Haber Detayı
31 Mayıs 2018 - Perşembe 08:45 Bu haber 2847 kez okundu
 
“Ünye-Niksar Yolu Başbakan’a iletilecek”
Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, 31 Mayıs 2018 Perşembe günü Ünye’de iftar programına katılacak olan Başbakan Binali Yıldırım’a, Ünye Niksar Yolu’nun yatırım programına alınmasıyla ilgili taleplerini ileteceklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi
“Ünye-Niksar Yolu Başbakan’a iletilecek”

Başkan Çamyar, 20 yıllık vizyon planlarında öncelikli hedefin İç Anadolu Bağlantı yolu ve OSB olduğunu vurgulayarak, “Bağlantı yolu olmadan, liman sözü havada kalıyor.” dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye Kent Konseyi’nin iftar programında yaptığı açıklamada, Ünye Niksar Yolu ve Ünye Limanı’nın son durumunu değerlendirdi.

Ünye’nin son yıllarda tanıtım noktasında atağa geçtiğini, reklam filmi ve turizm faaliyetleriyle dikkat çektiğini ifade eden Başkan Çamyar, turizmde önemli olan bir hususunda ulaşılabilirlik olduğunu belirterek, 31 Mayıs 2018 Perşembe günü iftar programına katılmak üzere Ünye’ye gelecek olan Başbakan Binali Yıldırım’a Ünye- Akkuş-Niksar yolunun yatırım programına alınması talebini ileteceklerini  söyledi.

-“1 numaralı gündem maddesi”-

Ünye-Niksar Yolunun öncelikli gündem maddeleri olduğunu vurgulayan Başkan Ahmet Çamyar, “Kısa bir süre önce yayına giren Ünye Tanıtım Filmine eşgüdümlü olarak Tokat’ta Tanıtım Günleri yaptık. Peşinden bunu devam ettirip, Amasya ve Sivas’ı da içerisine katmayı planlıyoruz. Tabi ki bunda en önemli etken ulaşım. Vatandaşlarımız turizm faaliyetleri yürütülen her yere kolayca ulaşmak istiyor. Tokat’ta biz bu Tanıtım Günlerini yaparken başta Tokat Valimiz ve Belediye Başkanımız olmak üzere görüştüğümüzde öncelikle yolu konuştuk. Perşembe günü akşamının da bir numaralı gündem maddesi ve Başbakanımıza ileteceğimiz konuşların başında İç Anadolu Bağlantı yolu olacak. Bölünmüş yol projesi bitti. Bunun bir an önce yatırım programına alınıp, ihalesinin yapılması gerekiyor.” dedi.

-“Bağlantı yolu olmadan, liman sözü havada kalıyor”-

Çamyar, Ünye’nin konteynır liman konumuna gelebilmesi için ürün ticaretinin olması gerektiğini, bununda İç Anadolu bağlantı yolu ve OSB’den geçtiğini belirtti.

-“Konteynır liman ifadesinin içini doldurmamız lazım”-

Ünye’nin yapılacak vizyon projelerinin bir çoğunun İç Anadolu bağlantı yoluna bağlı olduğuna vurgu yapan Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, konteynır limanı ifadesinin içinin doldurulması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“İç Anadolu bağlantı yolunun biz bugün ihalesini yaptığımızda bitme süresi 10 yıldır. 2.5 katrilyonluk projedir. Projede 7 tünel 22 viyadük var. Bu bir vizyon projedir. O projenin bitirilişi ile beraber Sivas’ın, Kayseri’nin hatta Organize Sanayisinde üretilen ürünlerin başta Sivas Demir Çelik’in ürünlerinin uluslararası pazarlara inmesiyle alakalı liman projesini almamız lazım. Biz liman liman diyoruz ama şuan itibari ile liman sözü havada kalıyor. Biz Ulaştırma Bakanlığımız ile yapmış olduğumuz görüşmelerde Karadeniz’e şuan da iki noktaya liman yapılıyor; Rize ve Zonguldak’a, İki de aktif liman olarak Samsun ve Trabzon limanı var. Bunlar kapasitelerin altında çalışıyor. Dolayısıyla yeni ürün getirmediğin sürece konteynır liman ifadesinin içini doldurmamız lazım. Bu da İç Anadolu Bağlantı yolu ve OSB’mizi faaliyete geçirdiğimiz zaman olacak. Vizyonlarımızdan bazıları da Küçük Sanayi Sitesi’ni kaldırmak, stadı yıkmak ve Millet Parkları haline getirmek. Bunlar 15-20 yıllık planlamaların ürünleri.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: “Ünye-Niksar, Yolu, Başbakan’a, iletilecek”,
Yorumlar
Haber Yazılımı