Haber Detayı
10 Kasım 2019 - Pazar 14:22 Bu haber 1075 kez okundu
 
Ünye Belediyesi’nde ‘imar’ tartışması Keyfi uygulama!
İYİ Parti Ünye Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı, belediyenin 1/1000 ölçekli Revizyon ve İlave Uygulama İmar Planı’nda yapılan değişikliklere tepki göstererek, “Bir tarafa 10, diğer tarafa 8,öbür tarafa 5 kat veriliyor. Böyle bir uygulama olmaz” dedi.
GÜNDEM Haberi
Ünye Belediyesi’nde ‘imar’ tartışması Keyfi uygulama!

Ünye Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı, Meclis Başkanvekili Orhan Güler başkanlığında yapıldı. Toplantıda imar konusundaki maddeler tansiyonun yükselmesine neden oldu. Ekim ayında İmar Komisyonu’na havale edilen 1/1000 ölçekli Revizyon ve İlave Uygulama İmar Planı’nda yapılan değişiklikleri İYİ Parti Ünye Belediye Meclis Üyesi Murat Çıraklı tepki gösterdi. Binalara verilen kat sayısındaki yanlışlıklara vurgu yapan Çıraklı, “Yerleşim yeri çok olan yerlerde, yapılaşma mevcut olan yerlerde kat artışı yapılması, alçak katlı binaların yanında sırıtması demektir. Yeni imara açılacak olan bölgelerde kat artışı yapıldığı zaman bu binalar sırıtmaz. Burada ters bir uygulamadan gidiyoruz. 3 bin 780 hektarlık alanda bölgesel lokal bazda bunlar nasıl ortaya çıktı? Geçmiş dönemde biz bunlara onay verdik. Vatandaşların talepleri doğrultusunda uzatıldı, burada kararlar alındıktan sonra bu ne iştir ki; bura 10 kat, şurayı burayı düzelttik veya değiştirdik. Nereden talimat geliyor? Kentsel dönüşümde sağlıklı bir çevre oluşturmayı planlıyoruz ama tırpan vuruyoruz. Biz kentsel dönüşümün uygulanması için işin içine girecek olan müteahhit de kazanacak, vatandaş da kanacak.  Bunu tırpanlayarak kazandıramazsınız, bu atıl vaziyette kalacak. Bizim geçen sene Tabakhane Deresi bölgesindeki uygulamada kriterimiz şuydu; Niksar Caddesi artık yükü taşıyamıyor. Bu nedenle alternatif bir yol ortaya çıkardık. Ünye’nin imardaki önünü açalım diye bir düşüncemiz vardı. Hepimizin imzasıyla kabul edildi. Şimdi burası 8 kat olmadı 6 kat, öbür tarafa bakıyorsun 8 kat, ora 10, bura 5… Böyle bir uygulama olmaz. Bunu bir ciddiyete alalım” diye konuştu.

BUNDAN BAŞKA ÇIKIŞ YOLU YOK

Meclis Başkanı Orhan Güler ise Çıraklı’ya cevap vererek; “10 kat olayından, parsel dönüşüm taleplerinden korkmayalım. İnşallah bir müteahhidimiz çıkıp bir bölgeden başlar da bunun güzelliğini hep beraber görürüz. Biz 10 katın üzerine meclis olarak şiddetle karşı çıktık. Onun için 10 kattan fazla korkmayalım ama kentsel dönüşüm alanlarında bundan başka çıkış yolu yok.  Buradaki gerekçe orada eski yapılar var” diye konuştu.

Tartışmanın ardından yapılan oylamada gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ünye, Belediyesi’nde, ‘imar’, tartışması, Keyfi, uygulama!,
Yorumlar
Haber Yazılımı