Haber Detayı
31 Temmuz 2019 - Çarşamba 10:30 Bu haber 881 kez okundu
 
Ünye Kent Konseyi Başkanını Seçti
Ünye Kent Konseyi’nin 5. Seçimli Olağan Genel Kurulunda Mimar Sevindik Diktepe Demir yapılan açık oylama sonucunda yeni Başkan seçildic
GÜNDEM Haberi
Ünye Kent Konseyi Başkanını Seçti

Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde gerçekleştirilen genel kurulda Divan üyeliğine Bekir Şimşek, Tamer Uysal ve Mustafa Aybastı seçilerek ile gündem maddeleri görüşüldü. Çoğunluğun sağlanmasının ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan genel kurulda ilk olarak Ünye Belediye Başkan Vekili Ahmet Şahin konuşma yaptı.Ünye Kent Konseyi’nin 5. Seçimli Olağan Genel Kurulunda Mimar Sevindik Diktepe Demir yapılan açık oylama sonucunda yeni başkan oldu.

-“Ünye Kent Konseyi örnek olmuştur”-

Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin genel kurulda yaptığı konuşmada, “2014 yılında belediye meclisimizin aldığı kararla Ünyemize kent konseyimiz kurulmuş ve Ünyemiz adına çok önemli katkılar sunmuştur. Ünye Kent Konseyi yerel yönetim olarak bizlerin kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortak akıl anlayışıyla hemşerilik ruhu çerçevesinde buluştuğu, kentin kalkınma önceliklerini, sorunlarını, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkelerinin temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerinin tespit ediliği ortak aklın ve uzlaşmanın esas olduğu bir demokratik yapı sergilemiş ve bu yapısı ile de örnek konseylerden biri olmuştur. Bu nedenle ben bu zamana kadar yönetimde görev yapan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yeni yönetime de başarılar diliyorum” dedi.

Ardından Ünye Kent Konseyi Başkanı Adnan Sobi faaliyet raporunu okudu.

 

Teşekkür ile konuşmasına başlayan Başkan Sobi, şunları söyledi; “Ünye Kent Konseyi olarak, 5 yıl önce kurulmamızı sağlayan ve bizlere kentimize hizmet etme şansı veren Ünye Belediyemize ve bu güne kadar yanımızda olan Ünye Belediye Başkanımıza öncelikle teşekkür etmek istiyorum. Kurucu başkanımız sayın İbrahim Cerrahoğlu, Prof. DR. Ayşe Hazinedar Yalın,  Musa Özgür Kıroğlu’na ve 5 yıl boyunca hiç karşılık beklemeden kentimiz için konsey bünyesinde hizmet eden yürütme kurulu üyelerimize, engelliler meclisimize, Kadın meclisimize, gençlik meclisimize huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum” dedi.

Kent Konseyimizin kuruluşundan bugüne kadar yaptığı çalışma ve katkılardan bahsetmek istiyorum. Yaptığımız çalışmalarımızı alfabetik sıraya göre ana başlık ve kısa açıklamalarla anlatmak istiyorum diyen Sobi şu başlıklar halinde yapılan çalışmaları anlattı;

* ÇEVRE Özellikle şehirsel yaşam kalitesi ve kentimizin insani hayat standartlarını artırma anlamında, kanalizasyon altyapısının bitirilmesi için Oski ile birlikte çalıştık, hava kirliliğinin en alt seviyelere indirilmesi, doğalgaz alt yapısının hızlandırılması için belediyemiz ve Büyükşehir Belediyesi ile iletişimimizi sürekli aktif kıldık. Kentimizin En önemli sorunlarından biri olan çöp sahasının rehabilite edilmesi ve sahanın yaşam alanına dönüştürülmesi için her plâtformda gündeme getirerek ve çözüm önerisi sunarak bu noktaya gelmesine destek olduk. Sadece kentimizin değil bölgenin sembolü olan Çamlığımızla ilgili yanlış uygulamanın önlenmesinde çok ciddi mücadeleler verdik.

 

* DOĞA Şehrimizin doğal konumu ve yapısı itibariyle maden sahalarının çokluğu nedeniyle, planlı ve korumacı bir maden çalışması yapılması için çevre komisyonumuz tarafından hazırladığımız çevre raporunu Valiliğimize, Büyükşehir Belediyesine, Kaymakamlığımıza sunarak risklerin en aza indirilmesi çalışmalarını sürekli takip ettik. Terme, Akçay bölgesine yapılacak olan kömürle çalışacak Termik santralin yapılmaması için tüm etkinlere ve toplantılara katılarak önlenmesine katkı sunduk.

* EĞİTİM Dünya Çocuk Koruma Kongresinin şehrimize kazandırılmasında çok büyük emeği olan prof. Dr. Sayın Ayşe Hazinedar Yalın hanıma tekrar teşekkür etmek istiyorum. Kent konseylerinin kuruluş amaçlarının en başında gelen eğitime katkı çalışmalarımızı her eğitim yılı başında kaymakamlığımız, belediye, milli eğitim, Ünye’nin Dünkü Çocukları derneği, Kadın Meclisimiz, Çocuk Meclisimiz ve Yürütme Kurulu Üyelerimizle birlikte, Pelitliyatak, Erenyurt, Fatih Meydan okullarımızda kutlayarak, hediyeler, etkinlikler, tiyatro ve çocuk oyunları ile heyecanlarına ve hedeflerine katkılar sunduk. Fakültemiz ile iletişimde olarak, kentimize gelen öğrencilerimizin kentsel sorunlarına çözüm köprüsü olduk. Kent Konseyi Akademisini kurarak halk eğitim kursları için eğitim sınıflarımızda yaklaşık 10 kurs ve 150 öğrenciye eğitim imkânı sağladık.

 

* ENGELLİLERİMİZ Konseyimiz kurulduğunda ilk meclis başkanlığı olarak Engelliler Meclisini kurduk ve Nihat Yerlikaya başkanımızla kentimizin özeli olan engelli kardeşlerimizin insani ve kentsel yaşam haklarını en üst seviyelere çıkarmak için sürekli iletişim halinde olarak kentin yaşanılabilirliğine engellilerimizin katılımını sağladık. Şuan Nihat başkanımızın hazırladığı ve Avrupa destekli dünya projesini başından sonuna kadar destekleyerek sonuca ulaşmasına katkı sunduk ve takibine devam ediyoruz. Engellilerimizin tüm çalışmalarında her zaman yanlarında olarak destek olduk.

*SANAT Bir kentin yaşam kalitesi içerisinde yaşayan sanatçı sayısının çokluğu ve sanata verilen değerden belli olur. Kentimizin en önemli eksikliklerinden olan KÜLTÜR Merkezinin eksikliğini her ortamda ve fırsatta dile getirerek gündemde kalmasını sağladık. Aynı zamanda da dünyada örnek teşkil eden kentin kendi atıklarından sanatsal çalışma yapan sanatçımızın her zaman yanında olarak sergiler ve eğitici kurslar açmasına destek olduk. Benzeri tüm sanatsal çalışmaların takipçisi destekçisi olmaya da devam edeceğiz.

*SANAYİİ ve TİCARET Kentimizin daha mutlu, verimli ve üreten bir Kent olması için Organize Sanayinin kentimize kazandırılması amacıyla yapılan tüm girişimlere destek olduk ve katkı sunduk.

*TRAFİK VE ULAŞIM Kentimizin yaşam kalitesini arttıracak en önemli başlıklardan olan trafik ve ulaşım noktasında, öncelikle şehir merkezimizdeki otopark sorunun çözümü, kültür kavşağı önerimiz, alternatif yollar, Çevre yolundan kentimize girişin kolaylaştırılması çalışmamız, Hastaneye ulaşımın daha güvenilir ve insani hale getirilmesi önerimiz, hazırladığımız pat pat Raporu ile genel trafiğin ve insan hayatının korunması raporumuz. Kentimizin ulaşım ve gelişimi noktasında hayati öneme sahip Ünye-Akkuş-Niksar Yolumuzun iyileştirilmesi için yapılan tüm çalışmaların yanında olduk.

* TURİZM Özellikle Turizm kenti kimliğine sahip olan şehrimizin, sürdürülebilir bir yönetim anlayışı ile TURİZM alt yapısının oluşması için mücadele ettik. Kültür Yolu, Ünye Kalesi restorasyon projesi, Turizm Adası projesi gibi vitrinsel ve tarihi dokumuzun korunmasına ve iyileştirilmesine yönelik tüm projeleri hem destekledik hem de ortak olarak çalışmalara eşlik ettik. Bunun yanında, Kızılkaya Saklı Kiliselerinin, Asut-Havzıkara Tarihi ahşap köprüsünün ve Başköy deki kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerden olan körükçü atölyesini ve ambarın tescillenmesini sağladık. Plajlarımızla ilgili hazırladığımız rapor ile daha güvenilir bir yaz sezonu geçirilmesine ciddi katkılar sunduk. Son olarak ve Ünye’mizin hayali olan Kamp-Karavan turizminin bölgede noktalanmasını sağlayacak olan etkinliğimize 70’in üzerinde karavan ve onlarca kampçıların katıldığı 4 günlük Çınarsuyu etkinliğini gerçekleştirdik” dedi.

 

Genel kurulda bazı maddeler de görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildi.

Genel kurulda Kent Konseyi Başkanlığına aday olan Mimar Sevindik Diktepe Demir bir konuşma yaptı. Yaptığı konuşmada ilk olarak kendini tanıtan Demir, şunları söyledi; “Ben 1968 Ünye doğumluyum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Ünye’de tamamladım. Üniversite eğitimlerimi Ankara’da ve mimarlık eğitimimi Gürcistan Teknik Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra eğitimimden kalan bütün sürecimi Ünye’de yaşayarak geçirdim. Ünye’yi seviyorum. Ünye’de doğmaktan ve Ünye’de yaşamaktan gayet mutlu ve gururluyum. Bu da Kent Konseyi Başkanlığına adaylığımda etkin oldu. Daha öncede Kent Konseyi Kadın Meclisi’nde iki dönem başkanlık görevini yürüttüm. Bu çalışmalar esnasında değerli dostluklarımız, güzel projelerimiz gerçekleşti. Ben bütün yürütme kurulu arkadaşlarıma da buradan teşekkür ediyorum” dedi.

-“Gönüllülük esasını önde tutarak aday oldum”-

Demir, neden aday olduğuna ve amaçlarına ilişkin ise şu ifadeleri kullandı; “Kent Konseyi’ndeki en önemli değerlerden bir tanesi ortak katılım, uzlaşma, yönetişim ve gönüllük esasıdır.  Kent Konseyi’nin en önemli çalışma prensiplerinden bir tanesi gönüllülük esasıyla çalışmaktır. Benim de aday olmamdaki etkenlerden biri olarak bu gönüllük esasını önde tutarak Ünye Kent Konseyi Başkanlığına aday oldum. Bizim amacımız kentimiz için güzel şeyler yapmak, projeleri değerlendirmek, ortak aklın ve fikirlerin paylaşılarak kurumlar arasında bir aracılık yapıp bunları uygulayabilmek konusunda yardımcı olmaktır. Burada herkes Ünyeli ve Ünye Kent Konseyi’nin mensubudur. Hiçbirimizin hiçbirimizden farkı yok. Sadece biz bir temsil makamı olarak burada görev almaktayız” dedi.

Demir, sözlerini şöyle noktaladı; “Ben çalışma sürecinde görev yaptığım değerli başkanlarım öncelikle Prof. Dr. Sayın Ayşe Yalın, sonrasında Sayın Musa Özgür Kıroğlu ve Adnan Sobi ile yürütme kurulu ve kadın meclisi ile büyük bir aile olarak güzel çalışmalarda bulunduk.  Dilerim bundan sonraki çalışmalarımızda bu şekilde güzel, başarılı ve birbirimizi için kayda değer çalışmalar olacaktır” dedi.

 

Gündem maddelerinde yer alan dilek temennilerin ardından seçime geçildi.

Demir’in listesi üyeler tarafından kabul edilerek yönetime seçildi. Sevindik Diktepe Demir’in listesi şu isimlerden oluştu; Halit Tokaç, Hüseyin Dikici, Mehmet Çolakoğlu, Muhittin Ocak, Mustafa Aybastı, Nazlı Tavlı, Neşe Tiyaloğlu, Osman Sarıkahraman, Remzi Taş, Serap Ersöz, Şevki Yiğit, Turgay Hancı ve Züleyha Yılmaz.

Program sonunda Ünye Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin tarafından Ünye Kent Konseyi eski Başkanı Adnan Sobi’ye yaptığı çalışmalar dolayı plaket takdimi yapıldı.

Ünye Kent Konseyi’nin 5. Seçimli Olağan Genel Kuruluna Ünye Belediye Başkan Yardımcıları Ahmet Şahin ile Ali Kemal Mehel, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, STK başkanları ve yöneticiler katıldı.

Kaynak: (Ünye Net) - Ünye Net Haber Editör:
Etiketler: Ünye, Kent, Konseyi, Başkanını, Seçti,
Yorumlar
Haber Yazılımı