Haber Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 09:25 Bu haber 583 kez okundu
 
Ünye, ‘kum’uyla turizm istiyor
Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Ünye kumu ile ilgili sağlık turizmini ısıtma, kum havuzu gibi farklı şekilde kapalı mekânlara taşıyarak 12 aya yayabiliriz diye düşünüyorum” dedi.
GÜNDEM Haberi
Ünye, ‘kum’uyla turizm istiyor

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, ilçedeki bazı yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Üniversite ile ilgili yerleşke alanının Ordu Üniversitesi’ne kabulünün gerekli olduğunu ve Tarım ve Orman Bakanlığına düzenli bir aidat yatırılması gerektiğini belirten Başkan Tavlı, “Üniversitemiz yerleşke kabulünü yaptı ve dernek üzerinden Tarım ve Orman Bakanlığına aidat yatırılmış oldu. Genel Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş’u ziyaretimizde kendisi Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Sayın Naci Ağbal’ı aradı ve istişare ettiler. Oradan gelen ifade şu; biz Ünye olarak bir fakülte binasını taahhüt ettik. Aynı zamanda borsa ve oda başkanımız bir fakülte ve ya da meslek okulu binası desteği olacağını söylemişlerdi. Sayın Naci Ağbal’a bunları anlattığımızda kendileri de üniversite olarak protokol yapılarak binaların yapılmasının ardından kalan tüm hizmetlerin kendileri tarafından yapılacağı şeklinde bir ifadesi oldu. Böylece Ankara’ya giderek işleri takip etmenini önemi bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Milletvekillerimizde aynı şekilde bizlere Ankara’da eşlik ediyor ve aynı şekilde bizlerle mücadele ediyor” diye konuştu.

Ünye kumu ile ilgili yeni hizmet alternatifleri geliştirilmeli

Ünye’nin sağlık turizmi yönünden şifalı kumları gibi çok önemli bir değeri olduğunu kaydeden Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Yerel yönetim olarak turizmin gelişmesi ile ilgili destinasyonların hayata geçirilmesinde ciddi mücadele ediyoruz. Ancak özel sektöre de görevler düşüyor. Tesis noktasında özel sektörde üzerine düşeni yapmalı. Bizim bu noktada yerel yönetim olarak üzerimize düşen bir şey olursa yapmaya hazır olduğumuzu belirtmek istiyorum. Ünye kumu ile ilgili sağlık turizmini ısıtma, kum havuzu gibi farklı şekilde kapalı mekânlara taşıyarak 12 aya yayabiliriz diye düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Teleferik projesinde fizibilite yapılması lazım

Ünye’de öncelikle bir teleferik projesine ihtiyaç var mı, varsa hangi noktaya yapılması lazım gibi birçok konunun hassasiyetle incelenmesi gerektiğini belirten Başkan Tavlı, “DOKA’nın doğru projelerde ciddi desteği var. Teleferik konusunda farklı görüşler var. Tüm bu fikirler için teknik bir fizibilite çalışması lazım. Doğru bilgi olmadan olmaz. Biz işi anlayanlardan tecrübe etmemiz lazım. Bu konuda nasıl olması gerektiği ile ilgili DOKA’dan biz fizibilite çalışması noktasında faydalanıp ona göre değerlendireceğiz” şeklinde konuştu.

Ünye Kalesi Restorasyonu 2020 yılında devam edecek

Ünye Kalesinde 4 etaptan oluşan bir restorasyon çalışması olduğunu kaydeden Başkan Tavlı, ilk 2 etabın tamamlandığını 3’üncü etap çalışmalarının da önümüzdeki yıl devam edeceğini söyledi. Tavlı, şöyle konuştu: “Kale ile ilgili Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Ersoy’u ziyaret ettik. 3 ve 4’üncü etap çalışması için destek istedik. İlgili Genel Müdürlerimizle istişare ederek 3’üncü etap ile ilgili çalışmaların Şubat 2020’de ayında yapılarak ihaleye hazır hale getirileceğini ifade ettiler. Ayrıca Ordu Valimiz Sayın Seddar Yavuz’a teşekkür ediyoruz. Dehlizlerin temizlenmesi ile ilgili bir çare aradık. Sayın; valimizin kale ziyaretinde derdimizi anlattık. Kendisi de; ‘Kültür payından Ordu Valiliği olarak 1 milyon destek verelim kalan miktarı da siz tamamlayarak dehlizleri açın’ dedi. 27 Aralıkta temizlikle ilgili ihale yapılacak.”

Kaynak: (Olay) - Ordu Olay Editör:
Etiketler: Ünye,, ‘kum’uyla, turizm, istiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı