Haber Detayı
31 Aralık 2018 - Pazartesi 20:41 Bu haber 2126 kez okundu
 
Ünye Üniversitesi’nin temeli atılacak
Ünye’de yılan hikâyesine dönen fakülte yerinin Orman Bakanlığı’ndan kati tahsisi gerçekleştirilerek mutlu sona ulaşıldı.
GÜNDEM Haberi
Ünye Üniversitesi’nin temeli atılacak

Ünye Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Reşit Erol, Sahilköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan havaalanı arazisinin üniversiteye kati tahsisinin yapıldığını müjdeledi.

Kati tahsis için paranın 2018 yılı içerisinde ödenmesi şartı olduğunu hatırlatan Erol, ağustos ayına kadar yatması gereken paranın yatırılamaması nedeniyle tahsisin iptal edildiğini, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın girişimleriyle

bitmiş olan sürecin tekrar başlatılarak önünün açıldığını belirterek, “Uğraş neticesinde o iptal kararını durdurdular. Bizde burada gerekli hazırlığı yapmıştık. Gerekli olan 467 bin 400 lira parayı Ünyelilerden toplayarak, Orman Genel Müdürlüğü hesabına yatırdık ve rahat bir nefes aldık.” dedi.

Kati tahsisi yapılan arazide 2019 yazında inşaat çalışmalarını başlatacaklarını ifade eden Erol, “2023 yılına kadar birkaç fakülte binasını orada inşa etmiş olacağız.  İnşallah bu şekilde 8-10 yıl sonrası için Ünye Üniversitesi’nin temelini de burada atmış olacağız. Ben buna inanıyorum, bu kaçınılmaz. Ünye’mize hayırlı olsun.”diye konuştu.

Erol, yerin resmen Ordu Üniversitesi Ünye kampus alanı olarak kesin tahsisinin yapıldığını, 5 yıl içinde kampus alanına uygun yapılanmanın mutlaka yapılması gerektiğini vurguladı.

Ünye’de uzun yıllar yer arayışı içinde olan, bir dönem Yazkonağı Mahallesi’nde üniversiteye hibe edilen araziye yapımı için gün sayan, son olarak da Türk Hava Kurumu’na ait havaalanının geçici tahsis edilmesiyle sonuca ulaşılan fakülte yerleşkesinde son ve en önemli adım atılmasıyla yerin kati tahsisi gerçekleştirildi.

Ünye Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Reşit Erol, Sahilköy Mahallesi sınırları içerisinde bulunan havaalanı arazisinin üniversiteye kati tahsisinin yapıldığını müjdeledi.

-“2019 yazında inşaat başlatılacak”-

Reşit Erol, gazetemize özel yaptığı açıklamada, kati tahsisi yapılan arazide 2019 yazında inşaat çalışmalarını başlatacaklarını ifade ederek, “2023 yılına kadar birkaç fakülte binasını orada inşa etmiş olacağız.  İnşallah bu şekilde 8-10 yıl sonrası için Ünye Üniversitesi’nin temelini de burada atmış olacağız. Ben buna inanıyorum, bu kaçınılmaz. Ünye’mize hayırlı olsun.” dedi.

-“467 bin 400 lira gerekiyordu”-

Bu yıl Ünye’de üniversiteye geçici tahsisi yapılan arazinin kati tahsisi için gerekli paranın üniversite tarafından yatırılamadığını hatırlatan Reşit Erol, “Üniversite alanı ile ilgili daha önce geçici tahsis gerçekleşmişti ama kati tahsisin gerçekleşmesi için bazı işlemlerin yapılması gerekiyordu. Çünkü burası Orman Bakanlığı’na ait bir orman arazisiydi. Buranın kati tahsisinin gerçekleşmesi için de ağaçlandırma bedeli ve yıllık kiralama bedeli üzerinden bir hesaplama yapıldı ve 467 bin 400 lira civarında bir paranın kati tahsisin gerçekleşmesi için 3 ay içerisinde ödenmesi gerekiyordu. Mayıs ayının sonlarında bu tebligat yapılarak ağustos ayının sonuna doğru bu paranın yatırılması gerekiyordu. Ancak 24 Haziran seçimlerinden sonra çıkarılan tasarruf tedbirleri ile ilgili olarak yatırım programında olmayan yerlerle ilgili hiçbir harcamanın yapılamayacağı ön görüldüğünden bu para Ordu Üniversitesi tarafından ilgili bakanlığın hesabına aktarılamadı.” diye konuştu.

-“Parayı yatırdık ve rahat bir nefes aldık”-

Kati tahsis için paranın 2018 yılı içerisinde ödenmesi şartı olduğunu hatırlatan Reşit Erol, AK Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın girişimleriyle süreci tamamladıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bize, bu paranın mutlaka 2018 yılı içerisinde ödenmesi gerektiği söylendi. Bizde bunun üzerine, üniversite bunu yatıramadığına göre, başa dönmemek ve zaman kaybetmemek için ne yaparız diye dernek olarak bazı girişimlerde bulunduk. Biz bu parayı Ünye’de toparlayabileceğimizi, Ünyeli olarak yatırabileceğimizi öngördük ve bunun üzerine çalışmaları başlattık. Ancak tam bu işe başladığımızda süresi içerisinde para yatırılamadığı için tahsisin iptal edildiğini öğrendik. Bunun üzene üzüldük, ne yapabiliriz diye çalışmalara başladık ve gerekli girişimlerde bulunduk. Ankara’ya gidildi, AK Parti Genel Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş ve Dışişleri Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran ile görüşüldü. Onlara da çok çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bitmiş olan bir süreci tekrar başlattılar ve önünü açtılar. Bir aylık bir uğraş neticesinde o iptal kararını durdurdular. Bizde burada gerekli hazırlığı yapmıştık. 28 Aralık 2018 tarihi itibariyle gerekli parayı Orman Genel Müdürlüğü hesabına yatırdık ve rahat bir nefes aldık.”

-“Bizim niyetimiz, nisan-mayıs aylarında fakülteye uygun bir binanın temelini atmak”-

Ünyeliler olarak Ordu Üniversitesi’nden önce burada inşaat çalışması başlatacaklarını belirten Reşit Erol, Ünyeli sivil toplum kuruluşlarının ve işadamlarının buna sıcak baktığını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bu yerin artık resmen Ordu Üniversitesi Ünye kampus alanı olarak kesin tahsisi yapıldı. Geçici tahsis ile kati tahsis arasında ki fark ise kati tahsis olmadan tek bir çivi dahi çakılamıyor. Kati tahsisin süresi de 5 yıl. 5 yıl içerisinde buraya hangi amaçla bu kampus alanı verilmişse o amaca uygun bir yapılanmanın mutlaka yapılması lazım. Yani burada fakülte alanlarının 5 yıl içinde inşa edilmesi gerekiyor. Aksi takdirde tahsis 5 yıl sonra otomatikman düşecek. Bundan sonra ki sürecimiz burada bir an önce yapılaşmanın başlatılması. Bu yatırımı Ordu Üniversitesi yapacak ama tasarruf tedbirleri devam ettiğinden ve yeni bir yatırıma girilemediğinden böyle bir yatırıma gidemeyecekler. Ama bu bizi bağlamaz. Biz Ünye olarak ki zaten bir sözümüz var. Buraya yeni bir fakülte binası başlamak için bütün sivil toplum kuruluşları ve Ünyeli işadamları buna canı gönülden katılıyorlar. Bizim niyetimiz inşallah nisan-mayıs aylarında en azından fakülteye uygun bir binanın temelini atmak.”

-“Ünye Üniversitesi’nin temelini de burada atmış olacağız”-

Fakülte binası için çalışmalara kısa sürede başlamak istediklerini belirten Erol, yapılacak çalışmalarla Ünye Üniversitesi’nin temellerinin de atılmış olacağını ifade ederek, şunları söyledi:

“Ben inanıyorum ki önümüzde ki sene kaba inşaatını bitiririz. Ondan sonra 2-3 yıl içerisinde de biz bu binayı bitiririz. Bizim bundan sonra ki hedefimiz 8-10 yıl içerisinde Ünye’ye 2-3 fakülte kazandıracak bir program yapılmak ve bunun üzerinde çalışılmak. Buna inanıyorum, bunu başaracak gücümüz de var. Tasarruf tedbirleri de muhtemelen 1 yıl sonra kalkar ondan sonra ki süreçte de mevcut İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi yetersiz ve orada olumsuz koşullarda eğitim-öğretim devam ediyor. Orada yeni alanımızda bu fakültenin yapılanması ile ilgili gerekeni üniversitemiz yapacaktır. Sayın Numan Kurtulmuş’un da geçmişten bir sözü vardı. Hükümet tarafından da bir bina yapılacak. En azından önümüzde ki yıllar içerisinde, bu 2020-2021 olur ama 2023’e kadar en azından birkaç fakültenin binasını orada inşa etmiş olacağız. İnşallah 8-10 yıl sonrası için Ünye Üniversitesi’nin temelini de burada atmış olacağız. Ben buna inanıyorum, bu kaçınılmaz. Ünye’mize hayırlı olsun.”

-“Ünye’de bu potansiyel var”-

Bütün Ünye’yi bu işe ortak ederek hızlı bir çalışma başlatacaklarını belirten Ünye Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Reşit Erol, “Ünye’miz hakikaten duyarlı, bu işin bu kadar uzamasından rahatsızdı. Ünye’de bu potansiyel var. Geçmişte yapılanlar da buna bir örnektir ki üniversiteye daha farklı bir gözle bakılıyor. Önümüzde ki yıl bu binanın yükseldiğini gördükten sonra ki bu işle 2000’li yıllardan bu yana yaklaşık 20 yıldır uğraşıyoruz. Bu iş neticelendirilmeden gözlerim açık giderdi. Ama bundan sonra gözlerim kapalı gideceğim. Çünkü inşallah ben o binayı da göreceğim. Önümüzde ki haftadan itibaren ciddi bir şekilde ne yapabilirizi önümüze alarak bütün Ünye’yi bu işe ortak edeceğiz. Bundan sonrasını az olur, çok olur tüm Ünyelilere mal edeceğiz. Geçmiş tecrübelere dayanarak hedef ve amaç belli olduktan sonra hiçbir yerden boş ayrılmadım. Geçmişte de bunu yaptık.” dedi. 

Kaynak: (Ünye Kent) - Ünye Kent Editör:
Etiketler: Ünye, Üniversitesi’nin, temeli, atılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı