimiz tarafından olumlu bulundu. Bugün fındıklarımız bahçelerdeyken bile TMO tarafından alım kararı açıklandıktan sonra bugün alıma geçilmesi çok memnuniyet vericidir. Tabi burada üreticilerimize düşen büyük görevler var. Biz bunları hem Ziraat Odaları hem de Tarım Müdürlükleri olarak ciddi bir şekilde anlatıyoruz. Üreticilerimizden TMO’nun kriterlerine uymalarını istiyoruz.”dedi.

TMO fındık alım programına TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, Ünye İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ferda Yıldırım, Ziraat Odaları Birliği Yönetin Kurulu Üyesi Aslan Soydan, Ünye ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman ve üreticiler katıldı.

Kurban keserek ve dualarla fındık alımına başlayan TMO Ünye ofisinde alımlar fındık geldiği sürece devam edecek. 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: TMO, ilk, fındığı, aldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı