Haber Detayı
09 Eylül 2020 - Çarşamba 12:34 Bu haber 249 kez okundu
 
Üçüncü sondaj gemisi geliyor: Kanuni Akdenizʹe açılacak
Mersinʹin Silifke ilçesine bağlı İncekum mevkiindeki NATO Limanı’nda bakım, güncelleme ve geliştirme süreci başlayan Kanuniʹnin, Türkiyeʹnin üçüncü sondaj gemisi olarak sulara açılmasına az bir zaman kaldı.
GÜNDEM Haberi
Üçüncü sondaj gemisi geliyor: Kanuni Akdenizʹe açılacak

 

 

2012 yılında Güney Koreʹde Sertao ismiyle üretimi tamamlanan gemi, 2020 yılına kadar Brezilyaʹda enerji firması Petrobras tarafından kullanıldı. Türkiyeʹye getirilen ve ʹKanuniʹ ismi verilen sondaj gemisi, 11 bin 400 metre derinliğe inebilirken, 3 bin metrede sondaj açabilme kapasitesine sahip.Kanuni, altıncı nesil ultra deniz sondaj gemisi olarak da biliniyor. 

 

BAKIM ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, mart ayında yaptığı açıklamada, 35 Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı personeliyle Türkiyeʹye giriş yapan Kanuniʹye koronavirüs tedbirleri çerçevesinde giriş ve çıkışın yasak olduğunu, Covid-19 önlemleriyle ilgili sürecin tamamlanmasının ardından geminin bakım, güncelleme ve geliştirme sürecinin başlayacağını açıklamıştı.

 

DIŞ GÖVDESİ KIRMIZI-BEYAZA BOYANDI

 

Dış gövdesi kırmızı-beyaza boyanan gemiye bölgede tatilini sürdüren vatandaşlar da yoğun ilgi gösteriyor. Sahile gelerek geminin NATO Limanı’ndaki bakım ve güncelleme çalışmalarını izleyen vatandaşlar, Akdeniz’e açılıp arama çalışmalarına katılmasını da dört gözle bekliyor.

Kaynak: ((1)Haberunye) - Haber Ünye Editör:
Etiketler: Üçüncü, sondaj, gemisi, geliyor:, Kanuni, Akdenizʹe, açılacak, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı