Haber Detayı
18 Temmuz 2018 - Çarşamba 09:35 Bu haber 7005 kez okundu
 
Ünye METİP alanında yeni düzenleme
“Mevsimlik Tarım İşçileri Projesi” (METİP) kapsamında Ünye Sahilköy Mahallesi’nde bulunan eski havaalanı pisti yanında kurulan tesiste bakım çalışmaları yapıldı.
YAŞAM Haberi
Ünye METİP alanında yeni düzenleme

Çalışmaları yerinde inceleyen Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, devletin mevsimlik işçiler için her türlü yardıma hazır olduğunu söyledi.

 

Fındık hasadına sayılı günler kala her yıl olduğu gibi bu yılda mevsimlik gezici tarım işçileri Ünye’ye giriş yapmaya başladı.

İşçilerin daha yaşanabilir bir alanda ikamet etmelerini sağlamak için kurulan barınma alanında Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, incelemelerde bulundu.

-“Güvenliğin üst düzeyde sağlandığı bir ortam oluşturmaya çalıştık”-

Mevsimlik işçilerin ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanması için gayret ettiklerini ifade eden Kaymakam Güney, “Güvenliğin üst düzeyde sağlandığı bir ortam oluşturmaya çalıştık. Burada çalışmaya gelen işçilerimizin ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılandığı, çocukların, çocuk işçi olarak çalıştırılmadığı aksine sağlık, eğitim, sosyopsikolojik gelişimlerine katkı sağlayacak faaliyetleri el birliği ile sağlamaya çalışacağız. Bu konuyla ilgili hangi kurumun ne tür faaliyet yürüteceği Başbakanlık genelgesiyle düzenlenmiştir.” dedi.

-“METİP projemiz takdirle karşılandı”-

Geçen yıl yapılan çalışmaların takdirle karşılandığını belirten Güney, “Farklı METİP projelerinin yürütüldüğü platformlarda, Ünye’de yapılan güzel çalışmalar için şahsıma yöneltilen teşekkürleri sizlere tevdi etmek istiyorum. Geçen yılki çalışmalarımız, METİP projesinin paydaşı olan Dünya Çalışma Örgütü ve ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından takdirle karşılanmıştır. Bende bu çalışmalardan dolayı sizlere teşekkür eder ve bu yıl da bu zor görevi içtenlikle yürüterek bu süreci en güzel şekilde tamamlayacağız.” diye konuştu.

“Barınma yerleri hazır”

Mevsimlik işçiler için tüm hazırlıkların tamamlandığını ifade eden Kaymakam Güney, “Çalışmalar kapsamında, işçilerin barınabilecekleri çadır alanları temizlenmiş, muhafaza altına alınmış, risksiz bir bölgedir oluşturulmuştur ve artık çadır kurulacak seviyeye gelmiştir. Elektrik ve su bağlantıları yapılmış, kanalizasyon ve su giderleri ile ilgili çalışmalar yapılmış, alanın temizliği yapılmış ve güvenliği sağlamak için girişte nizamiye ve güvenlik kapıları oluşturulmuştur. Çocuklarımızın eğitimleri için Milli Eğitim, Müftülüğümüz ve Halk Eğitim marifetiyle sınıflarımız oluşturulmuş ve ilave sınıflar bu hafta içinde yapılacaktır.” dedi.

-Gürcistan vatandaşları için YUMI-Net programı-

Gürcistan’dan gelen işçiler için kayıt zorunluluğu olduğunu belirten Güney, işçilerin Kaymakamlığa müracaat etmeleri gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Bu sene fındık miktarı geçen seneki miktarda değil ancak bu durum gelecek işçi sayısını çok fazla etkilemeyecektir. Gelişlerin önceki yıllardaki miktar kadar olmasını bekliyoruz. Mevsim koşulları nedeniyle hasadın 1 ya da 2 hafta öncesinde gerçekleşeceğinden dolayı işçilerin yavaş yavaş geldiğini görüyoruz. İlçemize mevsimlik tarım işçisi olarak gelen kesimi ve barındıkları yerlere göre birkaç kategoriye ayırmak durumunda kalıyoruz. Gürcistan vatandaşlarının ilçemize tarım işçisi olarak gelişleri oluyor. Onlarla ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen YUMI-Net adında bir program var. Geçen yıldan itibaren faaliyete başladı, Hükümet Konağının girişinde de onlarla ilgili ilanlar ve duyurular yapıldı. YUMI-Net, mevzuata uygun şekilde ülkemize giriş yapan ve ilçemize de tarım işçisi olarak gelmiş olan Gürcistan uyruklu vatandaşlar Kaymakamlığa gelip bu isteklerini beyan edip kayıtlarını yaptıracaklardır. Vatandaşlarımızın tarlalarında çalıştırdıkları Gürcistan uyruklu işçilerin bu sisteme kayıtlı olduğuna dikkat etmesini özellikle istirham ediyoruz.”

-Hayati tehlike oluşturacak alanlara barınmaya müsaade yok-

Kaymakam Güney, işçiler için hayati tehlike oluşturacak alanlarda barınma müsaadesi verilmeyeceğini ifade ederek, “Bizim kontrol ettiğimiz alanlar dışında barınmalara müsaade edilmeyecektir. Sel riski olan dere yataklarında barınmamalarını, yani hayati tehlike oluşturacak onların güvenliklerini ne şekilde olursa olsun tehdit edecek, heyelan bölgesi olur, özel mülkiyete kişinin rahatsızlık verecek yerlere olsun bu şekilde sıkıntılı yerlere barınmamalarına özen göstereceğiz. Bizler tek, tek kim nerededir belki bilmeyiz ama ilçemizde kim nereye gelmiş genel olarak bunları takip edeceğiz.” diye konuştu.

-İstiap haddini aşan sürücülere ceza-

Mevsimlik işçi nakillerinde istiap haddinin aşılmamasını isteyen Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, aşanların cezalandırılacağını belirterek şunları söyledi:

“En önemli hususumuz biride hem mevsimlik tarım işçilerinin, hem de hasat döneminde yoğunlaşan trafik içerişinde bahçelere gidiş gelişlerde istiap haddini aşacak şekilde, minibüslere doluşarak elim kazalara sebebiyet verecek şekilde nakillere, ulaşıma kesinlikle müsaade etmeyeceğiz. Yani vasıta minibüstür, otobüstür, otomobildir ama bir minibüs 15 kişi alacakken içerisine 45 kişi balık istifi doldurulup, bir şarampolden yuvarlanarak 10 kişinin, 20 kişinin öldüğü hadiseler ilçemizde yaşansın istemiyoruz. Mesafe kısadır, işte tarım işçisidir gibi algılarla masraflardan kısmak adına gerek çalıştıranlar, gerekse çalışanlar bu şekilde davranışlara yönelebiliyorlar. Bizler bölge trafik, ilçe merkezde trafiğimiz, gerek jandarma trafiğimiz bu konularda hassasiyetle olayın üzerinde duracaklar.”

-Patpatlarla müsaade yok-

Yolcu taşıma müsaadesi olmayan araçlarla yolcu taşınmasına kesinlikle müsaade edilmeyeceğinin altını çizen Kaymakam Güney, şöyle konuştu:

“Yolcu taşımasına müsait olmayan pikap, kamyonet, kamyon gibi yük taşımak için ruhsatlandırılmış olan vasıtalarla insanların doldurularak taşınmasına müsaade etmeyeceğiz. Mal bulunur, para bulunur ama bulunmayan ve geri getirilemeyen tek şey candır. Biz üzerimize düşeni devlet olarak yerine getireceğiz ve bu konuda duyarsız davranmayacağız. Her yıl onlarca cana mal olan patpatlar aslında bir ulaşım vasıtası olmayan sadece fındık tarlalarında çapa amaçlı kullanılması gereken araçlardır. Gördüğüm her yerde ben bir vatandaş olarak emniyeti, jandarmayı haberdar ediyor ve ihbarda bulunuyorum. Köy ziyaretlerinde de bu konuda vatandaşın bende müsamaha beklememesini istiyorum. Ordu ilinde ölümlü trafik kazalarında hayatını kaybedenlerin yarısı patpat kazalarında ölüyor. Patpatlarla bu şekilde riskli bir taşıma durumunu kabul etmiyorum ve arkadaşlarımıza cezai müeyyide olarak bu konuda ne gerekiyorsa uygulamalarını söylüyoruz.”

"Devletimiz her türlü yardıma hazır"

Mevsimlik işçiler için her türlü yardıma hazır olduklarını ifade eden Kaymakam Güney, “Ülkemizin çeşitli yerlerine ailecek mevsimlik işçi olarak gidenler var ve oralarda farklı farklı ürünlerin hasadını yapıyorlar. Anne ve babalar belki iradeleriyle bu işi yapıyorlar ancak anne ve babalarıyla bu işlere giden öğrencilerin içlerinde çok zeki, kabiliyetli, gelecek için faydalı olacak çocuklarımız yanında okuma yazma bilmeyen, aşısını hiç yaptırmamış, ekonomik olarak çok yoksun insanlar da var. Devletimiz özellikle son yıllarda bu durumu kendi sorunu olarak görüyor ve vatandaşlarımıza her türlü imkânı seferber ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Ünye’ye gelen mevsimlik tarım işçilerinin konaklaması için METİP projesi kapsamında Sahilköy Mahallesi’nde kurulan alan için Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney’e toplantı ve inceleme gezisinde İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, İlçe Jandarma Komutanı Esat Can Öztürk, Müftü Vedat Başsan ve daire amirleri eşlik etti.

Kaymakam Güney ve beraberindeki heyet inceleme gezisinin ardından, Kaymakamlık toplantı salonunda bir araya gelerek sağlık, eğitim, güvenlik ve ulaşım konusunda alınacak tedbirleri görüştü.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ünye, METİP, alanında, yeni, düzenleme,
Yorumlar
Haber Yazılımı