Haber Detayı
27 Eylül 2021 - Pazartesi 23:07 Bu haber 141 kez okundu
 
Ünye, Şehit Ve Gazilerine Minnettarlığını Gösterdi
19 Eylül Gaziler Günü Ünye’de bir dizi programla anıldı.
GÜNDEM Haberi
Ünye, Şehit Ve Gazilerine Minnettarlığını Gösterdi

 

 

Gaziler günü nedeni ile Cumhuriyet meydanında tören düzenlenirken, daha sonra gazi ziyareti, gazi kabristanlığında dua ve şehit aileleri ve gaziler onuruna yemek programı gerçekleştirildi.

 

 

 

Program ilk olarak Ünye Cumhuriyet meydanında çelenk sunma programı ile başladı. Programa Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Garnizon Komutanı Bünyamin Dönmez, Cumhuriyet Başsavcısı Mesut Pektaş, Muharip Gaziler Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arif Takıcı, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, daire amirleri, gaziler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

 

Programda çelenk sunumları gerçekleştirilirken, ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşına geçildi. Daha sonra ise Muharip Gaziler Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arif Takıcı günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Daha sonra gaziler günü dolayısıyla şiirler okundu.

 

 

 

Gün içerisinde Gaziler günü programı gazi ziyaretleri ile devam etti.

 

 

 

Ziyaret programları kapsamında protokol ilk olarak Kıbrıs Gazilerinden Abdullah Odabaşını evinde ziyaret etti.

 

 

 

Daha sonra ise İstiklal Savaşı gazilerinden Topçuoğlu Ahmet Argan kabri başında ziyaret edilerek dualar okundu.

 

 

 

Saat 12:00’de ise Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı tarafından Atatürk Parkı Sosyal Tesislerinde Şehit aileleri ile Gazilerimiz ve aileleri onuruna yemek verildi.

 

 

 

Başkan Tavlı, “Vatan Sevgisi Türk Milletinin En Önemli Simgesidir”

 

 

 

Burada bir konuşma yapan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Bu topraklar ezelden bu yana iç ve dış mihrakların her zaman hedefi olmuş, aziz milletimiz kutsal saydığı vatanını her daim korumak için her platformda canla başla mücadele etmiştir. Milletimizin vatan sevgisi dünyada eşi benzeri olmayan bir sevdadır. Dünyada hiçbir millet yoktur ki vatanı ve mukaddes değerleri uğruna şehit olmayı bir ödül olarak görsün. İşte bizi biz yapan, bu vatanın ve dünyadaki bütün mazlumların arkasında duran birliğimiz, beraberliğimiz ve gücümüzdür. Bu milletin kahraman evlatları, kâh dünyanın öbür ucunda Kore’de, kâh Balkanlarda, kâh Afganistan’da, kâh Suriye’de, kısacası dünyanın birçok yerinde insanlık için barışı tesis etmenini garantisidir. Yine bu aziz millet Kurtuluş savaşında Çanakkale’de yedi düvele söz konusu vatan olunca nasıl imkânsız denilebilecek bir zaferi kazanabileceğini ispat etmiştir. Çanakkale topun tüfeğin değil, maneviyatın bir zaferidir. Orada galip gelen iman gücü ve vatan sevgisidir. O gün atalarımız nasıl bir mücadele verdiyse, bugün de söz konusu vatan olunca onların nesli olan bizler aynı mücadele ruhu ile her zaman hazırız. Bunun son örneğini 15 Temmuz hain darbe girişiminde yaşadık ve gördük. Aziz milletimiz topyekûn meydanlara inerek vatan müdafaasının dünyada eşi benzeri olmayan bir örneği sergilemiştir. Bu topraklar aziz şehitlerimizin ve şehit olmayı göze alarak gazi olan siz değerli büyüklerimizin ve kardeşlerimizin bizlere ve gelecek nesillere mirasıdır. Bu vesile ile tüm şehitlerimizi ve ahirete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize uzun ömürler diliyorum” dedi.

 

 

 

Kaymakam Işık, “Şanlı Tarihimiz Kahramanlıklarla Doludur”

 

 

 

Şanlı tarihimizin kahramanlık mücadeleleri ile dolu olduğunu belirten Ünye Kaymakam Ayhan Işık yaptığı konuşmada, “Gurur ve övünç kaynağımız olan gazilerimizin hatırasını canlı tutmak, bugünkü ve gelecek nesillerin hafızalarında yer almasını sağlamak gayesi ile Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e Mareşal rütbesi ve Gazilik unvanının verildiği 19 Eylül günü, “Gaziler Günü” olarak kabul ve ilan edilmiş olup, bu müstesna günün 100’ncü yıl dönümünü şükran, minnet ve saygı ile idrak ediyoruz. Vatanını ve bağımsızlığını her şeyden üstün tutan aziz milletimizin şanlı tarihi bu uğurda kahramanca verilen mücadelelerle doludur. Türk Milleti, var olduğu günden bu yana, ülkesine, milli ve manevi değerlerine, birlik ve beraberliğine yönelen tehditlere karşı yediden yetmişe canı pahasına mücadele etmiştir. Uğruna büyük bedeller ödenerek kazanılan bu vatan, bizlere şehit ve gazilerimizin kutsal emanetidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, onların paha biçilmez fedakârlıkları sayesinde daha güçlü bir şekilde yoluna devam etmektedir. Bugün millet olarak birlik ve beraberlik içinde bağımsız ve hür yaşıyorsak aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzun bilinci ile büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize uzun ömürler diliyorum” dedi.

 

 

 

Program daha sonra şehit yakınları ve gazilerimiz ile hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ünye,, Şehit, Ve, Gazilerine, Minnettarlığını, Gösterdi,
Yorumlar
Haber Yazılımı G-CTZQWJWG0X