Haber Detayı
13 Temmuz 2018 - Cuma 21:03 Bu haber 3432 kez okundu
 
Ünye HEM Ordu birincisi
İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal ve Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Erdoğan, HEM’in faaliyetlerine ilişkin açıklamada Ordu birincisi olduklarını söylediler.
EĞİTİM Haberi
Ünye HEM Ordu birincisi

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal ve Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Erdoğan, HEM’in 2017-2018 eğitim-öğretim yılı faaliyetlerine ilişkin yaptıkları açıklamada kurs ve kursiyer sayısı bakımından Ordu birincisi olduklarını söylediler.

Uysal, açılan kurslar ve kursiyer sayısıyla ilgili verdiği bilgide, “Ünye’nin neredeyse yüzde 40’ına hizmet götürmüşüz. Yani İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak neredeyse Ünye’nin yarısına hizmet götüren bir kurum konumunda yer aldığımızı ifade edebilirim.” dedi.

Okuma-yazma seferberliğinde hedeflenen sayının üstüne çıktıklarını vurgulayan Uysal, “Bizim bu sene özellikle bir proje çerçevesinde çalıştığımız okuma-yazma seferberliği çalışmamız var. Bu konuda bize ciddi anlamda katkı sağlayan Ünye Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin Güney’e çok teşekkür ediyorum.

Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Erdoğan, kurs ve kursiyer bakımından Ordu ilinde ilk sırada olduklarını ifade ederek, “2017-2018 eğitim öğretim yılında bin 191 kurs açtık. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün kuruluşundan bu yana bu bir rekordur.” dedi.

 

 

2017-2018 eğitim-öğretim yılında Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan bin 191 kursta 24 bin 621 kursiyer eğitim gördü.

Kursa faaliyetlerine ilişkin ortak bir basın toplantısı düzenleyen Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Tamer Uysal ve Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Erdoğan, başarılı bir eğitim yılını geride bıraktıklarını söylediler.

-“Bin 191 kursta, 24 bin 621 kişi eğitim gördü”-

Açılan kurslar ve kursiyer sayısıyla ilgili bilgiler veren Ünye Milli eğitim Müdürü Tamer Uysal, “2017-2018 eğitim ve öğretim yılında bin 191 kurs açtık. 24 bin 621 kursiyer bu kursumuzdan istifade etti. 25 bin 30 öğrencimizi baz aldığımızda, 24 bin 600 civarında halkımıza da halk eğitim merkezi bünyesinde hizmet götürdüğümüzü düşünürsek Ünye’nin neredeyse yüzde 40’ına hizmet götürmüşüz. Yani İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak neredeyse Ünye’nin yarısına hizmet götüren bir kurum konumunda yer aldığımızı ifade edebilirim.” dedi.

-“Okuma-yazma seferberliğinde yüzde 50 hedefinin üstüne çıktık”-

Okuma-yazma seferberliğinde hedeflenen sayının üstüne çıktıklarını vurgulayan Uysal, “Bizim bu sene özellikle bir proje çerçevesinde çalıştığımız okuma-yazma seferberliği çalışmamız var. Bu konuda bize ciddi anlamda katkı sağlayan Ünye Kaymakamımız Sayın Ümit Hüseyin Güney’e çok teşekkür ediyorum. Birinci etap dediğimiz haziran sonu itibariyle hedeflediğimiz yüzde 50 hedefinin neredeyse üzerine çıkmış bulunuyoruz. Eylül ayından itibaren de okuma-yazma seferberliğimizi kaldığımız yerden devam ettireceğiz. Dolayısıyla 7 bin 700 civarında olan okumaz-yazmazlarımızın sayısını düşürebildiğimiz kadar düşüreceğiz.” diye konuştu.

-“Okuma-yazma seferberliği devam edecek”-

Uysal, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında da okuma-yazma seferberliğinin devam edeceğini belirterek, “Okumaz-yazmaz vatandaşlarımızın isimlerinin yüzde 60’ını elde ettik. Geriye kalan yüzde 40’ını ise eylül ayından itibaren tespit edeceğiz. Tüm verilere baktığımızda okumaz-yazmazların neredeyse yüzde 40’ına da biz hizmet götürmüş bulunuyoruz. İnşallah eylül ayında da geriye kalan okumaz-yazmaz kardeşlerimizi en minimum seviyeye indireceğiz.” dedi.

-“Ünye Halk Eğitim, kurs ve kursiyer sayısında Ordu’da ilk sırada”-

Ünye Mürüvvet Vidinli Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Erdoğan, kurs ve kursiyer bakımından Ordu ilinde ilk sırada olduklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“2017-2018 eğitim öğretim yılında bin 191 kurs açtık. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünün kuruluşundan bu yana bu bir rekordur. Açılan kurslardan 297’si işbirliği kursları. Bunlar; cezaevi, ORMEK, İŞKUR gibi yerel protokoller kapsamında açılan kurslardır. Bu kurslara toplam 24 bin 621 kursiyerin kaydını yaptık. Bu kursiyerlerden 9 bin 332’si erkek, 15 bin 289’u bayandır. 11 bin 268 bayan, 7 bin 82 erkek kursiyer de kursta başarı göstererek belge almaya hak kazandılar. Kursların 932’si genel kurs, 259’u ise mesleki ve teknik kurs alanında açılmıştır. Bu kurslarımızda da 144 kadrolu öğretmen, 156 kadrosuz usta öğretici görev almıştır. Bu kurslar bazında ilde ilk sırada yer alıyoruz.”

-Destekleme ve yetiştirme kursları-

Erdoğan, destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin ise şu bilgileri verdi:

“Biz özellikle kurs yeri sıkıntısı çekiyorduk, Milli Eğitim Müdürümüze bunu ifade ettik müdürümüzde bize iki okul tahsis ederek akşam kurslarının orada yapılmasını sağladılar. Bu kurslardan 20 alanda ki kurslar çok tercih edildi. Halk Eğitim Müdürlüğü bünyemizde 2 bin 400 civarında açık ortaokul ve açık lise öğrencilerimiz var. Bunlardan da yaklaşık bini ortaokullarda, açık liselerde de 800 öğrenci aktif konumda. Hepsinin topladığımız da rakam bir hayli fazla oluyor. DYK kapsamında 3 Ekim 2017 ile 14 Ocak 2018 tarihleri arasında devam eden destekleme yetiştirme kurslarımız da birinci dönemde 180 öğrenciye üniversiteye hazırlık kursu verdik. 14 öğretmenimiz görev yaptı. 5 Mart 2018 tarihinde başlayıp 1 Haziran 2018 tarihinde sona eren bir dönemde ise 146 öğrencimizi üniversiteye hazırladık. Burada da 15 öğretmenimiz görev aldı. Ayrıca lisans ve ön lisans KPSS kurslarımız var. Bu kurslarımıza da 105 kişi katıldı ve kursumuz tamamlandı. Şu an yoğunlaştırılmış olarak iki grup halinde lisans ve ön lisans KPSS kursumuz devam etmektedir.” 

-“Halk eğitim kurslarına internetten kayıt mümkün”-

Halk Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği kurslara internet üzerinden kayıt imkanı olduğunu ifade eden Erdoğan, “Kursiyer kayıtlarımız da artık halk eğitime gelmeden internet üzerinden yapılabiliyor. Kurs kayıt adresimiz; www.unyehem.com. Başvuru formunda tüm kurs alanlarımız mevcut. İsteyen istediği alana başvurabilir.” diye konuştu.

-“Kurslarımızı daha da çeşitlendireceğiz”-

Yeni hedeflerinin kursları daha da çeşitlendirmek olduğunu belirten Mustafa Erdoğan,  “2017-2018 eğitim öğretim yılı yılsonu sergimizi de 9-10 Mayıs’ta malumunuz meydan da yaptık. Bize çok katkısı oldu. Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Öğrencilerimizin kitap ihtiyaçlarını ve her türlü kayıt işlemlerini biz yapıyoruz. Hiç okuma bilmeyen kişilere de birinci ve ikinci kademe seviye tespit sınavları yaparak belgelerini yıl boyu veriyoruz.  Önümüzde ki yıllarda inşallah kurslarımızı daha da çeşitlendireceğiz. Ayrıca Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği ve Türk Tasavvuf Müziği olmak üzere üç konser düzenledik. Bu konserlerimiz de ilgiyle izlenen konserlerimizdi. Bu çalışmalarımız önümüzde ki yıllarda da devam edecek.” dedi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ünye, HEM, Ordu, birincisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı