Haber Detayı
18 Mart 2019 - Pazartesi 23:25 Bu haber 1263 kez okundu
 
Ufka Yolculuk Bilgi Kültür Yarışması 7. kez düzenlendi
Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından Türkiye genelinde düzenlenen; Ufka Yolculuk 7. Bilgi ve Kültür Yarışması” Başarıyla Gerçekleştirildi…
EĞİTİM Haberi
Ufka Yolculuk Bilgi Kültür Yarışması 7. kez düzenlendi

Ünye - ‘İçindeki Güzelliği Paylaş’ sloganıyla; Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği tarafından Türkiye genelinde düzenlenen; ilçemizde ise proje ortağı Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği (ÜNÇEK) tarafından organize edilen ‘Güzel Ahlak’ konulu dört farklı kategoride yapılan “Ufka Yolculuk 7. Bilgi ve Kültür Yarışması”, 17 Mart 2019 Pazar günü saat 10:00’da tüm Türkiye ile aynı anda gerçekleştirildi.

Yarışma konusu: Güzel Ahlak

Yarışma hakkında bilgi veren dernek başkanı Hüseyin Dikici; “Ufka Yolculuk, ülkemizin marka olmuş prestijli bir yarışmasıdır. Uzun bir süreden beri büyük emek sarf etiğimiz bir yarışmaydı.  Konusunun da ‘ahlak’ olması hepimizin dert yandığı toplumun değişen yapısına dikkat çekmektedir. Yarışmaya kayıt yaptıran adaylar arasında online sınavdan en az elli puan alan yarışmacılar yazılı sınava girmeye hak kazanmıştı. Yarışma süresince Ünye, Çaybaşı, Akkuş ve İkizce ilçelerindeki hemen hemen tüm okullar ziyaret edildi ve öğrencilere yarışmamız tanıtıldı, afişler, broşürler dağıtıldı ve kayıtlar yapıldı. İdareci ve öğretmenlerle bilgilendirme toplantıları yapıldı, Kitap İle Bir Saat Buluşma etkinliği kapsamında kitap okuma programı düzenlendi. Online deneme sınavları ve değişik yarışmalar organize edildi. Nihayet bugün de hayırlısıyla sınavı gerçekleştirerek neticeyi görmüş olduk. Çoğu yarışmacımızın ciddi bir şekilde hazırlandığını fark ettik. Kur’anı Kerimi temel alan ve Peygamber Efendimizin hayatından somut örnek olarak aktarılan güzel ahlak, hem bireyi hem de toplumu dönüştürecek en temel unsurdur.  Bizler de bu yolun birer neferi olarak Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması sayesinde insanlarımızın; ahlakını güzelleştiren, iyi insan, sevilen dost, değer gören ve takdir edilen birey olmasını sağlamaya gayret gösteriyoruz. Doğru bilgiyi sadece aklın yanında gönüllere de işlemek gerekiyor. Niyet, gönlü ahlaki hedefe programlamaktır. Allah’ın rızasını kazanabilmek niyet ve arzusuyla bu kutlu yola koyulduk. Yarışma süresince bizlerden yardım ve desteklerini esirgemeyen okul müdürlerimize, öğretmenlerimize, gönüllü salon gözetmenlerimize, velilerimize, öğrencilerimize ve sivil toplum kuruluşlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Yarışmanın İçeriği

Yarışmanın içeriği hakkında bilgi veren Yarışmanın İl Sorumlusu Halil İbrahim Uygur; “Herkesin yakından bildiği ve www.ufkayolculuk.com internet sitesinden yapılan başvurular 16 Şubat 2019 tarihi itibariyle tamamlanmıştı. Geçen senelerden farklı olarak bu sene “ilkokul Kategorisi, Ortaokul Kategorisi, Lise Kategorisi ve Arapça Kategorisi” olarak toplamda dört farklı kategoriden oluşan Ufkayolculuk 7.Bilgi ve Kültür Yarışmasında, sınavlar “Online Sınav ve Yazılı Sınav” olmak üzere  iki aşamalı olarak yapıldı. 17-18 Şubat 2019’ da gerçekleştirilen Online sınavda 50 puan ve üzeri alan yarışmacılarımız 17 Mart 2019 Pazar günü belirlenen sınav merkezlerinde yazılı sınava girmeye hak kazandılar. Yarışmacıların; İlkokul kategorisi için Psikolog Semiha Bahadır’ın  kaleme aldığı ‘Güzel Ahlak Yolculuğu’ adlı eserden, Ortaokul kategorisi için Psikolog Semiha Bahadır’ın yarışma için hazırladığı ‘Erdemler Kampı’ adlı eserden, Lise kategorisi için İmam-ı Gazali’nin “İhya’u Ulumi’d-Din” eserinin güzel ahlak konusunun işlendiği bölümlerden oluşan ve günümüz Türkçesine uyarlanmış ‘Güzel Ahlak’ adlı eserden, Arapça dilinde ise özel olarak hazırlanan 18 yaş ve altı kategoride ‘Bidayetü’l Hidaye’ adlı eserden  bilgileri ölçüldü.”

Kaybedeni Olmayan Yarışma

Konuyla ilgili açıklama yapan Ünçek sekreteri Kenan Arslan; “Ufka Yolculuk, Türkiye’nin en geniş sivil katılımlı yarışması özelliği taşıyor, aynı zamanda çalışanları ve katılımcıların tamamı gönüllülerden oluşan büyük bir organizasyondur. Bu yarışmanın amacı dini, doğru ve sahih kaynaklardan öğrenmek, inanç değerlerimizi hiçbir şüpheye mahal bırakmadan insanlarımızla buluşturmaktır. Ufka Yolculuk Yarışmasına katılım, her geçen yıl bir önceki yıla oranla artarak büyük bir heyecan ve coşkuyla her yaş ve kesimden yarışmacıların katılımıyla gerçekleşmektedir”  dedi. Kaybedeni olmayan yarışmaya bu yıl Türkiye’nin değişik yerlerinden 700 bin civarında başvurunun yapıldığını belirten Arslan; Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde yaklaşık 3500 kişinin kayıt yaptırdığını belirtti. Online sınavı başarı ile tamamlayan yarışmacıların 17 Mart Pazar günü saat 10.00’da Türkiye ile aynı anda Ünye ve çevresindeki 15 sınav merkezinde, 58 salonda ve 75 gönüllü gözetmen eşliğinde başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirtti.

Amaç Okuma Alışkanlığını Arttırmak

Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışmasının gayesi okuma alışkanlığının artmasını sağlamak olduğunu ifade eden yönetim kurulu üyesi Selahattin Çakar; Bu yarışma ile toplumun her kesimini güzel ahlak timsali olan Son Peygamberin (s.a.v) mesajları ile buluşturup O’nun ahlakı ile ahlaklaşmasına vesile olmak; Allah’ın rızasını kazanmak; her yıl toplumun ihtiyaç duyduğu güncel konuları ele alarak İslamı en güzel şekilde tanıma, anlama ve hükümlerini uygulama konusunda insanlara yardımcı olmak; doğru inancı, doğru düşünceyi ve güzel ahlakı öğreten muteber ilim adamlarının güvenilir eserlerinin okunmasını sağlamak; ayrıca okuma alışkanlığının istenilen düzeyde olmadığı günümüzde okuyan, düşünen ve okuduklarıyla hayatına yön veren bireylerin yetişmesine katkı sağlamak, halkımızın özellikle gençlerimizin sahih kaynaklarla buluşmasına vesile olmak istiyoruz. Yoğun bir katılımın olması bizleri de fevkalade mutlu etti.  ‘İçindeki Güzelliği Paylaş’ sloganıyla çıktığımız bu kutlu yolculukta yarışmamıza katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyoruz” dedi.

Yarışmanın Ödülleri

Ufka Yolculuk Bilgi Yarışmasının ödüllü bir yarışma olduğunu belirten başkan yardımcısı Hasan Açıkgöz; “Dört farklı kategoride düzenlenen yarışmanın merkezi ödülleri olarak; İlkokul, Ortaokul, Lise ve Arapça kategorilerinde birinci olanlar 2 umre seyahati + 2 bin 500 TL, ikinci olanlar 2 umre seyahati + bin 500 lira, üçüncü olanlar 2 umre seyahati + 500 lira ve 4. - 10. olanlara 7 Gr Külçe Altın ödülü kazanacak. Bunun yanında Ordu İli ödülleri olarak; İlkokul, Ortaokul ve Lise kategorilerinde birinci olanlara 1500 TL, ikinci olanlara 1000 TL, üçüncü olanlara 500 TL  ve 4. - 10. olanlara 250 TL verileceğini; İlçe ödülü olarak ise Ünye Çevre Eğitim Kültür Spor ve İzcilik Kulübü Derneği tarafından Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce havzasında yarışmaya katılıp İlkokul, Ortaokul ve Lise kategorilerinde birinci olanlara 1000 TL, ikinci olanlara 750 TL, üçüncü olanlara 500 TL ve 4.-10. arası dereceye giren yarışmacılara ise gram altın ödülü verileceğini belirtti.

Sonuçlar 03 Nisan’da

 

Yazılı sınav sonuçlarının 03 Nisan Çarşamba günü saat 20:00’den itibaren www.ufkayolculuk.com internet sitesinden öğrenilebileceği belirtildi. Ödül Törenin ise Nisan ayı içerisinde yapılarak sahiplerine teslim edileceği bildirildi.

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Ufka, Yolculuk, Bilgi, Kültür, Yarışması, 7., kez, düzenlendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı