Haber Detayı
25 Nisan 2018 - Çarşamba 10:02 Bu haber 7081 kez okundu
 
Ünye’de Fındıkta Fırtına ve Dolu Bekleniyor
Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, yaptığı açıklamada, Nisan ayı içerisinde sıcaklıkların geceleri düşmesi nedeniyle fındık bahçelerinin dona maruz kaldığını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Ünye’de Fındıkta Fırtına ve Dolu Bekleniyor

Dünya genelinde yaşanan küresel ısınmanın mevsimleri olumsuz etkilediğine dikkat çeken Sarıkahraman, ilçede düz ve dere kıyılarına yakın fındık bahçelerinin zirai dona en çok maruz kalan alanlar olduğuna değindi.

Fındık bahçelerinde yaşanan hasarın tespiti noktasında çalışmaların devam ettiğini kaydeden Sarıkahraman, “ilerleyen süreçte yaşanan afetin rekolteye yansımaları ortaya çıkacaktır” dedi.

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman yaptığı açıklamada: “Yaklaşık 1.5 ay kadar önce Beylerce, Fatih bölgesinde Mart ayının 1’i ve 2’si akşamında sıkıntı olmuştu.  O bölgede 30 ve 80 arasında yanık tespit etmişti TARSİM eksperleri.  Nisan ayının 15’i ve 16’sı itibariyle de Ünye bölgesi ağırlıklı olmak üzere, Fatsa’da bunun içerisinde kırağıya bağlı don afeti yine oldu. İlk defa böyle bir şey bu bölgede vuku buldu, ilk defa başımıza böyle bir şey geliyor. Lokal diyebileceğimiz yanıklar bunlar ama baktığınızda lokal sayısı hem fazla, hem de alan çok geniş. Fatih, Beylerce, Meydan bu bölgelerde Taşça’nın bazı yerlerinde çok ciddi yanıklar var. Çaybaşı, Tekkiraz arasındaki vadide, Saraycık, İnkur arasındaki vadilerde düz yerlerde ve genelde ırmak, dere yatağı dediğimiz alanlarda çok ciddi 100’e varan yanıklar var. Bunlar eksperlerin vatandaşa vermiş olduğu raporlar.

“Mayıs Ayı İçerisinde Fırtına ve Dolu Bekleniyor”

İl ve İlçe tarım müdürlükleri de bunların üzerinde çok ciddi çalışıyor, bizimde yaptığımız tespitler bunlar. Fındık yaprakları çok düzgün ama dalı çevirdiğinizde altında fındığı göremiyorsunuz. Ünye ağırlıklı olmak üzere 15-16 Nisan’da hasar oldu. Türkiye genelindeki rekolteye yansımasını bekleyip göreceğiz. Önümüzdeki günlerde resmi ağızdan açıklama yaparız. Mayıs ayında belki don afeti olmayacak ama fırtına ve dolu bekleniyor. Çünkü küresel ısınmayla birlikte doğanın dengesi şaşmış vaziyette. Kendi elimizle dünyamızı, vatanımızı yok etmeye çalışıyoruz” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ünye’de, Fındıkta, Fırtına, ve, Dolu, Bekleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı