Haber Detayı
02 Aralık 2018 - Pazar 15:30 Bu haber 2750 kez okundu
 
“Ünye’de hiçbir şey iyi gitmiyor” dedi ve istifa etti
Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, “Ünye’de hiç bir şey iyi gitmiyor.” diyerek görevinden istifa ettiğini açıkladı.
GÜNDEM Haberi
“Ünye’de hiçbir şey iyi gitmiyor” dedi ve istifa etti

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, kişiler arası rekabet yüzünden Ünye’de sıkıntıların aşılamadığını belirterek, “Ünye, anlamsız rekabet, tartışma ve kavgalar sonucu 30 yıldan bu yana kan kaybeden bir şehir. Ne yazık ki yaşanan kötü hiçbir şeyden ders çıkarılmadı, çıkarılmıyor. Üstelik son yıllarda bu olumsuz gidişat çok daha şiddetli hal aldı. Velhasıl Ünye’de hiçbir şey iyi gitmiyor” dedi ve görevinden istifa ettiğini açıkladı.

 “24 Haziran Milletvekili Seçimleri Ünye adına olumlu hiçbir sonuç doğurmadı. Korkarım 31 Mart Yerel Seçimleri de bu olumsuz gidişi tersine çeviremeyecek.”açıklamasıyla dikkat çeken Kıroğlu, “Tek umut ve beklentim Ünyelilerin sağduyusu. Bu sağduyu; ‘Artık yeter’ der de sahneye çıkarsa, işte ancak o zaman Ünye’de şahısların meseleleri değil şehrin meseleleri öncelik oluşturur. Temennim ve beklentim budur.”diye konuştu.

 

Ünye’de yaklaşık 1,5 yıldır Kent Konseyi Başkanlığı görevini yürüten Musa Özgür Kıroğlu, “Ünye’de hiç bir şey iyi gitmiyor” diyerek görevinden istifa etti.

Kıroğlu, istifa açıklamasında, “Konsey çalışmalarına katılırken görüştüğüm Ahmet Çamyar’a, kendisinin belediye başkanı olduğu bu süre içinde bir dönem konseyde olacağımı, bu dönem başkanlık görevi bittiğinde ise ben de Kent Konseyi’ndeki görevimi bırakacağımı söylemiştim. Dolayısıyla Sn. Çamyar’ın belediye başkanlığındaki görevinin son bulması üzerine benim de Kent Konseyi’ndeki görevimi sonlandırmamın zamanı gelmiş oldu.” dedi.

-Kent Konseyi’nin kuruluşu-

Kent Konseylerinin kuruluş sürecine ilişkin hatırlatma yapan Kıroğlu, “Kent Konseyleri Yasası 2006 yılında yürürlüğe girmiş, yasaya göre belediyelere bulundukları şehirde Kent Konseyi kurma görevi verilmişti. Ünye Kent Konseyi ise 31 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Belediye Başkanı seçilen Ahmet Çamyar’ın öncülüğünde aynı yılın haziran ayında Belediye Meclisi kararıyla kurulmuştur. Ünye Kent Konseyi’nin Kurucu Başkanlığını İbrahim Cerrahoğlu yapmış, devamında Ayşe Haznedar Yalın bu görevi sürdürmüş. 5 Temmuz 2017 tarihindeki genel kurulda Ünye Kent Konseyi Başkanlığı’na seçilerek, 1,5 yıldan bu yana da bu görevi ben yapmaktaydım.” dedi.

- “Kent Konseyi’nde üç amaç için görev aldım” -

Kıroğlu, Ünye’de Kent Konseyi’nin kurulmasının ve kendisinin başkanlık görevini üstlenmesindeki amacını, “Kent Konseyi’ne girişimdeki asıl sebep; Ünye’nin geleceğinin yapılanmasında doğru yol izlenmesinin, genel kabul görmeyen iş ve uygulamalarda uyarıcı olunmasının, bu minvalde Ünyeliler arasında oluşacak ortak akıldan hareket edilmesinin önemine dikkat çekmekti. Bir diğer sebep ise; hangi kurum, grup ya da şahıs, ne olursa olsun toplum hayatını huzursuz eden ve kamusal hayatı olumsuz etkileyen uygulama ve çalışmalara karşı duyarlı olmak, çözüm için diyaloga dayalı girişimlerde bulunmak, gerekirse toplumsal tepki geliştirmek ve buna önderlik etmekti. Üçüncü ve kentimiz için çok önemli gördüğüm sebep ise; Belediye Başkanı Sn. Ahmet Çamyar’ın Ünye’de belediye hizmetlerinde gösterdiği başarılara ve Ünye’ye kazandırdığı değerlere konsey olarak destek olmak, katkı sağlamaktı.” olarak açıkladı.

-“Bir dönem konseyde olacağımı söyledim”-

Başlangıçta bir dönem konseyde olacağını söylediğini ifade eden Kıroğlu, istifa gerekçesinde şunları söyledi:

“Konsey çalışmalarına katılırken görüştüğüm Ahmet Çamyar’a, kendisinin belediye başkanı olduğu bu süre içinde bir dönem konseyde olacağımı, bu dönem başkanlık görevi bittiğinde ise ben de Kent Konseyi’ndeki görevimi bırakacağımı söylemiştim. Dolayısıyla Sn. Çamyar’ın belediye başkanlığındaki görevinin son bulması üzerine benimde Kent Konseyi’ndeki görevimi sonlandırmamın zamanı gelmiş oldu. Bunun üzerine 27 Kasım Salı günü yürütme kurulumuzu olağanüstü toplantıya çağırdım. Bu toplantıda yürütme kurulu üyesi arkadaşlarıma istifa etme düşüncemi dile getirdim ve bu konudaki gerekçelerimi ifade ettim. Bunu takiben de Kent Konseyi Başkanlık görevinden istifa ettim.”

-“Ünye, kavgalar sonucu 30 yıldan bu yana kan kaybeden bir şehir”-

Kişiler arası rekabet yüzünden Ünye’de sıkıntıların aşılamadığını belirten Kıroğlu, Ünye’de hiçbir şeyin iyiye gitmediğini vurgulayarak, şunları söyledi:

“Ünye’de art arda yaşanan, adına siyaset denen, ancak siyasetle zerre alakası olmayan kişiler arası rekabet, tartışma, örtülü-örtüsüz kavga. Amaca varabilmek için her türlü tezgah, oyun. Ve bunlara bağlı olarak acımasızca üstüne gidilen ilçemiz için çok önemli değerler. Ki bunun son örnekleri Milli Eğitim Müdürü Sn. Tamer Uysal, Ünye’nin Dünkü Çocukları Derneği ve mensupları, Belediye Başkanı Sn. Ahmet Çamyar. Sırada kim ya da kimler var bilemiyoruz ama elimiz yüreğimizde endişeyle bekliyoruz. Bu çatışma ve tartışmalar yüzünden bir türlü sıra gelmeyen Ünye’nin yıllardır süre gelen ana sorunları Niksar yolu, organize sanayi, yükseköğretim kampusu, liman, kültür merkezi, vb. eksiklerimiz maalesef sürekli yerinde sayan sorunlar olarak önümüzde duruyor. Ünye, bu anlamsız rekabet, tartışma ve kavgalar sonucu 30 yıldan bu yana kan kaybeden bir şehir. Ne yazık ki yaşanan kötü hiçbir şeyden ders çıkarılmadı, çıkarılmıyor. Üstelik son yıllarda bu olumsuz gidişat çok daha şiddetli hal aldı. Velhasıl Ünye’de hiçbir şey iyi gitmiyor. Bu meyanda 24 Haziran Milletvekili Seçimleri Ünye adına olumlu hiçbir sonuç doğurmadı. Korkarım 31 Mart Yerel Seçimleri de bu olumsuz gidişi tersine çeviremeyecek. Tek umut ve beklentim Ünyelilerin sağduyusu. Bu sağduyu; “Artık yeter” der de sahneye çıkarsa, işte ancak o zaman Ünye’de şahısların meseleleri değil şehrin meseleleri öncelik oluşturur. Temennim ve beklentim budur.”

 

Musa Özgür Kıroğlu, konuşmasının sonunda kendilerinden desteklerini esirgemeyen Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’e, soruşturma kapsamında görevinden uzaklaştırılan Ahmet Çamyar’a, yürütme kurulu üyelerine, kendilerine destek veren kurum ve kuruluşlara ve teşekkür etti. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Ünye’de, hiçbir, şey, iyi, gitmiyor”, dedi, ve, istifa, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı